Przekazanie uprawnień Ministrowi Zdrowia do ustalania cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych oraz cen robót (usług) wykonywanych przez podległe przedsiębiorstwa.

Monitor Polski

M.P.1957.24.171

Akt utracił moc
Wersja od: 29 marca 1957 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 28 lutego 1957 r.
w sprawie przekazania uprawnień Ministrowi Zdrowia do ustalania cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych oraz cen robót (usług) wykonywanych przez podległe przedsiębiorstwa.

Na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 i 3 uchwały nr 406 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1953 r. w sprawie właściwości organów do ustalania niektórych cen, opłat i stawek taryfowych oraz w sprawie zasad i trybu składania wniosków o ustalenie cen, opłat i stawek taryfowych oraz określenie wytycznych do ich ustalenia (Monitor Polski Nr A-57, poz. 722 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
Przekazuje się Ministrowi Zdrowia uprawnienia do ustalania:
1)
cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych wytwarzanych przez podległe przedsiębiorstwa, zbywanych wyłącznie podległym mu jednostkom, jeżeli na takie same artykuły produkcji innych przedsiębiorstw państwowych nie zostały ustalone jednolite dla przedsiębiorstw państwowych ceny zbytu,
2)
cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych wytwarzanych po raz pierwszy przez podległe mu przedsiębiorstwa, zbywanych w kraju, jak i przeznaczonych na eksport, jeżeli na takie same artykuły produkcji przedsiębiorstw państwowych nie zostały ustalone jednolite dla przedsiębiorstw państwowych ceny zbytu,
3)
cen robót (usług) wykonywanych przez podległe przedsiębiorstwa dla odbiorców w kraju, jak i odbiorców zagranicznych.
1.
Ceny zbytu artykułów, o których mowa w § 1 pkt 2, należy uzgodnić z ministerstwem (centralnym zarządem), któremu podlegają wyłączni lub główni nabywcy. Jeżeli artykuły te objęte są dystrybucją dokonywaną przez jednostki zbytu lub jednostki handlowe (sprzedawane przez te jednostki zbytu lub na ich zlecenie) podległe innemu ministrowi, to cenę należy uzgodnić z jednostką zbytu lub handlu będącą dystrybutorem danego artykułu.
2.
Niezgłoszenie uwag co do projektowanej ceny w terminie 20 dni od doręczenia wniosku uważa się za akceptację proponowanej ceny.
Ceny zbytu nietypowych artykułów oraz nietypowych robót (usług) ustalane będą przez dostawcę w uzgodnieniu z odbiorcą, z tym że w razie nieosiągnięcia porozumienia cenę ustala ministerstwo (centralny zarząd), któremu podlega dostawca, po zasięgnięciu opinii ministerstwa (centralnego zarządu), któremu podlega odbiorca.
1.
Ceny zbytu artykułów oraz robót (usług), o których mowa w § 1 i § 3, ustalane będą na zasadach określonych w uchwale nr 957 Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 1953 r. w sprawie zasad ustalania cen na środki produkcji wytwarzane przez przemysł wielki i średni oraz opłat za roboty wykonywane przez tenże przemysł (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-63, poz. 823).
2.
Ceny artykułów i usług przeznaczonych na eksport, jak i ceny artykułów pochodzących z importu, na które nie ma obowiązujących cen w obrocie krajowym, ustalane będą w trybie i zgodnie z zasadami określonymi w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 81 z dnia 31 maja 1955 r. w sprawie sposobu i trybu ustalania cen na niektóre artykuły pochodzące z importu lub przeznaczone na eksport oraz opłat za usługi świadczone w obrocie zagranicznym za pośrednictwem przedsiębiorstw handlu zagranicznego.
3.
W razie gdy ceny artykułów ustalone zostały wyłącznie na podstawie planowanego kosztu własnego (bez uwzględnienia relacji cen), należy po upływie kwartału, a przed upływem 7 miesięcy od daty wydania decyzji o ustaleniu ceny, przeprowadzić rewizję tych cen opierając się na przeanalizowanych danych kalkulacji wynikowej.
1.
Zmiany cen artykułów, o których mowa w § 1 pkt 2, z wyjątkiem zmian dokonywanych zgodnie z przepisami § 4 ust. 3, mogą być dokonywane tylko w szczególnym przypadku stwierdzenia nieprawidłowej relacji cen w okresie 6-miesięcznym od ustalenia ceny.
2.
Zmiany cen artykułów i usług przeznaczonych na eksport oraz zmiany cen artykułów pochodzących z importu mogą być dokonywane tylko w przypadkach określonych przepisami o ich ustalaniu.
Zarządzenie nie dotyczy cen zbytu wyprowadzonych z cen detalicznych przez potrącenie marży handlowej oraz cen usług nabywanych przez ludność.
Ministerstwo Zdrowia prowadzić będzie rejestr cen artykułów, o których mowa w § 1, ze wskazaniem w szczególności dokładnego określenia (nazwy) wyrobu, nazwy wytwórcy, numeru i daty decyzji o ustaleniu ceny oraz daty, od jakiej cena obowiązuje.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.