Przekazanie Ministrowi Przemysłu Materiałów Budowlanych uprawnień do ustalania niektórych cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług) o charakterze przemysłowym.

Monitor Polski

M.P.1954.A-65.845

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lipca 1954 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 16 czerwca 1954 r.
w sprawie przekazania Ministrowi Przemysłu Materiałów Budowlanych uprawnień do ustalania niektórych cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług) o charakterze przemysłowym.

Na podstawie § 1 ust. 2 uchwały nr 406 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1953 r. w sprawie właściwości organów do ustalania niektórych cen, opłat i stawek taryfowych oraz w sprawie zasad i trybu składania wniosków o ustalenie cen opłat i stawek taryfowych oraz określenie wytycznych do ich ustalenia (Monitor Polski Nr A-57, poz. 722, Nr A-96, poz. 1336, Nr A-115, poz. 1495 i z 1954 r. Nr A-50, poz. 683) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o uchwale Rady Ministrów, należy przez to rozumieć uchwałę nr 957 Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 1953 r. w sprawie zasad ustalania cen na środki produkcji wytwarzane przez przemysł wielki i średni oraz opłat za roboty wykonywane przez tenże przemysł (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-63, poz. 823).
1.
Przekazuje się Ministrowi Przemysłu Materiałów Budowlanych uprawnienia do ustalania cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych wytwarzanych przez przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Przemysłu Materiałów Budowlanych zbywanych wyłącznie podległym mu jednostkom, jeżeli na artykuły te nie zostały ustalone ceny obowiązujące wszystkie przedsiębiorstwa przemysłu wielkiego i średniego (kluczowego).
2.
Ceny, o których mowa w ust. 1, ustalane będą zgodnie z przepisami § 2 ust. 1 uchwały Rady Ministrów.
1.
Przekazuje się Ministrowi Przemysłu Materiałów Budowlanych uprawnienia do ustalania cen zbytu nowowytwarzanych (wytwarzanych po raz pierwszy) przez podległe przedsiębiorstwa artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, nie objętych obowiązującymi cennikami.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy następujących grup artykułów:
1)
kamionki i okładzin,
2)
szkła,
3)
papy i izolacji,
4)
porcelany elektrotechnicznej, technicznej, laboratoryjnej i aptecznej,
5)
wyrobów korkowych,

z wyjątkiem wyrobów produkowanych wyłącznie na zaopatrzenie Sił Zbrojnych.

3.
Ceny zbytu artykułów, o których mowa w ust. 1 i 2, produkowanych na zamówienie systemem seryjnym, a także tych artykułów produkowanych bez zamówień, które przeznaczone są dla nabywców określonych resortów, należy uzgodnić z ministrem, któremu podlegają główni nabywcy.
4.
Ceny zbytu artykułów, o których mowa w ust. 1-3, objęte dystrybucją dokonywaną przez jednostki organizacyjne handlowe lub zbytu podległe innym ministrom, ustalone będą w uzgodnieniu z jednostką organizacyjną handlową lub zbytu, będącą głównym dystrybutorem danego artykułu.
5.
W razie nieosiągnięcia porozumienia w przypadkach określonych w ust. 3 i 4 cenę ustala Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego.
1.
Ceny zbytu nowowytwarzanych artykułów określonych w § 3 ustalane będą zgodnie z przepisami §§ 2-4 uchwały Rady Ministrów.
2.
W przypadku gdy ceny ustalone zostały wyłącznie w oparciu o koszt własny (§ 2 uchwały Rady Ministrów), Minister Przemysłu Materiałów Budowlanych po upływie kwartału a przed upływem 7 miesięcy przeprowadzi rewizję tych cen w oparciu o kalkulację wynikową.
Zmiany cen ustalonych przez Ministra Przemysłu Materiałów Budowlanych na artykuły, o których mowa w § 3, z wyjątkiem zmian dokonanych zgodnie z przepisem § 4 ust. 2, nie mogą być dokonywane bez zgody Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
1.
Przekazuje się Ministrowi Przemysłu Materiałów Budowlanych uprawnienia do ustalania cen robót (usług) o charakterze przemysłowym wykonywanych przez podległe przedsiębiorstwa.
2.
Ceny robót, o których mowa w ust. 1, ustalane będą zgodnie z przepisami § 7 uchwały Rady Ministrów.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Materiałów Budowlanych:
1)
do ustalenia w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 31 lipca 1954 r. wykazu rodzajów robót (usług) o charakterze przemysłowym (§6), na które mają być stosowane ceny jednolite;
2)
do ustalenia cen jednolitych robót o charakterze przemysłowym w terminie uzgodnionym z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego oraz bieżącego ich uzupełniania.
Minister Przemysłu Materiałów Budowlanych wyda w terminie do dnia 31 lipca 1954 r. w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego zarządzenie ustalające szczegółowy tryb postępowania przy składaniu wniosków o ustalenie cen, o których mowa w §§ 2, 3 i 6 (tryb składania wniosków o ustalenie cen, ich rozpatrywania oraz uzgadniania wraz z wzorami: kalkulacji, wniosku i decyzji o ustaleniu ceny).
Odpisy decyzji o ustaleniu cen, o których mowa w §§ 2 i 3, należy bieżąco przekazywać Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departament Kosztów i Polityki Cen). W odpisach decyzji o ustaleniu cen należy podać kryteria, na podstawie których ustalone zostały ceny (na podstawie kosztu własnego, w relacji do cen innych artykułów lub na podstawie kryteriów wymienionych w § 4 uchwały Rady Ministrów).
Ministerstwo Przemysłu Materiałów Budowlanych prowadzić będzie rejestr ustalonych cen, o których mowa w §§ 2 i 3, ze wskazaniem dokładnego określenia nazwy artykułu, nazwy wytwórcy, numeru i daty decyzji o ustaleniu ceny, określenia ceny jednostkowej i daty, od jakiej cena obowiązuje.
Zarządzenie nie dotyczy cen zbytu wyprowadzanych z cen detalicznych przez potrącenie marży handlowej (§ 5 uchwały Rady Ministrów).
Przepisy niniejszego zarządzenia nie naruszają przepisów zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 30 września 1953 r. w sprawie przekazania właściwym ministrom uprawnień do ustalania cen produktów nietypowych i opłat za nietypowe usługi, nie objęte obowiązującymi cennikami (taryfami), wykonywane przez przedsiębiorstwa przemysłu kluczowego i świadczone w obrębie gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-94, poz. 1311).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.