Przekazanie Ministrowi Łączności uprawnień do ustalania cen zbytu niektórych artykułów i robót w zakresie resortu łączności.

Monitor Polski

M.P.1966.8.60

Akt utracił moc
Wersja od: 7 marca 1966 r.

ZARZĄDZENIE Nr 15
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 lutego 1966 r.
w sprawie przekazania Ministrowi Łączności uprawnień do ustalania cen zbytu niektórych artykułów i robót w zakresie resortu łączności.

Na podstawie art. 2 i 3 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) i § 5 uchwały nr 406 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1953 r. w sprawie właściwości organów do ustalania niektórych cen, opłat i stawek taryfowych oraz w sprawie zasad i trybu składania wniosków o ustalenie cen, opłat i stawek taryfowych oraz określenie wytycznych do ich ustalenia (Monitor Polski Nr A-57, poz. 722 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
1.
Przekazuje się Ministrowi Łączności uprawnienia do ustalania:
1)
cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych wytwarzanych po raz pierwszy (nowa produkcja) przez przedsiębiorstwa i zakłady produkcji pomocniczej resortu łączności,
2)
cen robót (usług) o charakterze przemysłowym, wykonywanych przez przedsiębiorstwa i zakłady wymienione w pkt 1 dla jednostek gospodarki uspołecznionej.
2.
Przepis ust. 1 nie obejmuje uregulowanych odrębnymi przepisami uprawnień w zakresie ustalania cen zbytu maszyn i urządzeń oraz artykułów (usług):
1)
nietypowych,
2)
przeznaczonych na eksport,
3)
zbywanych w ramach kooperacji przemysłowej,
4)
wchodzących w zakres katalogowej produkcji resortu przemysłu ciężkiego lub innych resortów.
1.
Ceny zbytu artykułów i robót (usług), o których mowa w § 1, należy uzgodnić z ministrem, któremu podlegają wyłączni lub główni nabywcy.
2.
Jeżeli wymienione w § 1 ust. 1 pkt 1 artykuły są objęte dystrybucją dokonywaną przez jednostki zbytu lub handlowe (artykuły sprzedawane przez te jednostki lub na ich polecenie), ceny tych artykułów należy również uzgodnić z jednostką zbytu lub handlu, będącą głównym dystrybutorem danego artykułu.
3.
Uzgodnienie następuje przez skierowanie do zaopiniowania wniosku co do wysokości proponowanej ceny ze wskazaniem sposobu jej ustalenia. Niezgłoszenie zastrzeżenia w terminie 20 dni od daty otrzymania wniosku uważa się za akceptację proponowanej ceny.
4.
W razie nieosiągnięcia porozumienia cenę ustala Państwowa Komisja Cen. Do wniosku o ustalenie ceny należy załączyć opinię ministerstwa nadzorującego głównych odbiorców danego artykułu oraz opinię jednostki zbytu lub handlu.
1.
Ceny artykułów oraz robót (usług), o których nowa w § 1, ustalane będą na zasadach określonych w uchwale nr 957 Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 1953 r. w sprawie zasad ustalania cen na środki produkcji wytarzane przez przemysł wielki i średni oraz opłat za roboty wykonywane przez tenże przemysł (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-63, poz. 823).
2.
W razie gdy ceny artykułów (usług) ustalone zostały wyłącznie w oparciu o planowany koszt własny z dodaniem zysku (bez uwzględnienia relacji cen), należy po upływie kwartału, a przed upływem 7 miesięcy od daty wydania decyzji o ustaleniu ceny przeprowadzić rewizję tych cen w oparciu o przeanalizowane dane kalkulacji wynikowej. Jeżeli cykl produkcyjny danego artykułu przekracza okres jednego kwartału, przeprowadzenie rewizji ceny następuje po upływie 6 miesięcy, a przed upływem jednego roku od daty wydania decyzji o ustaleniu ceny.
Ministerstwo Łączności prowadzić będzie rejestr ustalonych cen ze wskazaniem w szczególności dokładnego określenia (nazwy) artykułu lub roboty (usługi), przedsiębiorstwa produkcyjnego, numeru i daty decyzji o ustaleniu ceny i daty, od jakiej cena obowiązuje.
Zmiany cen ustalonych przez Ministra Łączności na artykuły i roboty (usługi), o których mowa w § 1 ust. 1, z wyjątkiem rewizji cen dokonanej zgodnie z § 3 ust. 2, mogą być dokonywane wyłącznie na zasadach i w trybie określonym w uchwale nr 396 Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 1963 r. w sprawie zasad i trybu dokonywania zmian cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług) (Monitor Polski Nr 93, poz. 433).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.