Przejęcie szkolnictwa zawodowego przez Ministra Oświaty.

Monitor Polski

M.P.1956.87.1005

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1957 r.

UCHWAŁA NR 519
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 września 1956 r.
w sprawie przejęcia szkolnictwa zawodowego przez Ministra Oświaty.

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 10 września 1956 r. o przejęciu szkolnictwa zawodowego przez Ministra Oświaty (Dz. U. Nr 41, poz. 186) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Minister Oświaty przejmie:
a) 1
w terminie do dnia 31 grudnia 1956 r. - szkoły zawodowe podległe Ministrom: Finansów, Handlu Wewnętrznego, Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Maszynowego, Przemysłu Spożywczego, Skupu oraz Prezesom: Centralnego Urzędu Geodezji i Kartografii, Głównego Urzędu Statystycznego, Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa, jak również szkoły podległe b. Ministerstwu Przemysłu Drzewnego i Papierniczego,
b)
w terminie do dnia 30 czerwca 1957 r. - szkoły zawodowe podległe Ministrom: Budownictwa, Energetyki, Gospodarki Komunalnej, Hutnictwa, Łączności, Przemysłu Chemicznego, Przemysłu Materiałów Budowlanych, Transportu Drogowego i Lotniczego, jako też szkoły podległe Prezesom: Centralnego Urzędu Geologii, Centralnego Urzędu Kinematografii i Centralnego Urzędu Naftowego.
2.
Szczegółowe terminy przejęcia szkół z poszczególnych resortów określi Minister Oświaty w porozumieniu z kierownikami właściwych resortów.
3.
Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Oświaty i Ministra Przemysłu Maszynowego ustali, które ze szkół podległych dotychczas Ministrowi Przemysłu Maszynowego zostaną przekazane w późniejszym terminie ze względu na szczególne ich powiązanie szkoleniowo-techniczne z zakładami pracy.
4.
Termin przejęcia przez Ministra Oświaty szkół podległych ministrom i kierownikom urzędów centralnych nie wymienionym w ust. 1 ustalony zostanie odrębną uchwałą na wniosek Ministra Oświaty.
1.
Sposób przejęcia szkół ustali Minister Oświaty.
2.
Przejęciu podlega szkoła jako całość, łącznie z budynkami i lokalami, w których się mieści, wraz z gruntami, całym inwentarzem, wyposażeniem i dokumentacją według stanu z dnia 30 czerwca 1956 r. Szkoły zachowują również majątek nabyty po tym terminie. Należności i zobowiązania podlegają przejęciu według stanu z dnia przejęcia.
1.
Centralne zarządy (zarządy, departamenty, wydziały) szkolenia zawodowego w ministerstwach i urzędach centralnych ulegają likwidacji z dniem przekazania Ministrowi Oświaty prowadzonych przez nie szkół zawodowych.
2.
Na miejsce dotychczasowych zarządów szkolenia zawodowego tworzone będą w resortach odpowiednie komórki w związku z zadaniami wynikającymi z niniejszej uchwały.
Zadania ministrów (kierowników urzędów centralnych) w zakresie szkolenia kadr po przekazaniu szkół Ministrowi Oświaty obejmują:
1)
szkolenie wewnątrzzakładowe,
2)
szkolenie kursowe dla potrzeb i zadań resortu,
3)
organizowanie - za zgodą Ministra Oświaty - przyzakładowych szkół zawodowych dla młodzieży pracującej,
4)
organizowanie dla uczniów szkół zawodowych Ministerstwa Oświaty praktycznej nauki zawodu i praktyk szkoleniowych,
5)
udzielanie wszechstronnej pomocy szkołom Ministerstwa Oświaty i współpracę z tym Ministerstwem w dziedzinie programów, podręczników i pomocy naukowych dla szkół zawodowych,
6)
udostępnianie urządzeń technicznych oraz udzielanie pomocy w wyposażeniu szkół Ministerstwa Oświaty i ich warsztatów,
7)
udział w ustalaniu nomenklatury specjalności szkolenia i w planowaniu szkolenia młodzieży,
8)
zatrudnianie absolwentów szkół zawodowych.
1.
Celem zabezpieczenia pełnego powiązania przekazywanych szkół zawodowych z zakładami produkcyjnymi i w związku z tym zapewnienia im warunków funkcjonowania i rozwoju ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) zapewnią pomoc w obsadzie kadrowej szkół, zaopatrywanie szkól w zamówienia produkcyjno-szkoleniowe, w odpowiednią dokumentację, w pomoc techniczną w produkcji, odbiór gotowej produkcji i realizować będą nadal wszelkie inne dotychczasowe świadczenia resortów i zakładów pracy na rzecz szkół. Uwzględnić przy tym należy szczególne warunki szkół przejętych z Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
2.
Minister Oświaty zapewni upoważnionym przedstawicielom zainteresowanych resortów możność zapoznawania się z przebiegiem i wynikami nauczania i wychowania w szkołach.
3.
Szczegółowe zarządzenia w tych sprawach wydadzą kierownicy resortów w porozumieniu z Ministrem Oświaty równocześnie z przejęciem szkół przez Ministerstwo Oświaty.
4.
Minister Oświaty będzie przedstawiał Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej do wypowiedzenia się projekty planów szkolenia w dziale szkolnictwa zawodowego.
Przepisy § 5 ust. 1 stosuje się odpowiednio do zakładów szkolenia inwalidów podległych Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej. Szczegółowe zarządzenia w tych sprawach wydadzą kierownicy resortów w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej.
Kierownicy resortów w porozumieniu z Ministrem Oświaty w ciągu roku od przekazania szkół wydadzą szczegółowe przepisy określające zakres i organizację pracy szkoleniowej resortu oraz jego współpracy ze szkołami zawodowymi Ministerstwa Oświaty.
Pracownicy i uczniowie szkół zawodowych przejętych przez Ministra Oświaty zachowują uprawnienia przewidziane w przepisach szczególnych.
1.
Minister Oświaty w porozumieniu z właściwym ministrem lub kierownikiem urzędu centralnego ustali, którzy pracownicy z zarządów szkolenia zawodowego przejdą do pracy w resorcie oświaty. Pracownicy ci po przejściu do resortu oświaty zachowują uprawnienia przysługujące im na podstawie przepisów szczególnych.
2.
Zmiany w obsadzie personalnej, wynikające z przejęcia przez Ministra Oświaty szkolnictwa zawodowego i likwidacji zarządów szkolenia zawodowego, powinny być dokonane w ciągu roku od dnia likwidacji Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego, a w stosunku do innych poszczególnych zarządów szkolenia zawodowego - w ciągu roku od dnia ich likwidacji.
W związku z przejęciem szkolnictwa zawodowego i likwidacją zarządów szkolenia zawodowego zobowiązuje się właściwych ministrów (kierowników urzędów centralnych) oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) do zapewniania zwalnianym pracownikom zatrudnienia w szkołach lub innych zakładach pracy.
1.
Szkoły zawodowe Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego przechodzą do Ministerstwa Oświaty z pełnym budżetem na rok 1956. Budżet ten do końca 1956 r. będzie realizowany centralnie według dotychczasowych zasad.
2.
Finansowanie i kontrola działalności finansowo-gospodarczej szkół przejętych od resortów w roku 1956 będą prowadzone przez resorty na dotychczasowych zasadach do końca roku 1956.
1.
Ministerstwa i urzędy centralne wymienione w § 1 ust. 1 lit. a) opracują w terminach ustalonych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministra Finansów projekty planów gospodarczych i preliminarzy budżetowych szkolnictwa zawodowego na rok 1957 i przedłożą je Ministerstwu Oświaty w celu włączenia ich do zbiorczego projektu planu i preliminarza budżetowego resortu oświaty na rok 1957.
2.
Ministerstwa i urzędy centralne wymienione w § 1 ust. 1 lit. b) opracują projekty planów gospodarczych i preliminarze budżetowe szkolnictwa zawodowego na rok 1957 według dotychczasowych zasad i przedłożą je Ministerstwu Oświaty do zaopiniowania na 10 dni przed terminem złożenia ich w Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i w Ministerstwie Finansów.
Przekazanie szkół zawodowych Ministrowi Oświaty nie może spowodować zmniejszenia jakichkolwiek nieodpłatnych świadczeń zakładów pracy i resortów na rzecz szkół zawodowych.
Zobowiązuje się ministerstwa (urzędy centralne) wymienione w § 1 do prowadzenia na dotychczasowych zasadach prac związanych z wykonawstwem inwestycji i kapitalnych remontów w zakresie szkolnictwa zawodowego na 1956 r. oraz do włączenia do projektu planu inwestycyjnego na 1957 r. inwestycji niedokończonych w 1956 r. oraz przewidzianych do rozpoczęcia w 1957 r. Wymienione ministerstwa (urzędy centralne) przeprowadzą również prace przygotowawcze związane z włączeniem do planu 1957 r. tych inwestycji.
1.
Na wniosek Ministra Oświaty kierownicy resortów wymienionych w § 1 zabezpieczą w latach 1956 i 1957 wykonawstwo tytułów inwestycyjnych przekazanych szkół.
2.
Kierownicy tych resortów w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego przekażą Ministrowi Oświaty limity inwestycji szkolnych na rok 1957 i na następne lata planu pięcioletniego w terminie dwu miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Oświaty, Ministrowi Finansów oraz innym zainteresowanym resortom.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 lit. a) zmieniona przez § 1 uchwały nr 343 z dnia 29 sierpnia 1957 r. (M.P.57.73.440) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1957 r.