Przejęcie przez Ministerstwo Gospodarki Komunalnej spraw inwestycyjnych budownictwa mieszkaniowego.

Monitor Polski

M.P.1955.27.261

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1955 r.

UCHWAŁA NR 149
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 19 lutego 1955 r.
w sprawie przejęcia przez Ministerstwo Gospodarki Komunalnej spraw inwestycyjnych budownictwa mieszkaniowego.

W celu skoncentrowania w jednym resorcie zagadnień polityki mieszkaniowej, planowania budownictwa mieszkaniowego oraz eksploatacji zasobów mieszkaniowych - Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
Podporządkować z dniem 1 marca 1955 r. Ministrowi Gospodarki Komunalnej:
1)
Centralny Zarząd Budowy Miast i Osiedli "ZOR",
2)
przedsiębiorstwa państwowe pod nazwą dyrekcji budowy osiedli robotniczych.
Zobowiązać Ministrów Budownictwa Miast i Osiedli i Gospodarki Komunalnej do przedłożenia Prezydium Rządu projektu wydzielenia z Instytutu Budownictwa Mieszkaniowego oraz z przedsiębiorstw projektowania budownictwa miejskiego "Miastoprojekt" odpowiednich działów lub ich części związanych z działalnością Centralnego Zarządu Budowy Miast i Osiedli "ZOR" i przekazania ich do resortu gospodarki komunalnej.
W związku z § 1 przekazane zostają do resortu gospodarki komunalnej etaty, środki budżetowe, akta lokale oraz inwentarz i sprzęt biurowy Centralnego Zarządu Budowy Miast i Osiedli "ZOR" i dyrekcji budowy osiedli robotniczych.
1.
Pracownicy zatrudnieni dotychczas w Centralnym Zarządzie Budowy Miast i Osiedli "ZOR" i dyrekcjach budowy osiedli robotniczych przechodzą do resortu gospodarki komunalnej.
2.
Pracownicy, o których mowa w ust. 1, zachowują posiadane zaszeregowanie i uprawnienia wynikające z ciągłości pracy.
1.
Przeniesienie środków budżetowych instytucji podporządkowanych w myśl § 1 Ministerstwu Gospodarki Komunalnej do budżetu tego Ministerstwa nastąpi z ważnością od dnia 1 stycznia 1955 r., z tym że wycena wartości środków trwałych zostanie dokonana według stanu faktycznego na dzień 1 marca 1955 r.
2.
Przeniesienie etatów osobowych i samochodowych instytucji podporządkowanych w myśl § 1 Ministerstwu Gospodarki Komunalnej do planu etatów tego Ministerstwa nastąpi według stanu z dnia 1 stycznia 1955 r. i z ważnością od dnia 1 stycznia 1955 r., z tym że Ministerstwo Budownictwa Miast i Osiedli przekaże Ministerstwu Gospodarki Komunalnej etaty dla obsługi administracyjno-gospodarczej i finansowej przejmowanych instytucji.
Zobowiązuje się:
1)
dyrekcje budowy osiedli robotniczych do przedkładania prezydiom wojewódzkich rad narodowych oraz Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi sprawozdań z realizacji planów budownictwa mieszkaniowego oraz wniosków zmierzających do usuwania napotykanych trudności. Prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi koordynować będą całość prac dotyczących budownictwa mieszkaniowego przez prowadzenie okresowych i doraźnych narad koordynacyjnych;
2)
Ministra Budownictwa Miast i Osiedli do wykazywania zagadnień dotyczących budownictwa mieszkaniowego w odrębnych pozycjach w planach rocznych, operatywnych i sprawozdawczości oraz w kontroli realizacji zadań podległych mu przedsiębiorstw projektowych i budowlano-montażowych;
3)
Prezesa Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury do zabezpieczenia w jego zakresie działania terminowej realizacji budownictwa mieszkaniowego przez nadanie sprawom przygotowywania i zatwierdzania planów urbanistycznych i projektów architektonicznych związanych z budownictwem mieszkaniowym pierwszeństwa w pracach Komitetu, głównych architektów wojewódzkich i miejskich i komisji urbanistyczno-architektonicznych oraz przez ustalenie operatywnego trybu konsultowania i zatwierdzania tych projektów.
Zobowiązuje się Prezesa Państwowej Komisji Etatów do wprowadzenia odpowiednich zmian w decyzjach etatowych.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do wprowadzenia odpowiednich zmian w preliminarzu budżetowym.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom: Budownictwa Miast i Osiedli, Gospodarki Komunalnej, Finansów, Prezesowi Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury oraz Prezesowi Państwowej Komisji Etatów. Pieczę nad wykonaniem uchwały porucza się resortowemu wiceprezesowi Rady Ministrów.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 marca 1955 r.