Monitor Polski

M.P.1947.141.857

| Akt indywidualny
Wersja od: 26 listopada 1947 r.

ORZECZENIE NR 2
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 30 października 1947 r.
o przejęciu przedsiębiorstw na własność Państwa.

Na zasadzie art. 2 ust. 1 i 7 oraz art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17) i § 65 ust. 1 p. a Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 62)
ORZEKAM:

Na własność Państwa przechodzą przedsiębiorstwa wymienione w załączniku.

Przedsiębiorstwa te umieszczone zostały w wykazie Nr 3, ogłoszonym w Gdańskim Dzienniku Wojewódzkim z dnia 31 grudnia 1946 r. Nr 11, co do których nie zostały zgłoszone prawa lub zarzuty w terminie określonym w §§ 28 i 29 powołanego Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r.

Przedsiębiorstwa wymienione w załączniku przechodzą na własność Państwa bez odszkodowania w całości wraz z nieruchomym i ruchomym majątkiem oraz wszelkimi prawami, wolne od obciążeń i zobowiązań z wyjątkiem zobowiązań o charakterze publiczno-prawnym, zobowiązań na rzecz osób prawnych, stanowiących własność polskich osób prawnych prawa publicznego, służebności gruntowych oraz zobowiązań, mających swe źródło w stosunku najmu pracy lub odpowiedzialności za czyny niedozwolone.

Nie mają znaczenia prawnego niedokładności w określeniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstwa, jeżeli z orzeczenia wynika, o jakie przedsiębiorstwo chodzi.

Orzeczenie jest ostateczne i nie ulega zaskarżeniu do Najwyższego Trybunału Administracyjnego.

ZAŁĄCZNIK 

L.p.L.p. przeds. ogł. w Wojew. Dzienn.Nazwa przedsiębiorstwaPrzedmiot przedsiębiorstwaMiejsce położenia przeds.Uwagi
123456
1.III/236Penner O.H.Budownictwo portoweGdańsk Schellmüllerwiesendamm
2.III/237Wohlpfeil Leo"Gdańsk
3.III/238Dehlert A."Gdańsk Na Piaskach 1-3
4.III/239Koenig Georg, Hoch-Tiel u. Eisenbetonbau."Gdańsk
5.III/240Dyckerhoff et Widmann A.G."Gdańsk
6.III/241Borchardt Paul"Gdańsk Nowy Port, ul. Wyzwolenia 41
7.III/242Drews Gebr.Warszt. reparacyjne okrętówGdańsk, Nowy Port, u. Szkolna 8
8.III/243Klemann Gebr.Zakład instalacji okrętowych i kuźniaGdańsk Na Zaspy 1
9.III/244KlawitterStoczniaGdańsk Trojan
10.III/245F. Schichau A.G.Stocznia oraz wszelkie zakłady i budynkiElbląg elektrownia w Petlikowie
11.III/246Willi HeinrichsStoczniaGdańsk - Sianki, u. Tamki 3-a
12.III/247Herbst Erich"Gdańsk - Sianki, u. Sienna 33
13.III/248Kropp Granz"Gdańsk - Sianki, ul. Sienna 45
14.III/249F. Schichau A.G."Gdańsk, ul. Jana z Kolna
15.III/250Waggonfabrik A.G."Gdańsk, ul. Wiślana
16.III/251Freitag Wilhelm"Krokowo k/Gdańska
17.III/252Deutsche Werke Kiel. A.G."Gdynia
18.III/253Prenzel Max"Łeba, pow. Lębork
19.III/254Elbinger Hafengesellschaft G.m.b.Przedsiębiorstwo handlowe i usług portowychElbląg
20.III/255Artus Danziger Reederei u. Handels A.G."Gdańsk, Grobla IV Nr 8
21.III/256Akt. Gesellschaft für Holzinteressen"Gdańsk - Ujście, ul. Kotwica 24-25
22.III/257Alldag Allem. Danziger Lagerbetrieb, A.G."Gdańsk, Długi Targ 18
23.III/258Alc Rudolf G.m.b.H."Gdańsk
24.III/259Ankellager A.G."Gdańsk, ul. Chmielna 33
25.III/260Baltische Handelgesellschaft, A.G."Gdańsk
26.III/261Baltic Stevedoring C.O. G.m.b.H."Gdańsk
27.III/262Bahnke et Sieg"Gdańsk, ul. Długi Targ 20, Oliwska 33-a i oddz. w Gdyni
28.III/263Boelcke Artur"Gdańsk, Nowy Port ul. Wolność 16
29.III/264Bornholdt et Co"Gdańsk, ul. Targ Drzewny 7
30.III/265Bugair - Reederei u. Bergungages, G.m.b.H."Gdańsk, ul. Długi Targ 38 i ul. Przemysłowa 1
31.III/266Bekusch August"Gdańsk, Nowy Port, ul. Parafialna 11-b
32.III/267Barens Emil"Gdańsk, ul. Owczarnia 19
33.III/269G. Crety"Gdańsk
34.III/270K. Dilengowski"Gdańsk
35.III/271O. Erdman"Gdańsk
36.III/272Ganswindt et Hey A.G."Gdańsk
37.III/273"Giesche" Henselgesellschaft, m.b.H."Gdańsk
38.III/274Gottemeyer O.H.Przedsiębiorstwo handlowe i usług portowychGdańsk, ul. Słodowników 2
39.III/275lek Johannes"Gdańsk
40.III/276Willi Jaatzen et Co"Gdańsk
41.III/278Stilert Bruno"Gdańsk
42.III/279Stren Edward Sp. z o.o."Gdańsk
43.III/280"Weichsel" Danziger Dampfschiffahrt u. Seebad A.G."Gdańsk
44.III/281Wieler u. Hardtmann A.G."Gdańsk
45.III/282Wolff Aug. et Co"Gdańsk
46.III/285/Saidowski Jochannes"Gdańsk, ul. Kryniczna 2
47.III/286Walter Jul."Gdańsk
48.III/287Wittkowski I."Gdańsk
49.III/288Erdmann Paul"Gdańsk
50.III/289Bergsped Spedition u. Lagerhandelgesellschaft Sp. z o.o."Gdańsk, ul. Ogarna 56/57
51.III/290Moschall A. et H."Gdańsk Nowy Port ul. Zamknięta 29
52.III/291Neisser Julius"Gdańsk, ul. Chmielna 74
53.III/292Nerdische Schiffahrt A.G."Gdańsk
54.III/293Orlovius P. G.m.b.H."Gdańsk, Nowy Port, ul. Wyzwolenia 1
55.III/294Ostdenstyche Schiffahrtskontor Hans Peterson A.G."Gdańsk, ul. Ogarna 112
56.III/295Ostlloyd G.m.b.H."Gdańsk
57.III/297Preukschat Franz"Gdańsk, ul. Grodzka 11-a
58.III/298Prowe Ferdinand G.m.b.H."Gdańsk
59.III/299Pohlmann Gustaw"Gdańsk, ul. Stągiewna 21
60.III/300Reinhold F.G."Gdańsk
61.III/301Sieg et Co G.m.b.H."Gdańsk
62.III/302Sonnenbarg Jakob"Gdańsk
63.III/303Breck Johann"Gdańsk, Nowy Port, ul. Krzyżowa 10
64.III/304Danziger Holzkontor, S.A."Gdańsk, ul. Stągiewna 28/29
65.III/305Deutschendorf et Co"Gdańsk, ul. Stągiewna 27
66.III/306Danziger Dunkerkontor, Sp. z o.o."Gdańsk, ul. Kotwiczników 16/17
67.III/307Müller"Gdańsk, ul. Śpichrzowa 24
68.III/308Michaelis Walter"Gdynia, Pl. Kaszubski 5
69.III/309Orenstein et Kappel"Gdańsk, Nowy Port, Wiślana 35-a