Przejęcie czynności b. Prokuratorii Generalnej R.P. przez organy zastępstwa prawnego.

Monitor Polski

M.P.1951.A-56.741

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 1951 r.

ZARZĄDZENIE NR 97
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 2 czerwca 1951 r.
w sprawie przejęcia czynności b. Prokuratorii Generalnej R. P. przez organy zastępstwa prawnego.

Na podstawie art. 19 ust. 2 dekretu z dnia 29 marca 1951 r. o organach zastępstwa prawnego (Dz. U. R. P. Nr 20, poz. 159) zarządza się, co następuje:
Organy zastępstwa prawnego przejmują czynności Prokuratorii Generalnej R. P. z dniem 1 lipca 1951 r.
Przejęcia czynności dokonuje się według następujących zasad rozgraniczenia właściwości:
1)
sprawy, dla których w pierwszej instancji właściwe są sądy wojewódzkie lub sądy powiatowe, mające siedzibę w m. st. Warszawie, przejmuje Urząd Zastępstwa Prawnego z wyjątkiem spraw, związanych z działalnością urzędów, instytucji i przedsiębiorstw podporządkowanych Radzie Narodowej m. st. Warszawy i Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Warszawie,
2)
Wydział Prawny Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy przejmuje te sprawy, związane z działalnością urzędów, instytucji i przedsiębiorstw podporządkowanych Radzie Narodowej m. st. Warszawy i Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Warszawie, dla których w pierwszej instancji właściwy jest Sąd Wojewódzki dla m. st. Warszawy albo sądy powiatowe dla dzielnic tegoż miasta,
3)
Wydział Prawny Prezydium Rady Narodowej m. Łodzi przejmuje sprawy, dla których w pierwszej instancji właściwy jest Sąd Wojewódzki dla m. Łodzi lub sądy powiatowe dla dzielnic tegoż miasta,
4)
sprawy procesowe dotychczasowych organów Prokuratorii Generalnej, nie należące do kategorii określonych w pkt 1-3, przejmują odpowiednie ze względu na siedzibę tych organów wydziały prawne prezydiów wojewódzkich rad narodowych (w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie i Wrocławiu).
Sprawę, w której Urząd Zastępstwa Prawnego wykonuje zastępstwo wyłącznie przed sądem drugiej instancji, należy skierować bezpośrednio do powyższego Urzędu, jeżeli w sprawie tej został już wniesiony środek odwoławczy.
1.
Jeżeli wymaga tego pilność sprawy, Urząd Zastępstwa Prawnego obowiązany jest do podjęcia niezbędnych czynności we wszystkich sprawach, prowadzonych dotychczas przez Urząd Główny Prokuratorii Generalnej, chociażby one podlegały przejęciu przez Wydziały Prawne Prezydiów Rady Narodowej m. st. Warszawy lub Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie.
2.
Obowiązek przewidziany w ust. 1, stosuje się także do Wydziału Prawnego Prezydium Rady Narodowej m. Łodzi w zakresie spraw, prowadzonych dotychczas przez Zespół Delegacyjny Prokuratorii Generalnej w Łodzi.
1.
Urząd Zastępstwa Prawnego zakończy wszystkie sprawy o charakterze nieprocesowym, nie załatwione dotychczas przez Urząd Główny Prokuratorii Generalnej. To samo dotyczy Wydziału Prawnego Prezydium Rady Narodowej m. Łodzi w zakresie spraw powyższej kategorii, nie załatwionych dotychczas przez Zespół Delegacyjny w Łodzi.
2.
Sprawy o charakterze nieprocesowym organów Prokuratorii, nie wymienionych w ust. 1, przejmują odpowiednie ze względu na siedzibę tych organów wydziały prawne prezydiów wojewódzkich rad narodowych.