Przedstawienie kandydatów na ławników okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych.

Monitor Polski

M.P.1947.75.493

Akt utracił moc
Wersja od: 23 maja 1947 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 28 lutego 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej w sprawie przedstawienia kandydatów na ławników okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych.

Na podstawie § 1-3 Rozporządzenia Ministrów: Sprawiedliwości oraz Pracy i Opieki Społecznej z dnia 22 września 1945 r. wydanego w porozumieniu z Ministrami: Przemysłu, Aprowizacji i Handlu, Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Administracji Publicznej o sposobie przedstawienia kandydatów na ławników okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych, trybie powoływania ławników i zasadach powoływania poszczególnych ławników na posiedzenia sądowe (Dz. U. R. P. Nr 41/45, poz. 230) - i art. 1 dekretu z dnia 1.III.1946 r. o zmianie prawa o sądach ubezpieczeń społecznych (Dz. U. R. P. Nr 12, poz. 76) -
wzywa się czynne w okręgach Okręgowych Sądów Ubezpieczeń Społecznych w Szczecinie, Wrocławiu i Gdyni:
1)
organizacje zawodowe pracowników,
2)
zjednoczenia, przemysłu państwowego,
3)
izby przemysłowo-handlowe,
4)
izby rzemieślnicze,
5)
związek samopomocy chłopskiej,
6)
zrzeszenia branżowe przemysłu prywatnego

do przedstawienia listy kandydatów na ławników okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych w terminie 14 dniowym od daty ogłoszenia niniejszego zarządzenia.

Przy przedstawieniu list kandydatów na ławników należy mieć na uwadze co następuje:

ogólna liczba ławników okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych będzie wynosić w okręgowych sądach ubezpieczeń społecznych, - po 40-stu z grupy pracowników pracodawców.

Właściwość miejscowa okręgowych sądów ubezpieczeń społecznych rozciąga się:

a)
w Szczecinie dla województwa szczecińskiego,
b)
we Wrocławiu dla Województwa wrocławskiego,
c)
w Gdyni dla województwa gdańskiego, olsztyńskiego i pomorskiego.

Kandydaci na ławników powinni:

a)
posiadać obywatelstwo polskie,
b)
korzystać w pełni z praw cywilnych i obywatelskich,
c)
być nieskazitelnego charakteru,
d)
mieć ukończone 25 lat życia,
e)
posiadać znajomość zawodów, które reprezentują,
f)
władać językiem polskim w słowie i piśmie.

Do przedstawionych list kandydatów należy dołączyć oświadczenie, że odpowiadają oni wszystkim powyższym wymogom.

Uprawnieni do przedstawienia list kandydatów złożą je wraz z załącznikami Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej, przy czym powinni: złożyć oświadczenie, że są czynni w okręgu danego sądu ubezpieczeń społecznych, -

podać, jeśli chodzi o listy kandydatów z grupy pracowników liczbę robotników i pracowników umysłowych, zrzeszonych w organizacji zawodowej pracowniczej i zatrudnionych w okręgu sądu,

o ile zaś chodzi o listy kandydatów z grupy pracodawców - dane orientacyjne o liczbie pracowników zatrudnionych w okręgu sądu przez ogół członków organizacji zawodowej pracodawców, względnie przez zjednoczenia, przedsiębiorstw oraz instytucje państwowe i samorządowe.

W razie uchylenia się stowarzyszeń zawodowych od przedstawienia kandydatów na ławników w wyznaczonym terminie - Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej powoła z urzędu odpowiednie kategorie ławników.