Przeciwdziałanie i zwalczanie zjawisk patologicznych wśród nieletnich.

Monitor Polski

M.P.1998.14.207

Akt nienormatywny
Wersja od: 19 maja 1998 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 7 maja 1998 r.
w sprawie przeciwdziałania i zwalczania zjawisk patologicznych wśród nieletnich.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z niepokojem obserwuje zjawisko wzrostu demoralizacji i przestępczości nieletnich. Szczególny niepokój budzi obniżenie wieku sprawców najcięższych zbrodni oraz ich brutalność i bezwzględność. Fakty te wywołują obawy i troskę o los młodych pokoleń Polaków.

Z tym większą satysfakcją Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjmuje inicjatywy niektórych samorządów terytorialnych i innych władz lokalnych, zmierzające do powstrzymania narastającej fali demoralizacji dzieci i młodzieży, jak również te, których celem jest readaptacja społeczna tych nieletnich, którzy popadli w konflikt z prawem.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do wszystkich samorządów terytorialnych, do administracji rządowej i innych właściwych instytucji oraz organizacji pozarządowych o podjęcie wspólnych działań w celu stworzenia i realizacji jednolitego programu przeciwdziałania agresji, przemocy i demoralizacji wśród nieletnich. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uważa, że szczególny nacisk należy położyć na wzmocnienie postaw prorodzinnych i prospołecznych, w szczególności poprzez:

-
kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postaw etycznych,
-
wpajanie dzieciom i młodzieży szacunku dla prawa, innych ludzi i samych siebie,
-
wspieranie rodziny w prawidłowym wykonywaniu jej podstawowych funkcji,
-
pomoc w organizowaniu czasu wolnego dzieci i młodzieży,
-
zwalczanie czynników demoralizujących, takich jak pornografia, przemoc w mediach, grach komputerowych i na powszechnie dostępnych kasetach wideo, dostęp do narkotyków, papierosów i alkoholu oraz działania deprawacyjne ze strony osób dorosłych,
-
wzmożenie czynności kontrolnych i nadzorczych mających na celu należytą realizację przepisów prawnych.

Ogromna rola w kształtowaniu wśród dzieci i młodzieży właściwych postaw życiowych przypada, zdaniem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, mediom publicznym i komercyjnym, do których zwracamy się o pomoc i poparcie.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.