Przechowywanie próbek środków spożywczych.

Monitor Polski

M.P.1971.22.145

Akt utracił moc
Wersja od: 20 kwietnia 1971 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 7 kwietnia 1971 r.
w sprawie przechowywania próbek środków spożywczych.

Na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia (Dz. U. Nr 29, poz. 245) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie stosuje się do:
1)
zakładów żywnienia zbiorowego, tj, zakładów wydających odpłatnie lub nieodpłatnie posiłki dla określonych grup konsumentów, jak np. stołówki przy zakładach pracy, szkołach, internatach, domach wczasowych, zakładach opiekuńczo-wychowawczych, zakładach pomocy społecznej, szpitalach i sanatoriach,
2)
zakładów garmażeryjnych, tj. zakładów produkujących wyroby garmażeryjne o krótkim okresie przydatności do spożycia dla zakładów żywienia zbiorowego i dla placówek handlu detalicznego,
3)
zakładów gastronomicznych w zakresie przygotowywanych przez nie posiłków na zamówienie określonej grupy osób, np. grupy wycieczkowej, zjazdowej,
4)
zakładów produkujących w sposób nieprzemysłowy lody typu cukierniczego, nie paczkowane.
1.
Zakłady żywienia zbiorowego obowiązane są przechowywać próbki wszystkich potraw wchodzących w skład każdego posiłku. Próbki te powinny być pobrane bezpośrednio przed wydaniem posiłków do spożycia.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się do zakładów gastronomicznych w zakresie przygotowywanych przez nie posiłków na zamówienie grupy wycieczkowej, zjazdowej itp.
1.
Zakłady garmażeryjne obowiązane są przechowywać próbki każdej wyprodukowanej partii wyrobów garmażeryjnych o krótkim okresie przydatności do spożycia. Próbki te powinny być pobrane bezpośrednio po zakończeniu produkcji tych wyrobów.
2.
W razie gdy wyroby garmażeryjne wprowadza do obrotu zakładu żywienia zbiorowego, jest on obowiązany pobrać próbkę poszczególnych wyrobów bezpośrednio przy przyjęciu danej partii wyrobów.
3.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do zakładów produkujących lody (§ 1 pkt 4).
1.
Próbki potraw oraz innych środków spożywczych należy pobierać w następujących ilościach:
1)
zupy 100 g,
2)
mięso, potrawy mięsne i rybne po 50 g,
3)
wędliny i wyroby wędliniarskie po 50 g w jednym kawałku,
4)
jarzyny gotowane, sosy, potrawy mączne oraz mleczne, leguminy i lody po 50 g,
5)
wyroby garmażeryjne po 50 g.
2.
Próbki powinny być pobierane przez kierownika zakładu lub przez osobę przez niego wyznaczoną; osoby te są odpowiedzialne za właściwe pobranie i przechowywanie próbek.
1.
Próbki należy pobierać czystymi, uprzednio wyjałowionymi narzędziami metalowymi oraz przechowywać w czystych, wyjałowionych naczyniach (szklanych, porcelanowych, porcelitowych, emaliowanych) zamykanych lub szczelnie przykrywanych.
2.
W naczyniu z próbką należy umieścić w trwały sposób napis określający zawartość, datę i godzinę przygotowania potrawy oraz imię i nazwisko osoby, która pobrała próbkę. Jeżeli do przygotowania potrawy użyto środka spożywczego z konserwy, należy podać również datę i godzinę otworzenia konserwy oraz dane umieszczone na jej opakowaniu, a dotyczące producenta oraz daty produkcji lub terminu ważności. Na naczyniu z próbką wyrobu garmażeryjnego należy umieścić datę i godzinę dostarczenia danego wyrobu.
1.
Próbki powinny być przechowywane przez 48 godzin, licząc od chwili ich pobrania, w przeznaczonych wyłącznie na ten cel szafkach lub skrzynkach, w temperaturze stałej nie niższej niż 00 C i nie wyższej niż +40 C.
2.
Szafka lub skrzynka powinna być tak zabezpieczona, aby dostęp do niej miał tylko kierownik zakładu lub osoba przez niego upoważniona.
1.
Zakłady, o których mowa w § 1, obowiązane są udostępnić przechowywane próbki organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej na ich żądanie.
2.
Jeżeli organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie zażądał udostępnienia mu próbki, należy ją po upływie 48 godzin od pobrania zniszczyć.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do zakładów żywienia zbiorowego prowadzonych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz do zakładów karnych, aresztów śledczych, ośrodków przystosowania społecznego, zakładów poprawczych, schronisk dla nieletnich i do podległych Ministrowi Sprawiedliwości zakładów wychowawczych.
Główny Inspektor Sanitarny po porozumieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego może zwolnić określone rodzaje zakładów, o których mowa w § 1, od obowiązku pobierania próbek.
Traci moc zarządzenie Ministrów Zdrowia i Handlu Wewnętrznego z dnia 9 stycznia 1956 r. w sprawie przechowywania prób pokarmów w zamkniętych zakładach przemysłu gastronomicznego (Monitor Polski Nr 10, poz. 134).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.