Przechowywanie prób pokarmów w miejscach zbiorowego spożycia.

Monitor Polski

M.P.1951.A-14.199

Akt utracił moc
Wersja od: 26 lutego 1951 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW ZDROWIA I HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 1 lutego 1951 r.
w sprawie przechowywania prób pokarmów w miejscach zbiorowego spożycia.

Na podstawie art. 49 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o dozorze nad artykułami żywności i przedmiotami użytku (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 343 z późniejszymi zmianami), w celu wykonania przepisów art. 18 tego rozporządzenia zarządza się, co następuje:
W zakładach otwartych żywienia zbiorowego wydających obiady popularne, klubowe lub domowe oraz w stołówkach pracowniczych powinna być codziennie pozostawiona próba wydawanych tego dnia posiłków obiadowych w ilości odpowiadającej jednej porcji obiadowej, dla umożliwienia badań jakości tych posiłków podstawowych.

Próba taka powinna być przechowywana w czystych naczyniach (szklanych, porcelanowych, emaliowanych). Na naczyniach należy umieszczać napis określający zawartość oraz datę sporządzenia i wydania posiłku. Naczynia z próbami powinny być przechowywane w specjalnej szafce, znajdującej się w warunkach (odpowiednia temperatura, czystość itp.) zapewniających utrzymanie próby w stanie świeżości w ciągu 24 godzin, do następnej zmiany każdego rodzaju posiłku. Szafka powinna być zamknięta na klucz, który powinien przechowywać kierownik zakładu.

W przypadku przeprowadzania badań jakości posiłków próba powinna być oddana do dyspozycji osób upoważnionych do pobrania prób (lekarza ośrodka zdrowia bądź osoby upoważnionej przez prezydium powiatowej rady narodowej).
Próby posiłków nie pobranych przez organa służby zdrowia po upływie 24 godzin należy usunąć, naczynia dokładnie wymyć i założyć nową próbę.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.