§ 4. - Przechowywanie, oszacowanie i zbywanie przedmiotów wartościowych przez urzędy celne.

Monitor Polski

M.P.1970.31.254

Akt utracił moc
Wersja od: 15 października 1982 r.
§  4.
1.
Zagraniczne środki płatnicze oraz zagraniczne papiery wartościowe sprzedaje się Narodowemu Bankowi Polskiemu lub za jego pośrednictwem.
2.
Złoto, platynę i srebro nie mające postaci wyrobów użytkowych oraz złote monety nie mające charakteru zabytkowego sprzedaje się Państwowemu Przedsiębiorstwu "Jubiler".
3.
1) Wyroby użytkowe ze złota, platyny i srebra, kamienie szlachetne, perły oraz biżuterię nie mające charakteru zabytkowego sprzedaje się Państwowemu Przedsiębiorstwu "Jubiler" lub oddaje się mu do komisowej sprzedaży. Z osiągniętej przy swym pośrednictwie ceny sprzedażnej przedsiębiorstwo potrąca prowizję komisową, a resztę przekazuje urzędowi celnemu.
2)
W razie niedojścia do skutku sprzedaży w trybie określonym w pkt 1 przedmioty wymienione w tym punkcie sprzedaje się w drodze licytacji.
3)
Do przeprowadzania publicznej licytacji stosuje się zasady i tryb określone w przepisach § 1-10 oraz § 26 ust. 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 października 1966 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania publicznej licytacji ruchomości oraz trybu postępowania przy przechowywaniu i sprzedaży egzekucyjnej niektórych rodzajów ruchomości (Dz. U. Nr 44, poz. 265), z tym że przez użyte w tych przepisach określenia "organ egzekucyjny" rozumie się urząd celny, "poborca skarbowy" - funkcjonariusza celnego przeprowadzającego licytację, a "zobowiązany" - właściciela przedmiotów wartościowych.
4)
W razie niedojścia do skutku drugiej licytacji przedmioty wymienione w pkt 1 sprzedaje się na złom Państwowemu Przedsiębiorstwu "Jubiler" po cenach płaconych za złom przez to przedsiębiorstwo.