Prowadzenie ewidencji rzeczy znalezionych.

Monitor Polski

M.P.1955.68.868

Akt utracił moc
Wersja od: 29 lipca 1955 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 czerwca 1955 r.
w sprawie prowadzenia ewidencji rzeczy znalezionych.

Na podstawie §§ 9 i 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 września 1954 r. w sprawie właściwości organów powołanych do przechowywania rzeczy znalezionych i poszukiwania osób uprawnionych do odbioru, zasad przechowywania rzeczy oraz sposobu poszukiwania osób uprawnionych do odbioru (Dz. U. z 1954 r. Nr 41, poz. 186 i z 1955 r. Nr 20, poz. 125) zarządza się, co następuje:
1.
Organy przechowujące (§ 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 września 1954 r. - Dz. U. z 1954 r. Nr 41, poz. 186 i z 1955 r. Nr 20, poz. 125) powinny prowadzić książki ewidencyjne rzeczy znalezionych zawierające następujące dane:
1)
liczbę porządkową (lp.),
2)
datę przyjęcia rzeczy znalezionej,
3)
datę i miejsce znalezienia rzeczy,
4)
opis znalezionej rzeczy,
5)
imię i nazwisko oraz adres osoby, która złożyła rzecz znalezioną,
6)
datę i podstawę wydania rzeczy osobie uprawnionej, jej imię, nazwisko, adres oraz nr dowodu osobistego,
7)
datę i oznaczenie prawomocnej decyzji o przejściu rzeczy na własność Państwa,
8)
datę zlikwidowania rzeczy we własnym zakresie bądź przekazania organowi likwidującemu.
2.
Naczelne organy administracji państwowej mogą ustalić również inne dane poza wymienionymi w ust. 1, jakie powinny zawierać księgi ewidencyjne rzeczy znalezionych, prowadzone przez podległe im organy przechowujące.
3.
Księgi ewidencyjne rzeczy znalezionych powinny być opieczętowane przez jednostkę bezpośrednio nadzorującą działalność organu przechowującego.
Rzeczy znalezione podlegają wpisaniu do ksiąg ewidencyjnych rzeczy znalezionych w dniu przyjęcia przez organy przechowujące, a rzeczy znajdujące się w posiadaniu organów przechowujących przed ogłoszeniem niniejszego zarządzenia - w ciągu miesiąca od daty ogłoszenia zarządzenia.
Sumy pieniężne oraz przedmioty wartościowe powinny być kwalifikowane i przechowywane w sposób ustalony w instrukcji Ministra Finansów, normującej tryb postępowania banków oraz władz, urzędów i instytucji państwowych z depozytami rzeczowymi, stanowiącej załącznik do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 6 lipca 1950 r. w sprawie postępowania z depozytami rzeczowymi (Monitor Polski Nr A-79, poz. 925).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.