Prowadzenie ewidencji butli do gazów technicznych przez zakłady produkujące gazy techniczne.

Monitor Polski

M.P.1955.9.101

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lutego 1955 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO
z dnia 26 stycznia 1955 r.
w sprawie prowadzenia ewidencji butli do gazów technicznych przez zakłady produkujące gazy techniczne.

Na podstawie § 7 ust. 3 uchwały nr 740 Prezydium Rządu z dnia 30 października 1954 r. w sprawie gospodarki butlami do gazów technicznych (Monitor Polski Nr 109, poz. 1499) zarządza się, co następuje:
Wprowadza się instrukcję w sprawie zasad i sposobu prowadzenia ewidencji butli do gazów technicznych przez zakłady produkujące gazy techniczne, stanowiącą załącznik do zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA W SPRAWIE ZASAD I SPOSOBU PROWADZENIA EWIDENCJI BUTLI DO GAZÓW TECHNICZNYCH PRZEZ ZAKŁADY PRODUKUJĄCE GAZY TECHNICZNE

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Ilekroć w niniejszej instrukcji użyto wyrażenia "butle", należy przez to rozumieć butle stalowe do gazów technicznych wymienionych w § 2 uchwały nr 740 Prezydium Rządu z dnia 30 października 1954 r. w sprawie gospodarki butlami do gazów technicznych (Monitor Polski Nr 109, poz. 1499).
2.
Ilekroć w instrukcji mowa jest o zakładach produkcyjnych, należy przez to rozumieć zakłady produkujące gazy techniczne, wymieniane w wykazie ustalonym przez Ministra Przemysłu Chemicznego.
3.
Ilekroć w instrukcji mowa jest o odbiorcach, należy przez to rozumieć jednostkę państwową lub spółdzielczą, na którą wystawiona jest faktura za dokonaną dostawę.
§  2.
Instrukcja niniejsza ustala sposób prowadzenia ewidencji obiegu oraz ewidencji stanu technicznego i majątkowego butli do gazów technicznych przez zakłady produkcyjne.
§  3.
Instrukcja niniejsza dotyczy butli stalowych, służących jako zbiorniki przenośne do tlenu, acetylenu, bezwodnika kwasu węglowego, wodoru, powietrza sprężonego, azotu, argonu, gazów sprężonych, skroplonych lub rozpuszczonych pod ciśnieniem.
§  4.
Butle stanowią środki trwałe zakładów produkcyjnych określonych w § 2 uchwały nr 740 Prezydium Rządu z dnia 30 października 1954 r. w sprawie gospodarki butlami do gazów technicznych.
§  5.
Ewidencja butli służy do:
1)
prawidłowego ujęcia butli w stanie majątkowym jednostek państwowych i spółdzielczych i do bieżącego rejestrowania zachodzących w tym stanie zmian oraz do rejestracji charakterystyki i stanu technicznego butli, terminów sprawdzeń, dokonywanych napraw i uzupełnień osprzętu oraz uzbrojenia butli,
2)
rejestracji obrotu butli miedzy dostawcą i odbiorcą w celu wzmożenia częstotliwości obiegu każdej butli, kontroli obiegu, zabezpieczenia przed stratą butli, ustalenia podstawy do obliczenia kar umownych za nieprzestrzeganie terminów zwrotu i warunków eksploatacji butli.
§  6.
Ewidencja butli polega na prowadzeniu:
1)
kartoteki podstawowej obejmującej dane wymienione w § 5 pkt 1,
2)
kartoteki obrotowej obejmującej dane wymienione w § 5 pkt 2.
§  7.
1.
Do prowadzenia ewidencji butli, o których mowa w § 3, zobowiązane są zakłady produkcyjne.
2.
Ewidencja powinna być prowadzona dla każdego rodzaju butli oddzielnie.
§  8.
Zapisy na poszczególnych kartach ewidencji powinny być dokonywane:
1)
na podstawie właściwych dokumentów,
2)
czytelnie i w sposób trwały,
3)
bezzwłocznie po zajściu zdarzeń uzasadniających zapis.
§  9.
Za prawidłowe i terminowe prowadzenie ewidencji butli odpowiedzialni są pracownicy zatrudnieni przy prowadzeniu tej ewidencji, każdy w powierzonym mu zakresie pracy, a w odniesieniu do całości prac - bezpośredni zwierzchnik.

II.

Ewidencja podstawowa.

§  10.
1.
Kartoteka podstawowa składa się z oddzielnych kart papieru sztywnego formatu A-5 ułożonych według numerów butli, a zawierających odnośnie do każdej butli dane wymienione w § 5 pkt 1.
2.
Dla każdej butli należy zaprowadzić oddzielną kartę na formularzu sporządzonym według wzorów EB-1 i EB-2, stanowiących załączniki nr 1 i nr 2 do instrukcji.
§  11.
1.
W przypadku przekazania butli innemu zakładowi produkcyjnemu należy równocześnie przekazać właściwą kartę ewidencji podstawowej. Nie dotyczy to przypadków czasowego użyczenia butli.
2.
Przy użyczeniu butli przez jeden zakład drugiemu zakładowi produkcyjnemu kartoteka podstawowa prowadzona być powinna nadal przez zakład użyczający butle.
3.
Zakład produkcyjny biorący butle w użyczenie obowiązany jest bezzwłocznie powiadomić zakład produkcyjny użyczający o zmianach zaistniałych w stanie technicznym użyczonych butli i równocześnie nadesłać dokumenty stwierdzające te zmiany.
§  12.
1.
W przypadku zmiany przydatności butli należy na karcie ewidencji podstawowej umieścić adnotację o zmianie przeznaczenia butli i wpisy na tej karcie zakończyć zatrzymując kartę do końca roku.
2.
W przypadku użycia butli na podstawie dokonanej klasyfikacji do innego gazu należy założyć dla danej butli nową kartę ewidencyjną.
3.
W przypadku przeznaczenia butli na złom należy fakt ten zarejestrować na karcie ewidencji podstawowej zatrzymując kartę do końca roku.

III.

Ewidencja obrotowa butli.

§  13.
Ewidencja obrotowa butli prowadzona jest na podstawie:
1)
dowodów dostawy gazów w butlach,
2)
dowodów zwrotu próżnych butli,
3)
kart numerowych butli,
4)
kart przetrzymania i braków butli.
§  14.
1.
Dowody dostawy wystawia zakład produkcyjny przy wydaniu gazu ze składu lub przy wysyłce kolejowej.
2.
Dowody dostawy sporządza się w ilości egzemplarzy zgodnej z przepisami o obiegu dokumentów.
3.
Dowód dostawy stanowi zarazem specyfikację wysyłanego towaru zgodnie z ogólnymi warunkami dostaw.
4.
Dowody dostawy należy sporządzać według wzoru EB-3, stanowiącego załącznik nr 3 do instrukcji.
§  15.
1.
Dowody zwrotu próżnych butli wystawia zakład produkcyjny przy przyjęciu próżnych butli od odbiorców.
2.
Dowody zwrotu sporządza się w ilości egzemplarzy zgodnej z przepisami o obiegu dokumentów.
3.
Dowody zwrotu należy sporządzać według wzorów EB-4 i EB-5, stanowiących załączniki nr 4 i nr 5 do instrukcji.
§  16.
Dowody dostawy i dowody zwrotu należy wystawiać na każdy rodzaj butli oddzielnie.
§  17.
Dowody dostawy i dowody zwrotu należy przechowywać oddzielnie dla każdego rodzaju gazu i każdego odbiorcy.
§  18.
Bezzwłocznie po wystawieniu dowodu zwrotu, a najdalej w ciągu 48 godzin, pracownik prowadzący kartotekę obrotową wykreśla z odpowiedniego dowodu dostawy numery butli zwróconych, zaznaczając w rubryce do tego przeznaczonej datę zwrotu.
§  19.
1.
Dowody dostawy mogą być odłożone do akt dopiero po dokonaniu na ich podstawie wszystkich zapisów przewidzianych w instrukcji oraz po zwróceniu przez odbiorcę wszystkich butli, a w razie wszczęcia postępowania arbitrażowego - dopiero po zakończeniu tego postępowania.
2.
Dowody zwrotu mogą być odłożone do akt wówczas, gdy zostały dokonane na ich podstawie wszystkie zapisy przewidziane w instrukcji.
3.
Dowody zwrotu obejmujące butle zwrócone po terminie powinny być odłożone do akt przez zakład produkcyjny dopiero po zapłaceniu przez odbiorcę kar umownych, a w razie wszczęcia postępowania arbitrażowego - po ukończeniu tego postępowania.
§  20.
1.
Karta numerowa służy do stwierdzenia miejsca, w którym poszczególna butla się znajduje, oraz do kontroli częstotliwości obiegu butli.
2.
Poszczególne rubryki karty numerowej wypełnia się na podstawie dowodów dostawy i dowodów zwrotu.
3.
Wpisy do kart numerowych powinny być dokonywane bezzwłocznie po wystawieniu dowodów dostawy lub dowodów zwrotu.
4.
Karty numerowe powinny być okresowo przeglądane w celu stwierdzania należytego obiegu butli i w celu spowodowania przyspieszenia tego obiegu.
5.
Kartę numerową odkłada się do akt w przypadku zmiany przydatności butli, przeznaczenia jej na złom lub wyczerpania wszystkich pozycji.
6.
Karty numerowe należy sporządzać według wzoru EB-6, stanowiącego załącznik nr 6 do instrukcji.
§  21.
1.
Ewidencję butli przetrzymywanych przez odbiorców oraz butli zwróconych w stanie niekompletnym lub butli tlenowych zwróconych w stanie zaoliwionym, jak również ewidencję kar umownych prowadzi się na formularzu sporządzanym według wzoru EB-7, stanowiącym załącznik nr 7 do instrukcji.
2.
Poszczególne rubryki karty, o której mowa w ust. 1, wypełniane są na podstawie dowodów dostawy i dowodów zwrotu oraz dowodów zapłaty kary.
3.
Karta ta służy za podstawę do wystawiania faktur za kary umowne oraz w przypadkach postępowania arbitrażowego.
4.
Karta prowadzona jest do czasu wyczerpania w niej wszystkich pozycji, po czym należy ją odłożyć do akt.
5.
Zaewidencjonowane zapłaty kary podlegają comiesięcznemu uzgodnieniu z danymi księgowości zakładu produkcyjnego.
§  22.
1.
W przypadku gdy termin zwrotu butli nie został dotrzymany, dostawca obowiązany jest niezależnie od zafakturowania kary umownej wysłać do odbiorcy listem poleconym wezwanie z żądaniem zwrotu butli oraz wyznaczyć dodatkowy termin.
2.
Wezwania należy sporządzać według wzoru EB-8, stanowiącego załącznik nr 8 do instrukcji.
§  23.
1.
W przypadku użyczenia przez zakład produkcyjny butli stanowiącej jego składnik majątkowy innemu zakładowi produkcyjnemu, zakład użyczający obowiązany jest wystawić dowód dostawy na dostawcę biorącego butle w użyczenie, jak na odbiorcę.
2.
W przypadku zwrotu butli użyczonych przez zakład produkcyjny, który butle te otrzymał z użyczenia, zakład produkcyjny, który butli użyczył, wystawia na nie dowód zwrotu i dokonuje odpowiednich zapisów na karcie numerowej (wzór EB-6).
3.
Dowody dostawy i dowody zwrotu należy przechowywać oddzielnie w teczce oznaczonej nazwą zakładu produkcyjnego biorącego butle w użyczenie.
§  24.
Zakład produkcyjny, który otrzymał butle w użyczenie od innego zakładu produkcyjnego, do czasu ich zwrotu obowiązany jest prowadzić normalną ewidencją obrotową.
§  25.
Przepisy zarządzenia Ministra Przemysłu Chemicznego z dnia 26 stycznia 1955 r. w sprawie zasad obrotu butlami do gazów technicznych (Monitor Polski Nr 9, poz. 100) dotyczące kar umownych nie mają zastosowania do butli użyczanych w stosunkach między zakładem produkcyjnym użyczającym i zakładem biorącym w użyczenie.

IV.

Finansowanie i księgowe ujęcie obrotu butlami.

§  26.
1.
Butle zakupywane podlegają wliczeniu do środków trwałych w trybie przepisów o księgowym ujęciu inwestycji zakończonych.
2.
Butle otrzymane nieodpłatnie wprowadza się do środków trwałych w trybie przepisów o nieodpłatnym przekazywaniu środków trwałych.
§  27.
1.
Koszty normalnego utrzymania butli w stanie gotowości technicznej (konserwacje, naprawy, próby, cechowanie itp.) finansowane są za środków obrotowych zakładów produkcyjnych w ciężar kosztów produkcji (koszty wydziałowe produkcji gazów).
2.
Naprawy uszkodzonych butli, doacetonowanie i usunięcie zaoliwienia butli, zawinione przez odbiorcę, zakład produkcyjny fakturuje odbiorcy jako usługę według ustalonych cen.
§  28.
1.
Koszty transportu butli przekazanych w trybie uchwały nr 740 Prezydium Rządu z dnia 30 października 1954 r. w sprawie gospodarki butlami do gazów technicznych (Monitor Polski Nr 109, poz. 1499) ponosi zakład produkcyjny w ciężar kosztów produkcji (koszty wydziałowe produkcji gazów).
2.
Koszty transportu butli przekazywanych w trybie użyczenia ponosi zakład korzystający z użyczenia w ciężar kosztów produkcji (koszty wydziałowe produkcji gazów).
3.
Dodatkowe koszty transportu butli związane z przyspieszeniem przesyłki na żądanie dostawcy od odbiorcy do zakładu produkcyjnego ponosi zakład produkcyjny w ciężar kosztów produkcji (koszty wydziałowe produkcji gazów).
4.
Koszty transportu, o których mowa w ust. 3, rozliczane być mogą w ciężar kosztów produkcji (koszty wydziałowe produkcji gazów) za pośrednictwem konta nakładów przyszłych okresów.
§  29.
1.
Sumy wszystkich kar umownych zaliczonych odbiorcom przez zakłady produkcyjne ewidencjonowane na kartach przetrzymania butli (wzór EB-7) wykazuje zakład produkcyjny w danych uzupełniających do bilansu.

2l Bieżące wpływy z tytułu naliczonych kar umownych księguje zakład produkcyjny na dobro konta strat i zysków.

§  30.
Amortyzację księguje się w ciężar kosztów produkcji (koszty wydziałowe produkcji gazów).
§  31.
1.
W przypadku zagubienia lub zniszczenia butli przeprowadza się jej likwidację w trybie przepisów księgowych o likwidacji środków trwałych. Stopień zużycia butli ustala się na podstawie danych kartoteki podstawowej (wzory EB-1 i EB-2) przy przyjęciu stawki umorzenia 2,5% za każdy rok umorzenia.
2.
Policzoną odbiorcy wartość zagubionych butli traktuje się jako dochód likwidacyjny.
3.
Kary umowne z tytułu niezwrócenia zagubionej butli ewidencjonuje się i rozlicza w trybie § 29.
§  32.
1.
Inwentaryzację butli przeprowadzać należy w trybie zarządzenia Ministra Finansów z dnia 20 lutego 1953 r. w sprawie inwentaryzacji oraz sporządzania i zatwierdzania sprawozdań finansowych (Monitor Polski Nr A-29, poz. 359),
2.
Za spis inwentaryzacyjny butli, będących w dniu spisu u odbiorców, uważa się zestawienie ilościowe bądź numerowe butli potwierdzone przez odbiorców.

V.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  33.
1.
Prowadzona przez niektóre zakłady produkcyjne kartoteka techniczna może być w dalszym ciągu używana jako kartoteka podstawowa po uzupełnieniu jej kart wpisami wymaganymi dla kartoteki podstawowej.
2.
Dla butli, które nie zostały objęte kartoteką techniczną oraz w przypadku potrzeby wymiany kart z powodu ich zużycia należy założyć nowe karty kartoteki podstawowej według niniejszej instrukcji.
§  34.
Dowody dostawy, karty kartotek oraz wszelką korespondencję dotyczącą obiegu butli należy przechowywać przez okres czasu określony zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 1951 r. w sprawie przechowywania dokumentów oraz ksiąg rachunkowych w przedsiębiorstwach państwowych, centralach spółdzielczo- państwowych i spółdzielniach (Monitor Polski Nr A-14, poz. 195).
ZAŁĄCZNIKI

Załącznik  Nr 1.

Wzór EB-1.

GAZ SPRĘŻONY LUB SKROPLONY

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Załącznik  Nr 2.

Wzór EB-2.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Załącznik  Nr 3.

Wzór EB-3.

Nazwa i adres dostawcy ..................., dnia .................... 19 ... r.

(producenta)

.............................................

DOWÓD DOSTAWY Nr ..........

Termin zwrotu butli do dnia .......................................................................................................

Za przetrzymanie butli ponad wyznaczony termin liczy się odszkodowanie umowne w wysokości trzykrotnej cennikowej wartości butli; ponadto podany zostanie dodatkowy termin, po którego upływie - w razie niezwrócenia butli - liczy się dalsze odszkodowanie umowne w wysokości trzykrotnej wartości cennikowej butli.

Podstawa: zarządzenie Ministra Przemysłu Chemicznego z dnia 26 stycznia 1955 r. w sprawie zasad obrotu butlami do gazów technicznych (Monitor Polski Nr 9, poz. 100).

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Załącznik  Nr 4.

Wzór EB-4.

DOWÓD ZWROTU Nr ..........

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Załącznik  Nr 5.

Wzór EB-5.

DOWÓD ZWROTU BUTLI ACETYLENOWYCH

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Załącznik  Nr 6.

Wzór EB-6.

KARTA NUMEROWA BUTLI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Załącznik  Nr 7.

Wzór EB-7.

KARTA PRZETRZYMANIA BUTLI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Załącznik  Nr 8.

Wzór EB-8.

Pieczęć podłużna dostawcy

...................., dnia .................... 195 ... r.

..........................................................................

..........................................................................

..........................................................................

(adres odbiorcy)

Stwierdzono na podstawie prowadzonej przez nas kartoteki, że do ustalonego terminu, tj. do dnia ........................ 195 ... r., nie zostały zwrócone następujące butle, dostarczone Wam dnia ........................ 195 ... r. za dowodem dostawy nr ...........................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Wobec tego fakturujemy Wam na zasadzie zarządzenia Ministra Przemysłu Chemicznego z dnia 26 stycznia 1955 r. (Monitor Polski Nr 9, poz. 100) karę w wysokości trzykrotnej cennikowej wartości każdej przetrzymanej butli, a zarazem na tej samej podstawie wzywamy Was do zwrotu wymienionych wyżej butli do dnia .................... 195 ... r. pod rygorem policzenia ponownej kary umownej w wysokości trzykrotnej cennikowej wartości butli oraz skierowania sprawy do postępowania arbitrażowego o zwrot butli.

...................................................

(podpis)