Rozdział 2 - Ogólne zasady sporządzania dokumentacji inwestycji. - Projektowanie inwestycji.

Monitor Polski

M.P.1965.45.253

Akt utracił moc
Wersja od: 30 października 1967 r.

II.

Ogólne zasady sporządzania dokumentacji inwestycji.

§  5.
Dokumentacja inwestycji, zatwierdzana w trybie niniejszego zarządzenia, obejmuje projekt wstępny inwestycji i projekt techniczny inwestycji, a w wypadkach określonych w § 14 - tylko projekt techniczny inwestycji.
§  6.
1.
Całokształt prac projektowych i studialnych związanych z opracowaniem dokumentacji dla większych inwestycji, zwłaszcza przemysłowych, należy zlecać jednej jednostce projektowania, pełniącej funkcję generalnego projektanta.
2.
Generalny projektant może powierzać wykonanie poszczególnych części dokumentacji lub prac studialnych innym jednostkom projektowania lub organizacjom (zespołom) specjalizowanym.
3.
Organizacja sporządzająca specjalizowaną część projektu jest za nią odpowiedzialna.
4.
Generalny projektant koordynuje prace projektowe i ponosi odpowiedzialność za cały projekt.
§  7.
1.
Zakres i zawartość dokumentacji inwestycji i poszczególnych jej części powinny być dostosowane do specyfiki, charakteru i wielkości inwestycji oraz zawierać tematykę właściwą dla danego stadium opracowania.
2.
Dla inwestycji polegających na wykonaniu robót budowlanych lub budowie drobnych obiektów, które zgodnie z obowiązującymi przepisami o państwowym nadzorze budowlanym mogą być realizowane bez sporządzania projektu budowlanego, a jeśli chodzi o wymianę w istniejących zakładach urządzeń technologicznych - ponadto nie wprowadzają istotnych zmian w procesie technologicznym, dokumentacje inwestycyjną stanowią opracowane przez inwestora:
1)
program inwestycji i uzasadnienie potrzeby podjęcia inwestycji,
2)
opis funkcji użytkowej,
3)
zestawienie kosztów (preliminarze zakupów i wydatków oraz akceptowany przez inwestora kosztorys),
4)
szkice sytuacyjne, rysunki i opisy techniczne, jeżeli wykonanie robót tego wymaga.
§  8. 1
1.
Zlecając sporządzenie dokumentacji inwestycji, inwestor obowiązany jest dostarczyć jednostce projektowania dane wyjściowe do projektowa, zatwierdzone w zakresie dotyczącym pro inwestycji przez organ właściwy do zatwierdzenia projektu wstępnego inwestycji, je przepisy resortowe wydane na podstawie 33 nie stanowią inaczej.
2.
Dane wyjściowe do projektowania, jako wynik prac programowych, powinny określać cel inwestycji oraz jej podstawowe parametry (dane charakteryzujące inwestycje).
3.
Zakres danych wyjściowych do projektowania powinien być dostosowany do charakteru i wielkości inwestycji oraz zawierać ustalenia umożliwiające rozpoczęcie w oparciu o nie prac projektowych.
4.
Przepisy ust. 1, 2, i 3 mają zastosowanie do wszystkich inwestycji, związanych z budową, rozbudową, przebudową i modernizacją, podejmowanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej.
5.
Zasady programowania poszczególnych przedsięwzięć lub zadań inwestycyjnych w zakresie sporządzania danych wyjściowych do projektowania ustalają wytyczne wydawane przez Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  9.
1.
W toku sporządzania dokumentacji inwestycji powinny być sporządzone opracowania wariantowe i ocena techniczno-ekonomiczna różnych koncepcji rozwiązań projektowych podstawowych zagadnień inwestycji, w tym ocena możliwości i celowości kojarzenia inwestycji o tym samym przeznaczeniu, przewidywanych do realizacji na danym terenie przez kilku inwestorów.
2.
W toku opracowania dokumentacji dla inwestycji skomplikowanych pod względem technologicznym, funkcjonalnym, konstrukcyjnym lub w razie konieczności dostosowania rozwiązań projektowych do specyficznych warunków miejscowych powinny być przeprowadzone odpowiednie studia, ewentualne konkursy i analizy rozwiązań wariantowych w celu kompleksowego i gruntownego zbadania problematyki ekonomicznej inwestycji, warunkującej poprawność i opłacalność rozwiązań projektowych i eksploatacyjnych.
3.
Warianty rozwiązań, przedstawiane w dokumentacji inwestycji, stosownie do warunków i charakteru inwestycji powinny dotyczyć węzłowych zagadnień, posiadających decydujący wpływ na ekonomikę przedsięwzięcia inwestycyjnego.
4.
Jednostka projektowania w trakcie opracowania dokumentacji inwestycji, w szczególności w projekcie wstępnym inwestycji, powinna dokonywać oceny i przeprowadzać analizę ekonomiczną koncepcji różnych rozwiązań, zamieszczać w dokumentacji inwestycji dane charakteryzujące poszczególne opracowane i rozpatrzone warianty rozwiązań oraz uzasadnić analizą techniczno-ekonomiczną wybór wariantu wskazanego jako najwłaściwszy.
§  10.
Opracowanie dokumentacji inwestycji odbywać się powinno przy współpracy inwestora, w porozumieniu z właściwym przedstawicielem generalnego wykonawcy, jak również dostawcy maszyn i urządzeń.
§  11.
W dokumentacji inwestycji oprócz metody opisowej i graficznej może być w odpowiednim zakresie stosowane projektowanie modelowe. Wybór metody zależy od jednostki projektowania, wymaga jednak uzgodnienia z inwestorem i generalnym wykonawcą. Ramowe wytyczne w sprawie stosowania metody projektowania modelowego zawiera załącznik nr 5.
§  12.
1.
Wniosek o wskazanie terenu lokalizacji szczegółowej inwestycji (w uzasadnionych wypadkach w kilku wariantach) składa inwestor do właściwego organu miejscowego planowania przestrzennego, załączając dane wyjściowe, określone w § 8 ust. 2 pkt 1, 2, 3, 4, 8 i 10, wraz z koncepcją zagospodarowania terenu zamierzenia inwestycyjnego w podziałce 1 : 5.000 do 1 : 2.000 oraz decyzję o lokalizacji ogólnej.
2.
O wydanie decyzji w sprawie ustalenia lokalizacji szczegółowej występuje inwestor w porozumieniu z jednostką projektowania, opracowującą projekt wstępny inwestycji, w toku opracowania tego projektu, po przeprowadzeniu analizy ewentualnych wariantów lokalizacyjnych i dokonaniu wyboru terenu. Do wniosku należy dołączyć projekt szkicowy planu zagospodarowania terenu przedsięwzięcia inwestycyjnego oraz dane i materiały wymagane w przepisach o lokalizacji szczegółowej inwestycji.
3.
W razie sporządzania dokumentacji dla inwestycji określonych w § 14 oraz dla inwestycji budownictwa mieszkaniowego decyzję o ustaleniu lokalizacji szczegółowej uzyskuje inwestor na podstawie danych wyjściowych, zaakceptowanych przez organ określony w § 33, oraz danych i materiałów wymaganych w przepisach o lokalizacji szczegółowej inwestycji.
1 § 8 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 9 października 1967 r. (M.P.67.58.279) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 października 1967 r.