Program prac statystyczno - sprawozdawczych na rok 1951.

Monitor Polski

M.P.1951.A-19.244

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1951 r.

UCHWAŁA NR 131
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 lutego 1951 r.
w sprawie programu prac statystyczno-sprawozdawczych na rok 1951.

1.
Prace statystyczno-sprawozdawcze w 1951 r. prowadzone będą w zakresie:
1)
statystyki przemysłu i drobnej wytwórczości,
2)
statystyki budownictwa,
3)
statystyki inwestycji,
4)
statystyki rolnictwa,
5)
statystyki leśnictwa,
6)
statystyki obrotu towarowego wewnętrznego,
7)
statystyki obrotu towarowego zagranicznego,
8)
statystyki komunikacji i łączności,
9)
statystyki urządzeń kulturalnych i socjalnych, oświaty i ochrony zdrowia,
10)
statystyki gospodarki komunalnej i mieszkaniowej,
11)
statystyki cen,
12)
statystyki podatków,
13)
statystyki wykonania budżetu,
14)
statystyki finansowej (przedsiębiorstw, banków, urzędów i instytucji),
15)
statystyki zatrudnienia i płac administracji państwowej, instytucji finansowych i organizacji społecznych,
16)
statystyki ludności,
17)
statystyki sądownictwa.
2.
Prace statystyczno-sprawozdawcze w 1951 r. wymienione w ust. 1 obejmą zarówno gospodarkę uspołecznioną (państwową i spółdzielczą) jak i gospodarkę drobnotowarową i prywatno-kapitalistyczną.
3.
Przedłuża się na rok 1951 program prac, ustalony uchwałą Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 1949 r. w zakresie prac statystyczno-sprawozdawczych, dotyczących statystyki ludności i sądownictwa.
Szczegółowy zakres prac statystyczno-sprawozdawczych, sposób, tryb i terminy wypełniania i przesyłania formularzy, dotyczących prac statystyczno-sprawozdawczych wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1-15, ustalą instrukcje wydane na podstawie niniejszej uchwały przez Główny Urząd Statystyczny lub przez właściwe ministerstwo (§§ 4 i 5), a w zakresie prac statystyczno-sprawozdawczych wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 16 i 17 - zarządzenia już wydane na podstawie uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 1949 r. i z dnia 10 lutego 1950 r. (Monitor Polski Nr A-34, poz. 397).
1.
Formularze i instrukcje w sprawie sprawozdawczości statystycznej z wyjątkiem formularzy i instrukcji wymienionych w §§ 4 i 5 zatwierdza Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Formularze i instrukcje w zakresie statystyki finansów oprócz wymienionych w § 4 zatwierdza Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
3.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może zmienić po wysłuchaniu opinii Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i w porozumieniu z zainteresowanym ministrem, a w zakresie wymienionym w ust. 2 - w porozumieniu z Ministrem Finansów, formularze i instrukcje, wydane na podstawie niniejszej uchwały oraz uchwał wymienionych w § 2.
Minister Finansów opracuje i po uzgodnieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wprowadzi formularze i instrukcje w zakresie sprawozdawczości statystycznej, dotyczącej podatków od jednostek gospodarki drobnotowarowej i prywatno-kapitalistycznej w mieście i na wsi, sprawozdawczości z wykonania budżetu przez urzędy i inne jednostki budżetowe, sprawozdawczości statystycznej z wykonania planu obrotów płatniczych z zagranicą i planu rozrachunku złotowego, jak również w zakresie statystyki pełnego bilansu płatniczego oraz sprawozdawczości z działalności instytucji bankowych oraz działalności Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych w terminie do dnia 20 marca 1951 r.
Zobowiązuje się następujących Ministrów do opracowania i po uzgodnieniu z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego wprowadzenia formularzy i instrukcji w sprawie sprawozdawczości statystycznej w zakresie niżej wymienionym:
a)
Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych - w zakresie sprawozdawczości statystycznej spółdzielni produkcyjnych oraz sprawozdawczości statystycznej z działalności organów Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych w terminie do dnia 10 marca 1951 r.;
b)
Ministra Komunikacji, Żeglugi oraz Poczt i Telegrafów - w zakresie wewnętrznej sprawozdawczości statystycznej podległych przedsiębiorstw w terminie do dnia 10 marca 1951 r.;
c)
Ministra Handlu Zagranicznego - w zakresie sprawozdawczości statystycznej central handlu zagranicznego oraz nomenklatury obrotu towarowego dla handlu zagranicznego w terminie do dnia 1 lipca 1951 r.;
d)
Ministra Zdrowia - w zakresie sprawozdawczości statystycznej podległych jednostek w terminie do dnia 10 marca 1951 r.;
e)
Ministra Pracy i Opieki Społecznej - w zakresie sprawozdawczości statystycznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie do dnia 1 lipca 1951 r.;
f)
Ministra Kultury i Sztuki - w zakresie statystyki teatrów, oper i filharmonii oraz przedsiębiorstwa państwowego "Film Polski" w terminie do dnia 1 kwietnia 1951 r.;
g)
Ministra Gospodarki Komunalnej - w zakresie statystyki dotyczącej jednorazowej rejestracji (ujęcia stanu liczbowego) zakładów urządzeń komunalnych bez względu na ich formę prawną i przynależność organizacyjną.
Władze, urzędy, instytucje państwowe, przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej oraz inne instytucje, nie uczestniczące z tytułu zależności służbowej lub nadzoru w obiegu sprawozdań statystycznych, mogą otrzymać dla celów bieżącej działalności wtórniki sprawozdań statystycznych, jak i sporządzić z tych sprawozdań wyciągi, jedynie za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, poza przypadkami wymienionymi w §§ 7-9 niniejszej uchwały oraz określonymi w instrukcjach i zarządzeniach wydanych na podstawie niniejszej uchwały.
1.
W celu zapewnienia niezbędnych materiałów statystycznych terenowym organom planowania wojewódzkie komisje planowania gospodarczego otrzymują zbiorcze sprawozdania statystyczne, sporządzone przez wydziały prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi), dotyczące spraw wchodzących w zakres działania prezydiów rad narodowych.
2.
W zakresie poszczególnych działów gospodarki narodowej, planowanych centralnie, właściwe wydziały prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz wojewódzkie komisje planowania gospodarczego otrzymują wtórniki sprawozdań, zawierające dane dotyczące województwa (m. st. Warszawy i m. Łodzi), w szczególności w zakresie produkcji, zatrudnienia, płac oraz inwestycji.
3.
Szczegółowy zakres oraz tryb przekazywania i udostępniania materiałów, o których mowa w ust. 1, określą instrukcje wymienione w § 2.
1.
Centralna Rada Związków Zawodowych, zarządy główne związków zawodowych, okręgowe rady związków zawodowych, okręgowe zarządy poszczególnych związków zawodowych i rady zakładowe otrzymują w zakresie i trybie ustalonym w instrukcjach, o których mowa w § 2, wtórniki sprawozdań statystycznych, opracowanych na podstawie niniejszej uchwały, a w szczególności; sprawozdań z wykonania norm pracy, o współzawodnictwie pracy, z wykorzystania środków finansowych na bezpieczeństwo i higienę pracy, o usprawnieniach pracowniczych, akcji socjalnej, z wykonania planu przepracowanych robotnikogodzin i wykonania planu płac.
2.
Związki zawodowe mogą również w zakresie objętych ich działalnością zakładów pracy otrzymywać niezbędne dla nich wyciągi ze sprawozdań w zakresie wykonania planu produkcji według wartości, wykonania planu produkcji podstawowych wyrobów, jakości produkcji, wydajności pracy, zatrudnienia i płac, zużycia materiałowego oraz kosztów własnych, rentowności i innych podstawowych elementów finansowych, z wyjątkiem danych o charakterze tajnym, a w zakresie danych o charakterze poufnym - z obowiązkiem przestrzegania przepisów o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej.
1.
Organy kontroli finansowej będą otrzymywać odpisy sprawozdań statystycznych w zakresie i w trybie, który zostanie określony zarządzeniem Ministra Finansów, wydanym w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 31 marca 1951 r.
2.
Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z dnia 21 czerwca 1949 r. w sprawie kontroli funduszu płac banki otrzymują sprawozdania statystyczne niezbędne dla przeprowadzenia kontroli funduszu płac w trybie ustalonym w instrukcjach, wydanych na podstawie niniejszej uchwały.
Inne prace statystyczno-sprawozdawcze poza pracami statystyczno-sprawozdawczymi, prowadzonymi na podstawie niniejszej uchwały, mogą być podejmowane i prowadzone jedynie po uzyskaniu zgody Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego bądź wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego w trybie określonym w odrębnych przepisach o zakresie i trybie koordynacji badań statystycznych i sprawozdawczości statystycznej oraz nadzoru fachowego nad nimi, przewidzianych w art. 2 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o statystyce państwowej i Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. R. P. Nr 41, poz. 239).
1.
Upoważnia się Główny Urząd Statystyczny do przeprowadzenia kontroli prac statystyczno-sprawozdawczych wszystkich jednostek sprawozdawczych, obowiązanych do składania sprawozdań i sprawozdań zbiorczych w myśl instrukcji wydanych na podstawie niniejszej uchwały, a w szczególności żądania od nich wyjaśnień w przypadku niewypełniania przez nie obowiązków statystyczno-sprawozdawczych i do występowania z wnioskami w przedmiocie pociągnięcia do odpowiedzialności, o której mowa w ust. 2.
2.
Pracownicy władz, urzędów, instytucji państwowych, instytucji publicznych i innych jednostek gospodarki uspołecznionej nie stosujących się po dniu ogłoszenia niniejszej uchwały do jej postanowień i wydanych na jej podstawie zarządzeń i instrukcji, a w szczególności wprowadzający bezprawnie nowe formularze i nakładający bezprawnie nowe zobowiązania w zakresie sprawozdawczości statystycznej, pociągnięci będą do odpowiedzialności.
1.
Ministrowie i inne władze naczelne wydadzą w zakresie swego działania zarządzenia niezbędne do wprowadzenia w życie niniejszej uchwały oraz zarządzenia co do kontroli ich wykonania.
2.
Ministrowie i inne władze naczelne podejmą w porozumieniu z Ministrem Finansów i po uzgodnieniu z Prezesem Głównego Urzędu Statystycznego oraz innymi zainteresowanymi władzami prace mające na celu dostosowanie formularzy dokumentów operatywnych i sprawozdawczości, służących bezpośrednio do prac statystyczno-sprawozdawczych, do wymagań przewidzianych w niniejszej uchwale lub w przepisach wydanych na jej podstawie.
Zobowiązuje się Państwową Komisję Planowania Gospodarczego do koordynacji kontroli wykonania programu prac statystyczno-sprawozdawczych na rok 1951.
Wykonanie niniejszej uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i właściwym ministrom.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1951 r.