Premiowanie pracowników za oszczędne zużywanie i gospodarcze wykorzystanie paliw i energii.

Monitor Polski

M.P.1975.11.61

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.

UCHWAŁA Nr 53
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 marca 1975 r.
w sprawie premiowania pracowników za oszczędne zużywanie i gospodarcze wykorzystanie paliw i energii.

W celu ujednolicenia zasad premiowania pracowników za oszczędne zużywanie i gospodarcze wykorzystanie paliw i energii oraz w celu dostosowania tych zasad do aktualnych warunków i potrzeb gospodarki paliwowo-energetycznej - Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Uchwała ustala zasady premiowania pracowników przedsiębiorstw (zakładów) zużywających do celów produkcyjno-eksploatacyjnych paliwa stałe, ciekłe i gazowe oraz energię elektryczną i cieplną, jak również Centrali Zbytu Węgla za oszczędne zużywanie i gospodarcze wykorzystanie paliw i energii.
2.
Przepisów uchwały nie stosuje się do pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe", pracowników drużyn parowozowych zatrudnionych w innych przedsiębiorstwach, pracowników transportu samochodowego i palaczy centralnego ogrzewania.
3.
Przepisów § 3-14 nie stosuje się do pracowników jednostek organizacyjnych Zjednoczenia Energetyki premiowanych według odrębnych zasad.
§  2.
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1)
paliwach bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć węgiel kamienny, brunatny, koks, brykiety z węgla kamiennego i brunatnego, oleje opałowe i oleje stosowane do wysokoprężnych silników okrętowych oraz paliwa gazowe zużywane w przedsiębiorstwach (zakładach) do celów produkcyjno-eksploatacyjnych,
2)
energii bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć energię elektryczną oraz energię cieplną w postaci pary i wody gorącej, otrzymywane z zewnątrz przez przedsiębiorstwa (zakłady) dla celów produkcyjno-eksploatacyjnych,
3)
paliwach o utrudnionym stosowaniu, należy przez to rozumieć muły, przerosty, mieszanki energetyczne, określone w załączniku do uchwały, oraz inne paliwa o obniżonej podatności transportowej i niższych parametrach energetycznych każdorazowo określone przez Ministra Górnictwa i Energetyki.

Premiowanie pracowników za realizację przedsięwzięć w zakresie oszczędności paliw i energii.

§  3.
Za realizację przedsięwzięć technicznych, organizacyjnych i innych w zakresie oszczędności paliw i energii w przedsiębiorstwach (zakładach) przysługują premie projektodawcom i osobom wdrażającym te przedsięwzięcia, w których wyniku uzyskano oszczędność paliw i energii, jeżeli pracownicy ci nie otrzymują za to wynagrodzenia ustalonego w odrębnym trybie.
§  4.
1.
Premia przysługuje za faktycznie zaoszczędzone ilości paliw i energii w stosunku do zużycia w roku poprzedzającym realizację przedsięwzięcia.
2.
Oszczędności paliw, o których mowa w ust. 1, pomniejsza się o zwiększone zużycie innych rodzajów paliw lub energii.
3.
Faktyczną oszczędność paliw i energii ustala komisja powołana przez dyrektora przedsiębiorstwa (zakładu). W skład komisji powinni wejść główny księgowy oraz pracownicy nie uprawnieni do premii, o której mowa w § 3.
§  5.
1.
Wysokość premii za rok kalendarzowy oblicza się, mnożąc uzyskaną w wyniku realizacji określonego przedsięwzięcia faktyczną roczną oszczędność paliw i energii, liczoną w tonach paliwa umownego, przez stawkę jednostkową w wysokości 60 zł za tonę paliwa umownego.
2.
Minister Górnictwa i Energetyki w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może zmienić stawkę jednostkową za tonę paliwa umownego, stanowiącą podstawę do obliczania premii.
§  6.
1.
Premię za realizację przedsięwzięć w zakresie oszczędności paliw i energii wypłaca się za okres roczny, po ustaleniu faktycznej oszczędności paliw i energii, uzyskanej w roku kalendarzowym w wyniku realizacji danego przedsięwzięcia.
2.
Po upływie co najmniej kwartału od zrealizowania przedsięwzięcia można dokonać zaliczkowej wypłaty premii w wysokości do 30% przewidywanej premii rocznej.
§  7.
1.
Warunkiem wypłaty premii jest:
1)
prowadzenie przez przedsiębiorstwo (zakład) prawidłowej ewidencji obrotu paliw i energii, kontroli ich zużycia na poszczególne cele oraz kontroli stanu zapasów paliw,
2)
utrzymanie przez przedsiębiorstwo (zakład) w należytym stanie i sprawności urządzeń energetycznych,
3)
przestrzeganie przez przedsiębiorstwo (zakład) norm i wskaźników jakościowych produkcji.
2.
Wypłata premii w łącznej wysokości przekraczającej 50.000 zł za rok kalendarzowy z tytułu jednego przedsięwzięcia wymaga zatwierdzenia przez właściwy okręgowy inspektorat gospodarki paliwowo-energetycznej.
§  8.
Zasady podziału premii między autorami projektów przedsięwzięć a pracownikami wdrażającymi te przedsięwzięcia oraz zasady jej wypłaty określają zakładowe regulaminy premiowania. Z premii tej nie mogą korzystać członkowie dyrekcji przedsiębiorstwa i pracownicy jednostek nadrzędnych.
§  9.
1.
Premie za realizację przedsięwzięć w zakresie oszczędności paliw i energii wypłacane są poza planem funduszu płac.
2.
Zobowiązuje się dyrektorów zjednoczeń i przedsiębiorstw (kombinatów) stosujących kompleksowe zasady ekonomiczno-finansowe, określone odrębnymi przepisami, do odpowiedniego stosowania przepisów § 3-5 niniejszej uchwały przy ustalaniu tytułów wypłat premii z dyspozycyjnego funduszu płac oraz z funduszu premiowego pracowników na kierowniczych i samodzielnych stanowiskach pracy.

Premiowanie pracowników za oszczędne zużywanie paliw i energii.

§  10.
Za oszczędne zużywanie paliw i energii w przedsiębiorstwach (zakładach) zużywających paliwa i energię na cele produkcyjno-eksploatacyjne przysługują pracownikom premie.
§  11.
1.
Premie przysługują pracownikom, którzy bezpośrednio lub przez sprawowanie nadzoru przyczynili się do oszczędnego zużywania paliw i energii, powodując w danym roku kalendarzowym zmniejszenie ich zużycia poniżej ustalonych limitów, a w razie braku limitów - poniżej wielkości zużycia w roku poprzednim, skorygowanego o wielkości wynikające ze wzrostu zadań związanych ze zwiększeniem zużycia paliw i energii.
2.
Wykaz osób uprawnionych do premii ustala dyrektor przedsiębiorstwa (zakładu) w uzgodnieniu z radą zakładową.
§  12.
Minister Górnictwa i Energetyki w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów ustali zasady obliczania oszczędności i wysokość stawek jednostkowych dla poszczególnych rodzajów paliw i energii, stanowiących podstawę do określenia wielkości funduszu premiowego.
§  13.
1.
Upoważnia się Ministra Górnictwa i Energetyki do przyznawania na wniosek właściwych ministrów odpowiednich kwot z przeznaczeniem na wypłaty premii w przedsiębiorstwach (zakładach) oraz dla pracowników służb energetycznych i zaopatrzeniowych jednostek nadrzędnych (z wyłączeniem pracowników ministerstw i urzędów centralnych), którzy przyczynili się do oszczędnego zużywania paliw i energii.
2.
Premie za oszczędne zużywanie paliw i energii wypłacane są ze środków określanych corocznie na ten cel w budżecie Ministerstwa Górnictwa i Energetyki.
§  14.
Premie określone w § 10-13 nie przysługują za 1975 r. tym pracownikom, którzy będą nagradzani za wykonanie i przekroczenie ustalonych zadań oszczędnościowych w zużyciu węgla kamiennego, koksu i energii elektrycznej w 1975 r., zgodnie z odrębnie ustalonymi przepisami obowiązującymi w 1975 r.

Premiowanie pracowników za gospodarcze wykorzystanie paliw o utrudnionym stosowaniu.

§  15.
Premie za gospodarcze wykorzystanie paliw o utrudnionym stosowaniu przysługują:
1)
pracownikom przedsiębiorstw (zakładów) zużywających paliwa o utrudnionym stosowaniu, zatrudnionym przy pracach związanych z zużywaniem tych paliw, przy eksploatacji i remontach urządzeń energetycznych i transportowych oraz przy pracach związanych z ładunkiem tych paliw,
2)
pracownikom kopalń węgla i składowisk węgla Centrali Zbytu Węgla zatrudnionym przy ładunku paliw o utrudnionym stosowaniu oraz przy remontach urządzeń transportowych,
3)
pracownikom nadzorującym pracę osób określonych w pkt 1 i 2.
§  16.
1.
Fundusz premiowy przewidziany na premie dla pracowników za gospodarcze wykorzystanie paliw o utrudnionym stosowaniu tworzy się ze środków określanych corocznie na ten cel w budżecie Ministerstwa Górnictwa i Energetyki.
2.
Wysokość funduszu premiowego, o którym mowa w ust. 1, wynika z przemnożenia ilości paliw o utrudnionym stosowaniu przewidzianych do zużycia w roku następnym przez odpowiednie stawki określone w załączniku do uchwały.
§  17.
Zasady ustalania kwot funduszu premiowego dla poszczególnych resortów i sposób ich przekazywania określi Minister Górnictwa i Energetyki w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.
§  18.
1.
Kierownik jednostki nadrzędnej nad przedsiębiorstwem zużywającym paliwa o utrudnionym stosowaniu może z kwoty przeznaczonej na premie dla pracowników, o których mowa w § 15 pkt 1 i 3, wydzielić do 3% do swojej dyspozycji na premie za szczególne osiągnięcia w zagospodarowaniu paliw o utrudnionym stosowaniu.
2.
Minister Górnictwa i Energetyki może z kwot przeznaczonych na premie dla pracowników, o których mowa w § 15 pkt 2 i 3, wydzielić do swojej dyspozycji fundusz premiowy za szczególne osiągnięcia w zagospodarowaniu paliw o utrudnionym stosowaniu w wysokości do:
1)
10% na premie dla pracowników Centrali Zbytu Węgla,
2)
10% na premie dla osób nadzorujących prace prowadzone w kopalniach węgla przy ładunku paliw o utrudnionym stosowaniu oraz przy remontach urządzeń transportowych.
§  19.
Zainteresowani ministrowie w porozumieniu z Ministrem Górnictwa i Energetyki oraz zarządami głównymi właściwych związków zawodowych opracują regulaminy premiowania za gospodarcze wykorzystanie paliw o utrudnionym stosowaniu, dostosowane do warunków i potrzeb poszczególnych resortów.

Przepisy końcowe.

§  20.
Premie, o których mowa w niniejszej uchwale, wypłaca się w trybie ustalonym dla premii i nagród płatnych poza planem funduszu płac, z tym że nie obciążają one limitu premii indywidualnych określonego dla tych premii i nagród.
§  21.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 284 Rady Ministrów z dnia 10 listopada 1965 r. w sprawie premiowania i nagradzania pracowników za gospodarcze wykorzystanie paliw odpadowych i za oszczędne zużywanie paliw stałych, ciekłych i gazowych oraz energii cieplnej (Monitor Polski z 1965 r. Nr 62, poz. 325, z 1971 r. Nr 38, poz. 247 i z 1972 r. Nr 45, poz. 243),
2)
uchwała nr 285 Rady Ministrów z dnia 10 listopada 1965 r. w sprawie zasad premiowania pracowników państwowych przedsiębiorstw przemysłowych za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej (Monitor Polski Nr 62, poz. 326),
3)
zarządzenie Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 22 marca 1967 r. w sprawie jednolitych zasad planowania zużycia paliw i energii cieplnej dla obliczania premii (Monitor Polski Nr 20, poz. 98).
§  22.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1975 r.

ZAŁĄCZNIK

STAWKI JEDNOSTKOWE DO NALICZANIA FUNDUSZU PREMIOWEGO ZA GOSPODARCZE WYKORZYSTANIE PALIW O UTRUDNIONYM STOSOWANIU

Etap gospodarczego wykorzystania paliw o utrudnionym stosowaniuNazwa paliwaStawka jednostkowa w złotych za tonę
1. Załadunek imuł0,50
przygotowanie do zbytuprzerost0,20
w kopalniach i na

składowiskach węgla

Centrali Zbytu Węgla

mieszanka energetyczna I nie ujednorodniona0,20
oraz wyładunek na

składowiskach węgla

Centrali Zbytu Węgla

mieszanka energetyczna II ujednorodnionawedług rzeczywistej zawartości mułu zgodnie ze stawką obowiązującą dla mułu
2. Zużycie u odbiorców

węgla

Zużycie węgla kamiennego ogółem w tonach na miesiąc
do

10.000 ton

10.000-

50.000 ton

powyżej

50.000 ton

muł1075
przerost432
mieszanka energetyczna I nie ujednorodniona432
mieszanka energetyczna II ujednorodnionawedług rzeczywistej zawartości mułu zgodnie ze stawką obowiązującą dla mułu
Uwaga:

1. Mieszanka energetyczna I jest to mieszanka składająca się z sortymentów miałowych lub drobnych węgla kamiennego według PN/G-97001 z domieszką mułu i przerostu lub z domieszką tylko jednego z wymienionych składników, o zmiennym składzie ilościowym. Do mieszanki energetycznej I mogą być zaliczone również sortymenty miałowe i drobne węgla kamiennego bez domieszki mułu lub przerostu, których naturalny skład petrograficzny i wilgotność powodują obniżoną podatność transportową.

2. Mieszanka energetyczna II jest to mieszanka składająca się z sortymentów miałowych lub drobnych według PN/G-97001 z domieszką mułu węglowego o stałym, znanym składzie ilościowym.