Premiowanie pracowników wykonawstwa budowlanego za terminowe oddanie obiektów do użytku.

Monitor Polski

M.P.1952.A-51.690

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1955 r.

UCHWAŁA NR 455
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 24 maja 1952 r.
w sprawie premiowania pracowników wykonawstwa budowlanego za terminowe oddanie obiektów do użytku. *

W celu stworzenia zachęty do terminowego i przedterminowego oddania do użytku ważnych obiektów na podstawowych budowach Planu 6-letniego Prezydium Rządu po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
1.
Wprowadza się premiowanie pracowników zjednoczeń i przedsiębiorstw budowlano-montażowych podległych Ministrom: Budownictwa Przemysłowego, Budownictwa Miast i Osiedli, Górnictwa, Energetyki i Kolei za terminowe i przedterminowe oddanie do użytku obiektów szczególnie ważnych dla gospodarki narodowej.
2.
Zasady premiowania określone są w ramowym regulaminie premiowania stanowiącym załącznik do uchwały.
1.
Zjednoczenia i przedsiębiorstwa budowlano-montażowe określone w § 1 zmniejszą planowany fundusz płac pracowników umysłowych przypadający na okres od dnia 1 maja 1952 r. do dnia 31 grudnia 1952 r. o następujące kwoty:
1)
w resorcie Budownictwa Przemysłowego - 4,3 miliona złotych,
2)
w resorcie Budownictwa Miast i Osiedli - 5,7 miliona złotych,
3)
w resorcie Górnictwa - 0,25 miliona złotych,
4)
w resorcie Kolei - 0,90 miliona złotych,
5)
w resorcie Energetyki - 0,50 miliona złotych.
2.
W związku z tym, że stosownie do postanowień ust. 1 powstaną w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych oszczędności zwiększające ich akumulację, postanawia się, że środki na pokrycie kwot wymienionych w ust. 1 wypłacone zostaną w drodze kredytów dodatkowych w budżetach administracyjnych właściwych ministerstw z budżetu centralnego.
1.
Premiowaniem mogą być objęte tylko budowy uznane przez Prezydium Rządu lub przez właściwego ministra za budowy szczególnego znaczenia.
2.
Wysokość premii za terminowe i przedterminowe oddanie budowy do użytku określa właściwy minister.
3.
Co najmniej 80% sum, przypadających na premie za oddanie do użytku poszczególnych obiektów, powinno być przeznaczone na premie dla pracowników zatrudnionych bezpośrednio na budowach, a najwyżej 20% tych sum może być przeznaczone na premiowanie pracowników zarządów budowlano-montażowych i zjednoczeń.
4.
Pracownicy zarządów budowlanych i zjednoczeń związanych bezpośrednio z placami budów mogą być zarządzeniem właściwego ministra uznani za zatrudnionych bezpośrednio na budowie.
Podatek od wynagrodzeń przypadający od premii, wypłaconych na podstawie uchwały, należy obliczać zgodnie z postanowieniami § 6 ust. 2 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 6 czerwca 1951 r. w sprawie całkowitego lub częściowego zwolnienia niektórych kategorii wynagrodzeń od podatku od wynagrodzeń (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-49, poz. 648 i z 1952 r. Nr A-44, poz. 626).
Wykonanie uchwały porucza się właściwym ministrom.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 maja 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

RAMOWY REGULAMIN PREMIOWANIA ZA TERMINOWE ODDANIE OBIEKTÓW DO UŻYTKU

I.

Premiowanie pracowników budów.

§  1.
1.
Premia przysługuje za terminowe lub przedterminowe oddanie do użytku całego obiektu, uznanego przez Prezydium Rządu lub właściwego ministra za budowę szczególnego znaczenia.
2.
Właściwy minister może zlecić wypłatę premii za terminowe lub przedterminowe ukończenie określonego etapu prac, stanowiącego na danym odcinku pewną całość oraz warunkującego terminowe wykonanie dalszych etapów prac lub terminowe oddanie obiektu do użytku.
3.
Termin oddania obiektu do użytku oznacza termin, w którym zostały wykonane wszelkie prace określone umową pomiędzy inwestorem a generalnym wykonawcą.
§  2.
Prawo do uzyskania premii mają pracownicy, którzy pracowali przy budowie co najmniej przez ostatnie 3 miesiące przed oddaniem obiektu do użytku. W przypadkach wyjątkowych na podstawie decyzji dyrektora zjednoczenia może nastąpić przyznanie premii nawet po krótszym okresie pracy przy danej budowie.
§  3.
1.
Premia przysługuje następującym grupom pracowników (obiektu):
1)
kierownikom budowy, ich zastępcom technicznym i administracyjnym, kierownikom zmian, kierownikom montażu i ich zastępcom oraz inżynierom;
2)
majstrom i ich zastępcom;
3)
dyspozytorom głównym i odcinkowym oraz ich zastępcom.
2.
Na wniosek kierownika budowy, zatwierdzony przez dyrektora zjednoczenia, w przypadkach uzasadnionych osiągnięciami w pracy premiowaniem mogą być objęci przodujący robotnicy i brygadziści oraz inni pracownicy inżynieryjno-techniczni.
§  4.
1.
Ogólną kwotą premii przypadającej dla pracowników określonej budowy (obiektu) ustala właściwy minister, a podziału jej pomiędzy poszczególne budowy dokona dyrektor centralnego zarządu.
2.
Wysokość premii zależna jest od znaczenia obiektu i trudności zadania i nie może przekraczać dwumiesięcznej płacy zasadniczej. Premia pracowników inżynieryjno-technicznych za terminowe oddanie do użytku budów uznanych uchwałą Prezydium Rządu za budowę szczególnego znaczenia (§ 3 ust. 1 uchwały) nie może przekraczać miesięcznej płacy podstawowej łącznie z dodatkiem funkcyjnym, a dla brygadzistów - z dodatkiem za prowadzenie brygady.
3.
Za każdy dzień przyspieszenia oddania obiektu do użytku wysokość premii podwyższa się w zależności od ważności i trudności zadania od 1 do 3% w stosunku do premii, przysługującej za oddanie obiektu w terminie, przy czym dodatkowa premia z tego tytułu nie może przekroczyć jednomiesięcznej płacy zasadniczej.
4.
Wysokość premii dla poszczególnych pracowników budowy w granicach sum przyznanych przez dyrektora centralnego zarządu ustala dyrektor zjednoczenia (przedsiębiorstwa) budowlano-montażowego lub montażowego.
§  5.
1.
Premiowaniem mogą być objęci pracownicy podwykonawców, o ile zlecone im roboty wykonali w terminie.
2.
Przez pracowników podwykonawców należy rozumieć również pracowników zwierzchnich zjednoczeń.
§  6.
1.
Warunkiem wypłaty premii dla pracowników budowy i obiektów jest:
1)
aby nie przekroczono w jaskrawy sposób zaplanowanych kosztów;
2)
aby jakość wykonania odpowiadała wymaganym warunkom.
2.
Zachowanie warunków określonych w ust. 1 stwierdza dyrektor centralnego zarządu w zarządzeniu dotyczącym wypłaty premii.
3.
W przypadku gdy po dokonaniu odbioru obiektu do użytku zostanie stwierdzona w czasie użytkowania niewłaściwa jakość tego obiektu, wówczas wypłacona premia powinna być potrącona odpowiednim pracownikom z kwot przysługujących im z tytułu premii w przyszłych okresach.

II.

Premiowanie pracowników zjednoczeń, przedsiębiorstw i zarządów budowlano-montażowych.

§  7.
Pracownicy zjednoczeń, przedsiębiorstw i zarządów budowlano-montażowych są premiowani kwartalnie za wykonanie kwartalnego planu oddawania do użytku obiektów, objętych spisem budów zatwierdzonych przez ministra (§ 1).
§  8.
1.
Premia przysługuje za wykonanie kwartalnego planu oddania obiektów do użytku:
1)
w zjednoczeniach i przedsiębiorstwach:
a)
dyrektorom i ich zastępcom,
b)
kierownikom działów: produkcji, techniki, głównego mechanika i energetyka, zaopatrzenia, personalnego, zatrudnienia oraz transportu (produkcyjnego);
2)
w zarządach budowlano-montażowych:
a)
kierownikom i ich zastępcom administracyjnym,
b)
głównym inżynierom, kierownikom: produkcji, techniki, głównym mechanikom i energetykom oraz kierownikom zaopatrzenia,
c)
kierownikom zatrudnienia i kierownikom transportu.
2.
W przypadku odmiennej nomenklatury stanowisk właściwi ministrowie określą, które stanowiska odpowiadają stanowiskom, podanym w ust. 1.
3.
Pracownicy zjednoczeń, przedsiębiorstw i zarządów budowlano-montażowych, nie wymienieni w ust. 1, mają prawo do uzyskania premii za wykonanie planu oddawania do użytku obiektów, o ile zarządzeniem jednostki nadrzędnej została pisemnie ustalona ich osobista odpowiedzialność za nadzór i stwierdzona pomoc w wykonaniu określonych, zadań na budowach lub obiektach uznanych za mające szczególne znaczenie.
4.
Na premie określone w ust. 3 można przeznaczyć nie więcej, niż 1/10 sumy, przypadającej w danym kwartale z tytułu premii dla pracowników zjednoczeń lub przedsiębiorstw.
§  9.
1.
Warunkiem wypłaty premii jest:
1)
w stosunku do pracowników, wymienionych w § 8 ust. 1 - oddanie do użytku w terminie wszystkich obiektów, uznanych za posiadające szczególne znaczenie, a przewidzianych kwartalnym planem oddawania obiektów do użytku, przy zachowaniu ustalonych przez ministra warunków, dotyczących utrzymania się w zaplanowanych kosztach wykonania, oraz zachowaniu wymaganej jakości wykonania;
2)
w stosunku do pracowników, wymienionych w § 8 ust. 3 - oddanie do użytku w kwartale w terminie wszystkich obiektów, do których odnosiły się ustalenia omówione w powyższym paragrafie przy zachowaniu na danych obiektach warunków, dotyczących kosztów i jakości wykonania.
2.
Dyrektor centralnego zarządu może zmniejszyć lub cofnąć przypadającą pracownikowi premię w przypadku, jeśli nie został wykonany plan oddawania do użytku obiektów, nie uznanych za posiadające szczególne znaczenie.
§  10.
Wysokość premii kwartalnej dla pracowników, wymienionych w § 8, za terminowe oddanie do użytku wszystkich przewidzianych planem obiektów wymienionych w spisie ustalonym przez właściwego ministra nie może przekroczyć miesięcznej płacy zasadniczej.
§  11.
1.
Premia dla pracowników zjednoczeń, przedsiębiorstw i zarządów budowlanych wypłacana jest w ramach kwot, stanowiących najwyżej 20% sumy premii, zatwierdzonych za oddanie do użytku poszczególnych obiektów.
2.
Sumę premii przypadającej dla pracowników zjednoczeń i zarządów budowlanych ustala właściwy minister, a wypłatę dla pracowników zarządza w ramach kwot, ustalonych przez ministra, dyrektor centralnego zarządu. Premie dla dyrektorów i kierowników zjednoczeń i zarządów budowlanych ustala i zatwierdza właściwy minister.
3.
Wykazy premii dla pracowników zatwierdzają dyrektorzy bezpośrednio zwierzchnich jednostek organizacyjnych, po uzgodnieniu z przedsiębiorstwem prowadzącym generalne wykonawstwo.
§  12.
Pracownicy mogą być częściowo lub całkowicie pozbawieni premii w przypadku niedostatecznego wykonywania ciążących na nich obowiązków.
* Z dniem 1 października 1955 r. przepisy nin. uchwały rozciąga się na przedsiębiorstwa budowlano-montażowe podległe Ministrowi Łączności, zgodnie z § 1 uchwały nr 783 z dnia 1 października 1955 r. o rozciągnięciu uchwały nr 455 Prezydium Rządu z dnia 24 maja 1952 r. w sprawie premiowania pracowników wykonawstwa budowlanego za terminowe oddanie obiektów do użytku na przedsiębiorstwa budowlano-montażowe podległe Ministrowi Łączności. (M.P.55.88.1073).