Prace związane z bilansowaniem robót budowlano-montażowych na rok 1966.

Monitor Polski

M.P.1965.18.78

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1965 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 26 marca 1965 r.
w sprawie prac związanych z bilansowaniem robót budowlano-montażowych na rok 1966.

W celu stworzenia podstaw do dalszego usprawnienia bilansowania zapotrzebowania na roboty budowlano-montażowe z mocą produkcyjną wykonawstwa oraz w celu przyspieszenia terminu opracowania planów techniczno-ekonomicznych przedsiębiorstw budowlano-montażowych na 1966 r. - na podstawie § 1 pkt 5 i 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1960 r. w sprawie szczegółowego zakresu i trybu działania Komisji Planowania przy Radzie Ministrów (Dz. U. Nr 31, poz. 171) zarządza się, co następuje:
Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zorganizuje rejestrację robót budowlano-montażowych na 1966 r. i na jej podstawie opracuje zbiorczy bilans wraz z analizą oraz wnioskami i przedstawi Komisji Planowania przy Radzie Ministrów w terminie do dnia 15 czerwca 1965 r. Materiały przedstawione przez Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych powinny zawierać w szczególności:
1)
bilans robót budowlano-montażowych w podziale na województwa oraz ministerstwa nadzorujące inwestorów,
2)
wnioski w sprawie dokonania ewentualnych zmian w stosunku do robót zgłoszonych przez inwestorów, a wynikających z konieczności zachowania zgodności zakresu rzeczowego robót z nakładami, zgodności z obowiązującymi cyklami budowy i z możliwościami produkcyjnymi wykonawstwa,
3)
propozycje w zakresie wielkości zadań produkcyjnych na 1966 r. w układzie wojewódzkim oraz w podziale na ministerstwa nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe.
1.
Ministerstwa i prezydia wojewódzkich rad narodowych (WRN) w ramach limitów nakładów na roboty budowlano-montażowe, przewidziane do realizacji systemem zleceniowym na 1966 r., określonych w uchwale nr 333 Rady Ministrów z dnia 2 listopada 1964 r. o narodowym planie gospodarczym na 1965 r. i podstawowych założeniach na 1966 r. - przeanalizują wspólnie z podległymi jednostkami i zaktualizują niezwłocznie spisy zadań inwestycyjnych na 1966 r.
2.
Przy dokonywaniu aktualizacji spisu zadań, o której mowa w ust. 1, ministerstwa i prezydia WRN wydzielą zgodnie z ustaleniami uchwały nr 362 Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1964 r. w sprawie systemu rezerw inwestycyjnych na lata 1966-1970 rezerwę zarówno z globalnych nakładów inwestycyjnych, jak również z limitu robót budowlano-montażowych przewidzianych do wykonania systemem zleceniowym.
3.
Ministerstwa i prezydia WRN wydzielą również wielkość robót wynikających z udziałów w budowie urządzeń komunalnych, inwestycji wspólnych oraz inwestycji towarzyszących - zgodnie z przepisami instrukcji do opracowania narodowego planu gospodarczego na 1966 r. (Inwestycje i kapitalne remonty) i zawiadomią o tych wielkościach zainteresowane ministerstwa, prezydia WRN oraz Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
4.
Przy ustalaniu programu nakładów i robót inwestycyjnych ministerstwa, prezydia WRN oraz podległe jednostki powinny kierować się następującymi zasadami:
1)
zapewnić, przede wszystkim zgodnie z obowiązującymi cyklami budowy, pełne pokrycie zapotrzebowania na roboty budowlano-montażowe dla inwestycji priorytetowych oraz inwestycji kontynuowanych, a w ich ramach w pierwszej kolejności dla obiektów kontynuowanych wraz z niezbędnymi robotami oraz obiektami towarzyszącymi i pomocniczymi,
2)
inwestycje nowo rozpoczynane mogą być przyjęte do realizacji dopiero po pełnym pokryciu zapotrzebowania na roboty budowlano-montażowe w zakresie zadań kontynuowanych i pod warunkiem zachowania zasady koncentracji, tj. ograniczania nadmiernej ilości nowo rozpoczynanych równocześnie obiektów oraz zapewnienia nakładów w dalszych latach zgodnie z cyklami budowy.
5.
Łączna wysokość nakładów na roboty budowlano-montażowe przewidziane do wykonania systemem zleceniowym dla poszczególnych zadań inwestycyjnych, zarówno kontynuowanych, jak i nowo rozpoczynanych, nie może przekraczać ustalonych w uchwale nr 333 Rady Ministrów z dnia 2 listopada 1964 r. limitów robót budowlano-montażowych. przewidzianych do wykonania systemem zleceniowym na 1966 r. po potraceniu rezerwy, o której mowa w ust. 2, oraz wielkości robót wynikających z udziałów w budowie urządzeń komunalnych, inwestycji wspólnych oraz inwestycji towarzyszących, o których mowa w ust. 3.
1.
Inwestorzy w terminie do dnia 30 kwietnia 1965 r. powinni dokonać u właściwych wykonawców rejestracji robót budowlano-montażowych na 1966 r. na kwestionariuszu obiektowym, stanowiącym załącznik nr 2 do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 30 kwietnia 1964 r. w sprawie wstępnych prac związanych z opracowaniem projektów planu inwestycyjnego i planu budownictwa na lata 1965 i 1966 (Monitor Polski Nr 30, poz. 133).
2.
Przy ustalaniu programu nakładów i robót na poszczególne obiekty inwestorzy powinni kierować się oceną w zakresie przewidywanego wykonania robót w 1965 r., zachowaniem zasady koncentracji nakładów na obiekty podstawowe oraz te obiekty pomocnicze, które warunkują oddanie do użytku i uruchomienie eksploatacji kompleksu produkcyjnego (usługowego), oraz możliwością etapowego oddawania obiektów do użytku, zapewniając uzyskanie efektu gospodarczego.
3.
Rejestracji, o której mowa w ust. 1, podlegają następujące inwestycyjne roboty budowlano-montażowe (łącznie z inwestycjami przedsiębiorstw oraz inwestycjami realizowanymi w trybie odrębnych przepisów) przewidziane do wykonania systemem zleceniowym w 1966 r.:
1)
w zakresie budownictwa przemysłowego:
a)
wszystkie kontynuowane obiekty (roboty) na czynnych placach budowy,
b)
wszystkie nowo rozpoczynane obiekty (roboty) na czynnych placach budowy,
c)
wszystkie nowo rozpoczynane obiekty (roboty) na nowych placach budowy,
2)
w zakresie budownictwa rolniczego - wszystkie kontynuowane i nowo rozpoczynane inwestycyjne roboty budowlano-montażowe,
3)
w zakresie pozostałych rodzajów budownictwa - wszystkie kontynuowane i nowo rozpoczynane inwestycyjne roboty budowlano-montażowe.
4.
Bilanse robót budowlano-montażowych powinny być opracowane w układzie określonym w ust. 3.
5.
Rejestracja, o której mowa w ust. 1, powinna być dokonana w zakresie zadań kontynuowanych u dotychczasowych wykonawców, a w zakresie zadań nowo rozpoczynanych u właściwych z punktu widzenia specjalizacji robót i zasięgu działania przedsiębiorstw budowlano-montażowych z zachowaniem zasady generalnego wykonawcy.
1.
Nie podlegają rejestracji roboty budowlano-montażowe spoza planu inwestycyjnego (z planu remontów, szkód górniczych nie inwestycyjnych, budownictwa tymczasowego itp.). Wielkość mocy produkcyjnej na realizacji tych zadań określona zostanie przez ministerstwa nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe w porozumieniu z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów.
2.
Ministerstwa nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe uwzględnią w proponowanych wielkościach zadań na 1966 r. odpowiednie rezerwy mocy produkcyjnej na zapewnienie wykonawstwa zadań wynikających z rezerw inwestycyjnych, o których mowa w § 2 ust. 2.
1.
W celu umożliwienia przeprowadzenia kontroli zgodności zleceń udzielonych przez inwestorów ze spisami zadań inwestycyjnych ministerstwa zaktualizują opracowane w listopadzie 1964 r. w układzie wojewódzkim spisy zadań inwestycyjnych i przedstawią je oddzielnie dla każdego województwa w terminie do dnia 20 kwietnia 1965 r. w 4 egzemplarzach Ministerstwu Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
2.
Prezydia WRN przekażą w terminie określonym w ust. 1 zjednoczeniom wiodącym, a Prezydium WRN w Katowicach - Wojewódzkiej Komisji Rozdziału Robót limity nakładów na roboty budowlano-montażowe przewidziane do wykonania systemem zleceniowym w podziale na wydziały (wojewódzkie związki spółdzielcze), a w ich ramach na poszczególne powiaty.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów ustali szczegółowy tryb i terminy rejestracji oraz opracowania bilansów robót budowlanych i montażowych na 1966 r.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

....................

(inwestor centralny)

NAKŁADY NA ROBOTY BUDOWLANO-MONTAŻOWE W ZAKRESIE ZADAŃ INWESTYCYJNYCH PRZEWIDZIANYCH DO REALIZACJI W 1966 R. NA TERENIE WOJEWÓDZTWA .......

(w tys. zł)

Lp.Nazwa i adres zadania inwestycyjnego w tym ważniejsze obiektyIC,

IZ, I Prz, IP

Pełna wartość kosztorysowaRodzaj zadania inwestycyjnego K

N

Nakłady na roboty budowlano-montażowe w 1966 r.Wykonawca
na obiekty kontynuowanena obiekty nowo rozpoczynane
ogółemw tym do wykonania systemem gospodarczymogółemw tym do wykonania systemem gospodarczym
12345678910

Uwagi: 1. Zadania Inwestycyjne należy uszeregować w następującej kolejności:

1) inwestycje centralne,

2) inwestycje zjednoczeń,

3) inwestycje przedsiębiorstw,

4) inwestycje pozostałe.

2. Oznaczenie skrótów wymienionych w kolumnie 3 podane jest w zarządzeniu Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dniu 30 kwietnia 1964 r. (Monitor Polski Nr 30, poz. 133).

3. Oznaczenie skrótów wymienionych w kolumnie 5: K - kontynuowane, N - nowo rozpoczynane.