Powszechna akcja wyprawkowa.

Monitor Polski

M.P.1950.A-112.1411

Akt utracił moc
Wersja od: 25 października 1950 r.

OKÓLNIK
MINISTRÓW: PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ ORAZ ZDROWIA
z dnia 3 października 1950 r.
w sprawie powszechnej akcji wyprawkowej.

1.
Na zasadzie § 2 ust. 1 lit. f) zarządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 26 kwietnia 1949 r. Nr DO 320/49 i z dnia 31 sierpnia 1950 r. Nr Ad. 9/1-108 w sprawie powszechnej akcji wyprawkowej, prawo do bezpłatnych wyprawek przysługuje tym właścicielom drobnych gospodarstw rolnych, nie będącym płatnikami podatku obrotowego i dochodowego, których przychód roczny, stanowiący podstawę do wymiaru podatku gruntowego, nie przekracza 80.000 zł (poprzednio 30 kwintali żyta).

Praktyka wykazała, iż o bezpłatne wyprawki niejednokrotnie zwracają się również rolnicy, których przychód roczny oszacowany został powyżej 80.000 zł. W przypadku gdy suma oszacowana nieznacznie przekracza wyżej wymienioną kwotę, a ponadto gdy rolnik taki posiada na swym utrzymaniu kilkoro nieletnich dzieci, lub doznał poważnej szkody materialnej na skutek żywiołowych klęsk, względnie wypadków losowych, jak: susza, gradobicie, powódź, pożar, kradzież itp., słusznym i wskazanym jest przyznanie mu w drodze wyjątku bezpłatnej wyprawki.

W związku z powyższym upoważnia się prezydia wojewódzkich rad narodowych z ważnością od dnia 1 września 1950 r. do załatwiania podań, o jakich mowa wyżej i decydowania w przyznawaniu bezpłatnych wyprawek w ramach powszechnej akcji wyprawkowej w drodze wyjątku.

W związku z tym Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej w oparciu o wnioski działającej przy tym Ministerstwie Międzyministerialnej Komisji dla akcji wyprawkowej przyznawać będzie poszczególnym prezydiom wojewódzkich rad narodowych ściśle określone kontyngenty kwartalne, w ramach których prezydia tych rad zlecać będą prezydiom powiatowych (miejskich) rad narodowych wydawanie asygnat na bezpłatne wyprawki.

Do dni 10-ciu po upływie każdego kwartału prezydia wojewódzkich rad narodowych składać będą Ministerstwu Pracy i Opieki Społecznej (Międzyministerialnej Komisji dla akcji wyprawkowej) i Ministerstwu Zdrowia (Departament Matki i Dziecka) sprawozdania rozliczeniowe z przyznanych kontyngentów, dołączając imienne wykazy osób (z podaniem adresów i uzasadnienia decyzji), którym w drodze wyjątku zostały przyznane bezpłatne wyprawki.

2.
W związku z rozwojem rolniczych spółdzielni produkcyjnych na wsi wyjaśnia się, że osoby, którym na podstawie § 2 ust. 1 lit. d), e) i f) wyżej powołanych zarządzeń Ministra Pracy i Opieki Społecznej przysługują bezpłatne wyprawki w ramach powszechnej akcji wyprawkowej, a które wstąpiły do rolniczych spółdzielni produkcyjnych (zrzeszenia uprawy ziemi, rolnicze spółdzielnie wytwórcze, rolnicze zespoły spółdzielcze) zachowują to uprawnienie do bezpłatnej wyprawki przez okres pierwszego roku swego uczestnictwa w omawianych spółdzielniach.

Osoby te, zgłaszając się w prezydium gminnej rady narodowej o przyznanie bezpłatnych wyprawek, winny obok dokumentów, przewidzianych w pkt. 3 instrukcji Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej w sprawie trybu postępowania przy przyznawaniu bezpłatnych wyprawek niemowlęcych dla osób uprawnionych do korzystania ze świadczeń w ramach opieki społecznej oraz bezrolnych i małorolnych (załącznik do zarządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 26 kwietnia 1949 r. Nr DO 320/49 w sprawie powszechnej akcji wyprawkowej) dołączyć zaświadczenie zarządu odnośnej spółdzielni produkcyjnej, stwierdzające członkostwo danej osoby z podaniem daty wstąpienia jej do spółdzielni.