Rozdział 5 - Uczestnictwo osób zainteresowanych i ich pełnomocników w postępowaniu. - Powołanie, skład, właściwość i tryb postępowania Komisji Odwoławczej do Spraw Emerytalnych.

Monitor Polski

M.P.1956.43.526

Akt utracił moc
Wersja od: 29 maja 1956 r.

Rozdział  V.

Uczestnictwo osób zainteresowanych i ich pełnomocników w postępowaniu.

§  10.
1.
Do wnoszenia odwołania uprawniona jest każda osoba zainteresowana, która osiągnęła pełnoletność w rozumieniu prawa cywilnego.
2.
Osoba niepełnoletnia może sama wnieść odwołanie, jeżeli dotyczy ono świadczenia z tytułu jej własnej pracy.
3.
Za osoby niepełnoletnie, które nie mają prawa wnoszenia odwołań we własnym imieniu, wnoszą odwołania ich opiekunowie ustawowi lub ustanowieni przez władzę opiekuńczą.
§  11.
Osoba zainteresowana lub jej opiekun ma prawo dowiadywać się o biegu sprawy, przeglądać jawne jej akta w obecności pracownika załatwiającego sprawę i sporządzać z nich odpisy.
§  12.
1.
Osoba zainteresowana lub jej opiekun może upoważnić pełnomocnika do wniesienia odwołania lub też do dalszego brania udziału w postępowaniu w zakresie przysługującym osobie zainteresowanej. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie. Własnoręczność podpisu osoby udzielającej pełnomocnictwa powinna być potwierdzona przez którąkolwiek jednostkę organizacyjną kolejową lub inny organ uprawniony do takiego potwierdzania.
2.
Pełnomocnictwo powinno być dołączone do akt w oryginale. Adwokaci mogą dołączyć pełnomocnictwo w odpisie uwierzytelnionym przez siebie.
3.
Pełnomocnictwo na piśmie nie jest wymagane, jeżeli pełnomocnikami są: małżonek, pełnoletnie dzieci, rodzice i rodzeństwo. Pełnomocnicy ci, w razie braku pełnomocnictwa na piśmie, powinni zamieścić bądź w swym odwołaniu, bądź w osobnym piśmie oświadczenie o otrzymaniu pełnomocnictwa.
4.
Małżonek osoby zainteresowanej, dzieci, rodzice i rodzeństwo, którzy nie przedłożyli pełnomocnictwa na piśmie lub oświadczenia o otrzymaniu pełnomocnictwa, oraz inne osoby, które nie przedłożyły pełnomocnictwa na piśmie, mają prawo tylko dowiadywać się o biegu sprawy.
§  13.
Osoba zainteresowana lub jej pełnomocnik może brać udział w posiedzeniach Komisji.
§  14.
1.
W razie śmierci osoby zainteresowanej w toku postępowania uprawnienia jej w postępowaniu przechodzą na pozostałego przy życiu małżonka, a w razie braku małżonka - kolejno na dzieci, wnuków, rodziców, dziadków i rodzeństwo.
2.
Przejście uprawnień następuje pod warunkiem, że zmarły pozostawał na utrzymaniu tych osób bądź też osoby te były na utrzymaniu zmarłego.