Powołanie rolniczych rejonowych zakładów doświadczalnych oraz rolniczych rad naukowo-technicznych przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych.

Monitor Polski

M.P.1956.25.358

Akt utracił moc
Wersja od: 28 marca 1956 r.

UCHWAŁA NR 88
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 22 lutego 1956 r.
w sprawie powołania rolniczych rejonowych zakładów doświadczalnych oraz rolniczych rad naukowo-technicznych przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych.

W celu stworzenia właściwych warunków sprzyjających rozwojowi badań kompleksowych, niezbędnych do naukowego opracowania całokształtu zagadnień produkcji rolniczej w warunkach poszczególnych rejonów fizjograficznych, do zapewnienia obsługi naukowej rolnictwa tych rejonów oraz systematycznego wprowadzania do produkcji osiągnięć nauki i przodujących doświadczeń praktyki - Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych powołają w latach 1956 i 1957 w każdym województwie po jednym rolniczym rejonowym zakładzie doświadczalnym dla wykonania zadań określonych w ust. 9 pkt 3 uchwały nr 95 Prezydium Rządu z dnia 5 lutego 1955 r. o organizacji nauki i propagandy rolniczej w resorcie rolnictwa.
2.
W roku 1956 zostaną powołane rejonowe zakłady doświadczalne w województwach: białostockim, bydgoskim, gdańskim, koszalińskim, lubelskim, olsztyńskim, opolskim, poznańskim, rzeszowskim, szczecińskim i warszawskim. W pozostałych województwach rejonowe zakłady doświadczalne zostaną powołane w ciągu roku 1957.
1.
Rolnicze rejonowe zakłady doświadczalne tworzone będą na bazie zakładów doświadczalnych instytutów naukowo-badawczych podległych Ministrom Rolnictwa oraz Państwowych Gospodarstw Rolnych.
2.
Zakłady doświadczalne instytutów naukowo-badawczych resortu rolnictwa oraz państwowe gospodarstwa rolne przeznaczone dla rejonowych zakładów doświadczalnych, mających powstać w roku 1956, zostaną przekazane prezydiom właściwych wojewódzkich rad narodowych.
3.
Minister Rolnictwa ustali i przekaże prezydiom właściwych wojewódzkich rad narodowych w terminie do dnia 1 grudnia 1956 r. zakłady doświadczalne instytutów, przeznaczone dla rolniczych rejonowych zakładów doświadczalnych mających powstać w roku 1957.
4.
Ministrowie Państwowych Gospodarstw Rolnych oraz Rolnictwa ustalą w terminie do dnia 1 czerwca 1956 r. w porozumieniu z prezydiami właściwych wojewódzkich rad narodowych wykaz państwowych gospodarstw rolnych, przeznaczonych dla rejonowych zakładów doświadczalnych mających powstać w 1957 r. Minister Państwowych Gospodarstw Rolnych przekaże te gospodarstwa rolne w terminie do końca 1956 r. prezydiom właściwych wojewódzkich rad narodowych.
1.
Rolnicze rejonowe zakłady doświadczalne tworzone są w drodze uchwały prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej za zgodą Ministra Rolnictwa.
2.
Rejonowe zakłady doświadczalne mogą tworzyć na bazie przydzielonych ośrodków gospodarczych terenowe oddziały za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej wyrażoną w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Prezesem Państwowej Komisji Etatów.
3.
Organizację i szczegółowy zakres działania terenowych zakładów doświadczalnych określają w drodze zarządzenia prezydia wojewódzkich rad narodowych, zgodnie z wzorcowym zarządzeniem i wzorcowym schematem organizacyjnym ustalonym przez Ministra Rolnictwa w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów.
Rolnicze rejonowe zakłady doświadczalne rozliczają się z budżetem Państwa poprzez budżet terenowy właściwych wojewódzkich rad narodowych i działają na zasadach przewidzianych dla gospodarstw pomocniczych na rozrachunku gospodarczym.
1.
Rolnicze rejonowe zakłady doświadczalne kierują się w swej działalności wytycznymi prezydiów wojewódzkich rad narodowych (wojewódzkich zarządów rolnictwa) zgodnie z ogólnym kierunkiem, ustalonym przez Ministerstwo Rolnictwa w zakresie inicjowania, koordynowania i współdziałania przy ustalaniu metodyki prac naukowo-badawczych w dziedzinie rolnictwa.
2.
Plany prac naukowo-badawczych rejonowych zakładów doświadczalnych na pierwszy rok ich działalności opracuje Ministerstwo Rolnictwa przy współudziale właściwych wojewódzkich zarządów rolnictwa, a plany gospodarczo-finansowe i inwestycyjne dostosuje do planów naukowo-badawczych zakładów doświadczalnych w porozumieniu z dotychczasowym użytkownikiem obiektu przeznaczonego dla tego zakładu.
1.
Pracami rolniczego rejonowego zakładu doświadczalnego kieruje dyrektor zakładu.
2.
Dyrektora rejonowego zakładu doświadczalnego i jego zastępcę powołuje i zwalnia prezydium wojewódzkiej rady narodowej za zgodą Ministra Rolnictwa.
3.
Pozostałych pracowników rejonowego zakładu doświadczalnego przyjmuje i zwalnia dyrektor zakładu.
1.
Pracownicy rolniczych rejonowych zakładów doświadczalnych wynagradzani będą według zasad ustalonych w zarządzeniu nr 141 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 1954 r. o rozciągnięciu mocy obowiązującej uchwały nr 1027 Prezydium Rządu z dnia 30 grudnia 1953 r. w sprawie poprawy organizacji pracy i warunków wynagrodzenia za pracę w państwowych gospodarstwach rolnych na zakłady naukowo-badawcze wchodzące w skład rolniczych instytutów naukowych i na gospodarstwa podlegające Ministrowi Rolnictwa oraz na rolnicze zakłady naukowo-badawcze wchodzące w skład innych resortów i Polskiej Akademii Nauk, z równoczesnym dostosowaniem przepisów uchwały do specyficznych warunków tych zakładów i gospodarstw.
2.
Rejonowe zakłady doświadczalne mogą zatrudniać pracowników nauki. Wykaz stanowisk, na których mogą być zatrudnieni pracownicy nauki, ustali Minister Rolnictwa w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów.
1.
Przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych tworzy się rolnicze rady naukowo-techniczne, powoływane przez prezydia wojewódzkich rad narodowych.
2.
W skład rolniczych rad naukowo-technicznych wchodzą dyrektorzy rolniczych rejonowych zakładów doświadczalnych, przedstawiciele nauki, wybitni znawcy zagadnień rolniczych oraz przodujący praktycy rolnicy.
3.
Do zakresu działania rolniczych rad naukowo-technicznych należy:
1)
dokonywanie oceny stanu rolnictwa i jego rezerw oraz ustalanie podstawowych środków niezbędnych do podniesienia produkcji rolnej danego rejonu,
2)
dokonywanie oceny kierunków i wyników prac naukowo-badawczych oraz skuteczności propagandy rolniczej z punktu widzenia potrzeb rozwoju rolnictwa w danym rejonie,
3)
opiniowanie projektów planów naukowo-badawczych, gospodarczo-finansowych i inwestycyjnych oraz sprawozdań rejonowego zakładu doświadczalnego z działalności zakładu i wyników corocznych badań,
4)
opiniowanie projektów zastosowania w praktyce osiągnięć nauki, doświadczeń innych rejonów oraz przodujących doświadczeń praktyki,
5)
opiniowanie projektów planów doszkalania pracowników nauki,
6)
rozpatrywanie innych spraw na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i prezydium wojewódzkiej rady narodowej (kierowników wojewódzkich zarządów rolnictwa).
4.
Skład i tryb działania rolniczej rady naukowo-technicznej określa regulamin nadany przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej zgodnie z wzorcowym regulaminem rolniczych rad naukowo-technicznych, ustalonym przez Ministra Rolnictwa w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrom: Rolnictwa, Państwowych Gospodarstw Rolnych, Finansów, Prezesowi Państwowej Komisji Etatów i prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.