Powołanie Rady Ekonomicznej.

Monitor Polski

M.P.1989.39.306

Akt utracił moc
Wersja od: 30 listopada 1989 r.

UCHWAŁA Nr 154
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 listopada 1989 r.
w sprawie powołania Rady Ekonomicznej.

W celu zapewnienia wyboru prawidłowych kierunków i instrumentów polityki gospodarczej Rządu, a także bezstronnej, naukowej oceny rezultatów tej polityki, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Powołuje się Radę Ekonomiczną, zwaną dalej "Radą".
2.
Rada jest doradczym i opiniodawczym organem Rady Ministrów oraz Prezesa Rady Ministrów, działającym samodzielnie w zakresie spraw określonych w uchwale.
W szczególności Rada:
1)
na wniosek Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów lub z własnej inicjatywy przygotowuje i przedstawia stanowiska dotyczące węzłowych problemów polityki gospodarczej i społecznej stanowiących przedmiot pracy Rady Ministrów,
2)
dokonuje okresowych ocen stanu gospodarki oraz kierunków rozwoju sytuacji gospodarczej i formułuje wnioski w tym zakresie,
3)
przeprowadza analizę działań podjętych przez organy podległe Radzie Ministrów w zakresie opiniowanych spraw, a także ocenia efekty realizacji rozwiązań zaproponowanych przez Radę.
1.
Rada może inicjować badanie opinii społecznej oraz przygotowywanie ekspertyz niezbędnych do sformułowania jej ocen i stanowisk.
2.
Oceny, stanowiska i wnioski Rady, w tym w postaci samodzielnych opracowań lub komentarzy do dokumentów rządowych, są przedstawiane Prezesowi Rady Ministrów.
3.
Rada może informować opinię publiczną o treści swoich ocen, stanowisk i wniosków.
1.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych współdziałają z Radą w sprawach objętych jej zakresem działania, udzielają Radzie informacji o prowadzonych pracach i planowanych przedsięwzięciach, udostępniają projekty programów i decyzji gospodarczych, a także materiały informacyjne, niezbędne do prac Rady.
2.
Rada może występować do organizacji społecznych, związków zawodowych, szkół wyższych i placówek naukowych z wnioskiem o udzielenie opinii lub zajęcie stanowiska w sprawie stanowiącej przedmiot prac Rady.
3.
Rada współdziała z organami opiniodawczymi i doradczymi Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów, w szczególności w celu uwzględnienia wyników ich działalności w swoich pracach.
1.
Przewodniczącego, członków i sekretarza Rady powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
2.
Sekretarz Rady zapewnia organizację prac Rady.
1.
Członkowie Rady zajmują w pracach Rady stanowisko w swoim własnym imieniu.
2.
Rada może powoływać zespoły złożone z członków Rady, a także zapraszać do prac w tych zespołach doradców i rzeczoznawców.
Tryb pracy Rady, wyboru zastępcy przewodniczącego Rady oraz tworzenia zespołów Rady określa regulamin Rady. Regulamin uchwala Rada i przedstawia Prezesowi Rady Ministrów do zatwierdzenia.
Obsługę organizacyjno-techniczną działalności Rady zapewnia Urząd Rady Ministrów.
Traci moc uchwała nr 65 Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1982 r. w sprawie powołania Konsultacyjnej Rady Gospodarczej (Monitor Polski Nr 11, poz. 77 i z 1985 r. Nr 43, poz. 281).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.