Powołanie Państwowej Inspekcji Plonów.

Monitor Polski

M.P.1954.A-58.779

Akt utracił moc
Wersja od: 18 maja 1954 r.

UCHWAŁA NR 304
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 18 maja 1954 r.
o powołaniu Państwowej Inspekcji Plonów.

W celu uzyskania wiarogodnych danych o przewidywanych i osiągniętych plonach ziemiopłodów powołuje się przy Ministerstwie Rolnictwa służbę inspekcyjną pod nazwą Państwowa Inspekcja Plonów.
Zadaniem Państwowej Inspekcji Plonów jest:
1)
dokonywanie w ciągu całego roku oceny przebiegu wegetacji roślin uprawnych względnie przypuszczalnych plonów ważniejszych ziemiopłodów,
2)
dokonywanie oceny przewidywanych zbiorów w okresie przed sprzętem ziemiopłodów,
3)
dokonywanie ostatecznej oceny osiągniętych plonów i zbiorów ziemiopłodów w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego, Ministerstwem Państwowych Gospodarstw Rolnych, Ministerstwem Skupu i Głównym Urzędem Statystycznym.
1.
Pracami Inspekcji objęte są państwowe gospodarstwa rolne, spółdzielnie produkcyjne i indywidualne gospodarstwa chłopskie.
2.
Ocena plonów i zbiorów obejmuje następujące ziemiopłody: żyto, pszenicę, jęczmień, owies, buraki cukrowe, ziemniaki, len, rzepak, siano łąkowe.
1.
Organami Państwowej Inspekcji Plonów są: Inspektorat Główny w Warszawie i inspektorzy wojewódzcy po jednym na województwo oraz rzeczoznawcy powiatowi.
2.
Inspektora Głównego powołuje Minister Rolnictwa. Inspektorów wojewódzkich działających przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych (wojewódzkie zarządy rolnictwa) powołuje Minister Rolnictwa na wniosek przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Stanowisko inspektora wojewódzkiego może być łączone z inną pracą zawodową i traktowane jako zajęcie dodatkowe. W tym przypadku właściwe organy zwierzchnie powinny traktować prace związane z zadaniami Inspekcji jako należące do normalnych zajęć służbowych danego pracownika i w razie potrzeby zwalniać go od innych zajęć.
3.
Inspektorzy wojewódzcy organizują sieć rzeczoznawców powiatowych w ilości 2-3 na powiat, płatnych od każdego sprawozdania.
1.
Przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych i powiatowych rad narodowych na wniosek inspektora wojewódzkiego Państwowej Inspekcji Plonów powoływać będą wojewódzkie i powiatowe komisje oceny plonów.
2.
Zadaniem tych komisji będzie niesienie pomocy inspektorowi wojewódzkiemu w zbieraniu danych dotyczących plonów i zbiorów oraz ostateczna, kolektywna ocena danych dotyczących plonów i zbiorów, przedłożonych im przez inspektora wojewódzkiego do rozpatrzenia.
3.
Skład, zakres i tryb pracy terenowych komisji oceny plonów określi odrębna instrukcja zatwierdzona na wniosek Ministra Rolnictwa przez resortowego wiceprezesa Rady Ministrów.
Do zakresu działania inspektorów wojewódzkich należy:
1)
ocena przewidywanych oraz osiągniętych plonów i zbiorów,
2)
kierowanie pracą rzeczoznawców powiatowych,
3)
opracowywanie zbiorczych sprawozdań rzeczoznawców powiatowych,
4)
ścisła, współpraca i wykorzystanie wszelkich prac prowadzonych przez wszystkie terenowe jednostki organizacyjne, dotyczących oceny plonów i zbiorów ziemiopłodów,
5)
systematyczne gromadzenie materiałów dotyczących rozmieszczenia gleb oraz warunków klimatycznych i agrotechnicznych we wszystkich powiatach województwa.
Pracownicy Inspekcji i osoby przez nią upoważnione mają prawo kontroli w gospodarstwach uspołecznionych w ramach swego zakresu działania:
1)
stanu zasiewów w polu"
2)
zbiorów znajdujących się w magazynach i innych urządzeniach,
3)
omłotów,
4)
wszelkiej związanej z tym dokumentacji podstawowej w gospodarstwach i
5)
wszelkiej sprawozdawczości oraz statystyki z zakresu plonów i zbiorów.
1.
Danych liczbowych dotyczących powierzchni poszczególnych zasiewów, niezbędnych do obliczenia zbiorów, dostarczają Inspektorowi Głównemu: co do gospodarstw rolnych podległych Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych - Ministerstwo Państwowych Gospodarstw Rolnych, co do spółdzielni produkcyjnych, innych państwowych gospodarstw rolnych (poza podległymi Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych) i uspołecznionych oraz indywidualnych gospodarstw chłopskich - Główny Urząd Statystyczny przy współpracy Ministerstwa Rolnictwa.
2.
Dane te, dotyczące powierzchni przewidywanej do zbioru (faktycznej powierzchni do zbiorów po uwzględnieniu ewentualnych strat powstałych po dokonaniu zasiewów) 4 głównych zbóż oraz lnu, rzepaku ozimego i siana łąkowego I pokosu, powinny być dostarczone do dnia 15 czerwca, a ziemniaków, buraków cukrowych i rzepaku jarego - do dnia 15 lipca, natomiast dane dotyczące powierzchni dokonanych zbiorów 4 głównych zbóż, rzepaku ozimego i jarego, lnu oraz 1 pokosu siana łąkowego - do dnia 15 września, a ziemniaków, buraków cukrowych i II pokosu siana - do dnia 15 listopada.
Ministerstwo Finansów (Państwowy Zakład Ubezpieczeń) ma obowiązek nadsyłania do Inspekcji meldunków o wszelkich klęskach elementarnych w rolnictwie, które mogą poważnie wpłynąć na obniżkę plonów i zbiorów.
1.
Główny Urząd Statystyczny dostarcza dla potrzeb Inspekcji nadsyłane przez korespondentów rolnych oceny dotyczące przebiegu okresu wegetacyjnego i plonów.
2.
Oceny te powinny być opracowywane bieżąco, najpóźniej do końca każdego miesiąca.
1.
Naukowo-badawcze instytuty rolnicze dostarczają kandydatów na rzeczoznawców powiatowych (§4 ust. 3), opracowują szczegółową metodologię oceny przewidywanych plonów według stanu roślin w różnych okresach wegetacji, włączają do stałego planu swych prac zagadnienia związane z oceną przewidywanych plonów oraz gromadzą i opracowują niezbędne materiały. W szczególności gromadzą materiał doświadczalny, wykazujący współzależność w różnych warunkach pomiędzy różnymi cechami roślin uprawnych w odpowiednich stadiach rozwoju a osiągniętym plonem.
2.
W celach koordynacji wymienionych prac i współpracy z Inspekcją powołuje się odpowiednie stanowisko pracy przy centralnej naukowej instytucji rolniczej.
3.
Instytuty rolnicze opracują praktycznie użyteczny podział kraju w granicach podziału administracyjnego na obszary rolniczo-produkcyjne z uwzględnieniem różnic glebowych i klimatycznych.
Państwowy Instytut Hydrologiczno-Meteorologiczny dostarcza dla potrzeb Inspekcji doraźnych informacji meteorologicznych, charakteryzujących przebieg pogody w operatywnych okresach sprawozdawczych w poszczególnych częściach kraju.
Stacje ochrony roślin mają obowiązek nadsyłania do Inspekcji meldunków o wszelkich masowych wystąpieniach chorób i szkodników roślin, które mogą poważnie wpłynąć na obniżkę plonów.
Wojewódzkie zarządy rolnictwa mają obowiązek nadsyłania do Inspekcji w terminie do dnia 15 października oceny jakości zbiorów w roku gospodarczym.
1.
Ministerstwa, urzędy centralne i instytuty rolnicze dostarczają Inspektorowi Głównemu danych liczbowych niezbędnych do oceny plonów i zbiorów.
2.
Organy terenowych władz, wszelkie organy rolne i administracje państwowych gospodarstw rolnych udostępniają pracownikom Inspekcji dane liczbowe niezbędne do oceny plonów i zbiorów oraz udzielają pomocy fachowej i technicznej.
3.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (wydziały statystyki) współdziałają z wojewódzkimi inspektorami Inspekcji, udzielając im niezbędnej pomocy przy opracowywaniu materiałów statystycznych.
Dokumentacja pierwotna oraz sprawozdawczość z zakresu omłotów, plonów i zbiorów, prowadzone w państwowych gospodarstwach rolnych i spółdzielniach produkcyjnych, powinny być w porozumieniu z Głównym Urzędem Statystycznym dostosowane w miarę możności do potrzeb Państwowej Inspekcji Plonów.
Instrukcję co do prac Inspekcji wyda Inspektor Główny za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrów Rolnictwa, Państwowych Gospodarstw Rolnych i Skupu oraz Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Minister Finansów zapewni Państwowej Inspekcji Plonów niezbędne środki finansowe, a Prezes Państwowej Komisji Etatów - etaty osobowe.
Budżet Państwowej Inspekcji Plonów, zapewniający dostateczną obsadę osobową i środki techniczne, stanowi samodzielny dział w budżecie Ministerstwa Rolnictwa.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 18 maja 1954 r.