Powołanie organów cenzury przesyłek pocztowych, korespondencji telekomunikacyjnej oraz kontroli rozmów telefonicznych.

Monitor Polski

M.P.1981.30.275

Akt utracił moc
Wersja od: 13 grudnia 1981 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 12 grudnia 1981 r.
w sprawie powołania organów cenzury przesyłek pocztowych, korespondencji telekomunikacyjnej oraz kontroli rozmów telefonicznych.

Na podstawie art. 18 ust. 2 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) oraz w związku z przepisami rozdziału I rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1981 r. w sprawie wykonania przepisów o stanie wojennym w zakresie łączności (Dz. U. Nr 29, poz. 160) zarządza się, co następuje:
1.
Powołuje się Główny Urząd Cenzury jako jednostkę organizacyjną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
2.
Powołuje się w województwach, w których wprowadzony został stan wojenny, wojewódzkie urzędy cenzury jako jednostki organizacyjne komend wojewódzkich (równorzędnych) Milicji Obywatelskiej.
3.
W województwach, w których wprowadzony został stan wojenny, powołuje się rejonowe urzędy cenzury jako komórki organizacyjne wojewódzkich urzędów cenzury.
4.
Urzędy cenzury, o których mowa w ust. 1 - 3, zwane będą dalej "organami cenzury".
5.
Wykaz miejscowości stanowiących siedziby organów cenzury stanowi załącznik do zarządzenia.
1.
Organy cenzury są uprawnione do cenzurowania i kontrolowania krajowych i zagranicznych przesyłek pocztowych, korespondencji telekomunikacyjnej oraz rozmów telefonicznych w sieci użytku publicznego.
2.
Organy cenzury są uprawnione do cenzurowania, zatrzymywania i konfiskowania w całości lub części przesyłek pocztowych i korespondencji telekomunikacyjnej, zacierania określonych informacji w przesyłkach pocztowych i korespondencji telekomunikacyjnej, a także do przerywania rozmów telefonicznych oraz połączeń teleksowych i telegraficznych, jeżeli ich treść zagraża interesom bezpieczeństwa lub obronności państwa.
3.
Organy cenzury prowadzą cenzurę i kontrolę w sposób selektywny, uzależniony od sytuacji i potrzeb.
1.
Organy cenzury działają w wydzielonych pomieszczeniach dla:
1)
Głównego Urzędu Cenzury - w budynku Ministerstwa Spraw Wewnętrznych,
2)
wojewódzkich urzędów cenzury - w budynkach komend wojewódzkich (równorzędnych) Milicji Obywatelskiej,
3)
rejonowych urzędów cenzury - w budynkach komend miejskich Milicji Obywatelskiej.
2.
Organy cenzury mogą działać w innych budynkach niż określone w ust. 1, odpowiednio przygotowanych i zaadaptowanych, których ochronę zapewniają siły resortu spraw wewnętrznych.
1.
Cenzura przesyłek pocztowych krajowych i zagranicznych jest wykonywana przez organy cenzury.
2.
Cenzura paczek krajowych jest wykonywana przez funkcjonariuszy organów cenzury oraz wytypowanych pracowników resortu łączności, upoważnionych przez kierownika głównego lub wojewódzkiego organu cenzury do wykonywania czynności cenzorskich, pod nadzorem funkcjonariuszy organów cenzury.
3.
Cenzura paczek zagranicznych jest wykonywana w urzędach pocztowo - celnych. Funkcjonariusz organu administracji celnej przeprowadza kontrolę celną w obecności funkcjonariusza organu cenzury.
4.
Cenzura korespondencji telekomunikacyjnej przekazywanej za pomocą urządzeń będących w dyspozycji resortu łączności oraz kontrola rozmów telefonicznych w sieci użytku publicznego jest wykonywana przez wyznaczonych pracowników resortu łączności, upoważnionych przez kierownika głównego lub wojewódzkiego organu cenzury do wykonywania czynności cenzorskich, pod nadzorem funkcjonariuszy organów cenzury.
5.
Korespondencja telekomunikacyjna, jak fototelegrafia, faksymile, transmisja danych, telemetria itp., abonentów korzystających z sieci telekomunikacyjnej resortu łączności podlega cenzurze u abonenta.
Przekazywanie przesyłek pocztowych do ocenzurowania pomiędzy placówkami pocztowo - telekomunikacyjnymi, a urzędami cenzury odbywa się siłami i środkami resortu łączności.
Wszelkie zmiany w zakresie komunikacji pocztowej oraz likwidowania, tworzenia lub przemieszczania węzłów pocztowo- telekomunikacyjnych podlegają uzgodnieniu pomiędzy odpowiednimi jednostkami organizacyjnymi resortu łączności i Głównym Urzędem Cenzury.
Szczegółowe zasady działania organów cenzury oraz zasady współdziałania z jednostkami organizacyjnymi Państwowego Przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon " określają wytyczne wydane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Łączności.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia wprowadzenia stanu wojennego.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ MIEJSCOWOŚCI STANOWIĄCYCH SIEDZIBY ORGANÓW CENZURY

I. Główny Urząd Cenzury

- Warszawa

II. Wojewódzkie (równorzędne) Urzędy Cenzury

- Biała Podlaska

- Białystok

- Bielsko-Biała

- Bydgoszcz

- Chełm

- Ciechanów

- Częstochowa

- Elbląg

- Gdańsk

- Gorzów Wielkopolski

- Jelenia Góra

- Kalisz

- Katowice

- Kielce

- Konin

- Koszalin

- Kraków

- Krosno

- Legnica

- Leszno

- Lublin

- Łomża

- Łódź

- Nowy Sącz

- Olsztyn

- Opole

- Ostrołęka

- Piła

- Piotrków Trybunalski

- Płock

- Poznań

- Przemyśl

- Radom

- Rzeszów

- Siedlce

- Sieradz

- Skierniewice

- Słupsk

- Suwałki

- Szczecin

- Tarnobrzeg

- Tarnów

- Toruń

- Wałbrzych

- Warszawa

- Włocławek

- Wrocław

- Zamość

- Zielona Góra

III. Rejonowy Urząd Cenzury

- Gdynia