Powołanie oraz zakres działania Komitetu Państwowych Nagród za osiągnięcia w dziedzinie nauki, postępu technicznego i sztuki.

Monitor Polski

M.P.1951.A-51.676

Akt utracił moc
Wersja od: 19 czerwca 1951 r.

UCHWAŁA NR 194
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 marca 1951 r.
w sprawie powołania oraz zakresu działania Komitetu Państwowych Nagród za osiągnięcia w dziedzinie nauki, postępu technicznego i sztuki.

Dla zapewnienia właściwego wysuwania kandydatur do państwowych nagród za osiągnięcia w dziedzinie nauki, postępu technicznego i sztuki - Rada Ministrów postanawia, co następuje:
Powołuje się Komitet Państwowych Nagród za osiągnięcia w dziedzinie nauki, postępu technicznego i sztuki z siedzibą w Warszawie, zwany w dalszym ciągu Komitetem, jako organ wnioskodawczy dla Prezydium Rządu w zakresie przyznawania państwowych nagród za osiągnięcia w dziedzinie nauki, postępu technicznego i sztuki.
W skład Komitetu wchodzą:
a)
przewodniczący,
b)
zastępca przewodniczącego do spraw nagród za osiągnięcia w dziedzinie nauki,
c)
zastępca przewodniczącego do spraw nagród za osiągnięcia w dziedzinie postępu technicznego,
d)
zastępca przewodniczącego do spraw nagród za osiągnięcia w dziedzinie sztuki,
e)
członkowie powołani spośród wybitnych działaczy społecznych oraz
f)
członkowie reprezentujący poszczególne działy nauki, techniki i sztuki, wymienione w §§ 5, 6 i 7 - uchwały Nr 192 Rady Ministrów z dnia 10 marca 1951 r. w sprawie ustanowienia państwowych nagród za osiągnięcia w dziedzinie nauki, postępu technicznego i sztuki oraz trybu ich przyznawania (Monitor Polski Nr A-51, poz. 675).
Przewodniczącego Komitetu i jego zastępców powołuje i odwołuje Rada Ministrów na wniosek Prezesa Rady Ministrów; członków Komitetu mianuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komitetu.
Przewodniczący Komitetu powoła na wniosek właściwego zastępcy dla każdego działu nauki, postępu technicznego i sztuki - komisje pod przewodnictwem członka Komitetu reprezentującego dany dział (§ 2).
Komitet rejestruje systematycznie poważniejsze osiągnięcia w zakresie nauki, postępu technicznego i sztuki oraz gromadzi wszechstronne dane, potrzebne do ustalenia kandydatur do państwowych nagród za osiągnięcia w dziedzinie nauki, postępu technicznego i sztuki nadsyłane przez resorty, instytucje i organizacje społeczne oraz organizuje wysuwanie kandydatur.

Szczegółową organizację Komitetu oraz tryb postępowania przy wysuwaniu i ustalaniu kandydatur ustali regulamin, nadany przez Prezesa Rady Ministrów.

Komitet ustala większością 2/3 głosów listę kandydatów do państwowych nagród za osiągnięcia w dziedzinie nauki, postępu technicznego i sztuki na podstawie wniosków poszczególnych komisji. Ustaloną listę kandydatów Przewodniczący Komitetu przedstawia Prezesowi Rady Ministrów w celu wniesienia pod obrady Prezydium Rządu.
Organem wykonawczym Komitetu jest Biuro Działu Oświaty i Kultury Prezydium Rządu.
Preliminarz wydatków Komitetu, zatwierdzony przez Prezesa Rady Ministrów, objęty będzie budżetem Państwa (budżet centralny) w części dotyczącej Prezydium Rady Ministrów.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Monitorze Polskim.