Powołanie Komisji Śledczej do zbadania zarzutu nieprawidłowości w nadzorze Ministerstwa Skarbu Państwa nad przedstawicielami Skarbu Państwa w spółce PKN Orlen S.A. oraz zarzutu wykorzystania służb specjalnych (d. UOP) do nielegalnych nacisków na organa wymiaru sprawiedliwości w celu uzyskania postanowień służących do wywierania presji na członków Zarządu PKN Orlen S.A.

Monitor Polski

M.P.2004.24.412

Akt nienormatywny
Wersja od: 7 czerwca 2004 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 28 maja 2004 r.
w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania zarzutu nieprawidłowości w nadzorze Ministerstwa Skarbu Państwa nad przedstawicielami Skarbu Państwa w spółce PKN Orlen S.A. oraz zarzutu wykorzystania służb specjalnych (d. UOP) do nielegalnych nacisków na organa wymiaru sprawiedliwości w celu uzyskania postanowień służących do wywierania presji na członków Zarządu PKN Orlen S.A.

Na podstawie art. 111 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz art. 1 i 2 ustawy z dnia 21 stycznia 1999 r. o sejmowej komisji śledczej (Dz. U. Nr 35, poz. 321) Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwala, co następuje:

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 111 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej powołuje Komisję Śledczą do zbadania zarzutu nieprawidłowości w nadzorze Ministerstwa Skarbu Państwa nad przedstawicielami Skarbu Państwa w spółce PKN Orlen S.A. oraz zarzutu wykorzystania służb specjalnych (d. UOP) do nielegalnych nacisków na organa wymiaru sprawiedliwości w celu uzyskania postanowień służących do wywierania presji na członków Zarządu PKN Orlen S.A.

Do zakresu działania Komisji należy:

1)
zbadanie uwarunkowań i konsekwencji faktu zatrzymania w dniu 7 lutego 2002 r. pana Andrzeja Modrzejewskiego prezesa spółki PKN Orlen S.A.;
2)
ocena zawieranych przez spółkę kontraktów z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju;
3)
zbadanie sprawy, czy zawieranym przez spółkę kontraktom towarzyszyła prowizja;
4)
ocena nadzoru właścicielskiego nad spółką ze strony ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa;
5)
zbadanie prawidłowości działania Prokuratury i Urzędu Ochrony Państwa w sprawie, o której mowa w art. 1.

W skład Komisji wchodzi 11 członków wybranych przez Sejm w trybie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 21 stycznia 1999 r. o sejmowej komisji śledczej.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.