Powołanie Komisji Rządowej do Spraw Paliw i Energii Elektrycznej.

Monitor Polski

M.P.1956.55.605

Akt utracił moc
Wersja od: 13 grudnia 1956 r.

UCHWAŁA NR 287
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 16 czerwca 1956 r.
w sprawie powołania Komisji Rządowej do Spraw Paliw i Energii Elektrycznej.

W celu zabezpieczenia właściwej koordynacji pracy w zakresie oszczędności paliw stałych i energii elektrycznej w oparciu o jak najszersze stosowanie postępu technicznego Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
I.
Powołuje się Komisję Rządową do Spraw Paliw i Energii Elektrycznej, zwaną dalej "komisją".
Do zakresu działania komisji należy opracowywanie wytycznych:
1)
dla szerokiej akcji rozpowszechniania metod racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej,
2)
w dziedzinie racjonalnego i oszczędnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej z uwzględnieniem osiągnięć postępu technicznego,
3)
w sprawie podjęcia badań naukowych zmierzających do upowszechnienia i stosowania metod racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej z uwzględnieniem zużywania paliw terenowych, jak torf i węgiel brunatny.
Przewodniczącego komisji powołuje Prezes Rady Ministrów.
1.
Członkami komisji są:
1) 2
resortowi pełnomocnicy do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej (§ 10) z resortów, które określi Minister Energetyki,
2)
członkowie Polskiej Akademii Nauk wyznaczeni przez jej Prezydium,
3) 3
przedstawiciel Naczelnej Organizacji Technicznej wyznaczony przez jej Prezydium.
2.
Przewodniczący komisji może zaprosić do udziału w pracach komisji również inne osoby.
Komisja może żądać od poszczególnych ministerstw, urzędów centralnych, instytucji i przedsiębiorstw potrzebnych informacji związanych z jej zakresem działania.
W miarę potrzeby komisja może powoływać podkomisje z udziałem członków komisji i zaproszonych rzeczoznawców, przy czym komisja wyznacza jednocześnie przewodniczącego podkomisji.
Opracowanie poszczególnych zagadnień należących do zakresu działania komisji przewodniczący komisji może zlecić rzeczoznawcom zarówno spośród członków komisji, jak i innych osób na zasadzie obowiązujących przepisów.
1. 4
Wydatki komisji pokrywane będą z budżetu Ministerstwa Energetyki.
2. 5
(skrelony).
1.
Zobowiązuje się ministrów, których pełnomocnicy wchodzą w skład komisji, do wyznaczenia na wniosek przewodniczącego komisji do jego dyspozycji 2 pracowników resortu obeznanych z zagadnieniami paliw stałych i energii elektrycznej. Czas delegacji wymienionych pracowników nie może przekraczać 5 dni miesięcznie. Pracownicy ci będą dokonywać inspekcji oraz opracowywać ekspertyzy związane z pracą komisji.
2. 6
Pracownicy, o których mowa w ust. 1, otrzymują za swe czynności dla komisji dodatkowe wynagrodzenie. Zasady wypłacania tego wynagrodzenia oraz jego wysokość ustali Minister Energetyki.

II.

1.
Ministrowie (kierownicy centralnych urzędów), z wyjątkiem Ministra Energetyki, powołają pełnomocników do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej oraz prawidłowego rozdziału paliw stałych w podległych jednostkach, zwanych dalej "resortowymi pełnomocnikami".
2.
Resortowym pełnomocnikiem powinien być jeden z podsekretarzy stanu lub generalny dyrektor.
3.
Nazwiska i stanowiska służbowe resortowych pełnomocników należy podać do wiadomości przewodniczącemu komisji.
Minister Energetyki może zwolnić od obowiązku powołania resortowych pełnomocników w resortach, w których zużycie paliw stałych jest niewielkie.
1.
Do zadań resortowych pełnomocników należy w szczególności:
1)
ustalanie programów oszczędnościowych w zakresie paliw stałych i energii elektrycznej w resortach,
2)
ustalanie - w ramach resortowych planów zużycia - rocznych, kwartalnych (miesięcznych) planów zużycia oraz norm i wskaźników jednostkowego zużycia paliw stałych i energii elektrycznej dla poszczególnych centralnych zarządów (jednostek równorzędnych) jako podstawy premiowania pracowników za oszczędne i racjonalne wykorzystanie paliw stałych,
3)
koordynacja i nadzór nad wykonaniem zadań przez pełnomocników w centralnych zarządach,
4)
przyznawanie nagród pracownikom szczególnie przyczyniającym się do oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej oraz składanie wniosków w sprawie przedstawiania ich do odznaczeń państwowych.
2.
Resortowi pełnomocnicy składają przewodniczącemu komisji kwartalne sprawozdania z wykonania zadań określonych w ust. 1 w terminie 6-tygodniowym po upływie kwartału sprawozdawczego.
1.
Dyrektorzy centralnych zarządów (jednostek równorzędnych) za zgodą resortowych pełnomocników powołają w podległych jednostkach pełnomocników do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej oraz prawidłowego rozdziału paliw stałych, zwanych dalej "pełnomocnikami w centralnych zarządach".
2.
Pełnomocnikiem w centralnym zarządzie powinien być jeden z zastępców dyrektora centralnego zarządu (jednostki równorzędnej).
1.
Do zadań pełnomocników w centralnych zarządach należy:
1)
opracowywanie programów oszczędnościowych w zakresie paliw stałych dla jednostek podporządkowanych oraz udzielanie wytycznych do opracowania przez podporządkowane jednostki programów oszczędnościowych w zakresie energii elektrycznej, jak również analiza i zatwierdzanie tych programów,
2)
ustalanie - w granicach ilości i asortymentów zatwierdzonych przez resortowego pełnomocnika - rocznych, kwartalnych (miesięcznych) planów zużycia oraz norm i wskaźników jednostkowego zużycia paliw stałych i energii elektrycznej dla poszczególnych przedsiębiorstw (zakładów) jako jednej z podstaw premiowania pracowników za oszczędne i racjonalne wykorzystanie paliw stałych i energii elektrycznej,
3)
zatwierdzanie premii oraz przedstawianie wniosków do nagród za oszczędne wykorzystanie paliw stałych i energii elektrycznej,
4)
nadzór nad prawidłowym wykorzystaniem paliw stałych i energii elektrycznej zgodnie z założeniami planowymi,
5)
nadzór nad prawidłowym i równomiernym rozdziałem paliw,
6)
przestrzeganie właściwego kształtowania się zapasów paliw.
2.
Pełnomocnicy w centralnych zarządach składają resortowym pełnomocnikom kwartalne sprawozdania z wykonania zadań określonych w ust. 1.
1.
Dyrektorzy zakładów przemysłowych o miesięcznym poborze energii powyżej 50.000 kWh, a jeżeli chodzi o zakłady podległe Ministrowi Budownictwa Przemysłowego - powyżej 20.000 kWh, za zgodą pełnomocników w centralnych zarządach mogą powołać w razie potrzeby zakładowych pełnomocników do spraw oszczędnego i racjonalnego zużywania energii elektrycznej, zwanych dalej "pełnomocnikami zakładowymi".
2.
Pełnomocnikiem zakładowym powinien być jeden z zastępców dyrektora zakładu.
3.
Do zadań pełnomocników zakładowych należy:
1)
opracowywanie projektów programów oszczędnościowych w zakresie zużycia przez zakład energii elektrycznej,
2)
opracowywanie projektów rocznych, kwartalnych (miesięcznych) planów zużycia energii elektrycznej przez zakład oraz projektów norm i wskaźników jednostkowego zużycia energii elektrycznej,
3)
zgłaszanie wniosków o przyznanie premii oraz inicjowanie wniosków w sprawie nagród dla pracowników zakładów za oszczędne wykorzystanie energii elektrycznej,
4)
dopilnowanie przestrzegania przepisów i zasad oszczędnego i racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej, a w szczególności ustalenia limitów mocy i energii.
4.
Pełnomocnicy zakładowi składają pełnomocnikom w centralnych zarządach sprawozdania kwartalne z wykonania zadań w zakresie oszczędnego i racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej.
Komisja, resortowi pełnomocnicy oraz pełnomocnicy w centralnych zarządach i zakładach powinni rozwijać szeroką akcję systematycznego propagowania i rozpowszechniania oszczędnego i właściwego wykorzystania paliw stałych i energii elektrycznej.
1.
Traci moc uchwała nr 356a Prezydium Rządu z dnia 29 maja 1954 r. w sprawie powołania komisji oraz pełnomocników do spraw oszczędnego i racjonalnego wykorzystania paliw stałych (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-64, poz. 830 i z 1955 r. Nr 65, poz. 852).
2.
Powołania resortowych pełnomocników dokonane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują moc.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz ministrom i kierownikom urzędów centralnych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 764 z dnia 30 listopada 1956 r. (M.P.56.101.1169) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 grudnia 1956 r.
2 § 4 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) uchwały nr 764 z dnia 30 listopada 1956 r. (M.P.56.101.1169) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 grudnia 1956 r.
3 § 4 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) uchwały nr 764 z dnia 30 listopada 1956 r. (M.P.56.101.1169) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 grudnia 1956 r.
4 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) uchwały nr 764 z dnia 30 listopada 1956 r. (M.P.56.101.1169) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 grudnia 1956 r.
5 § 8 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 3 lit. b) uchwały nr 764 z dnia 30 listopada 1956 r. (M.P.56.101.1169) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 grudnia 1956 r.
6 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 764 z dnia 30 listopada 1956 r. (M.P.56.101.1169) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 grudnia 1956 r.
7 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały nr 764 z dnia 30 listopada 1956 r. (M.P.56.101.1169) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 grudnia 1956 r.