Powołanie Komisarza Rządowego do spraw organizacji gospodarki mięsnej.

Monitor Polski

M.P.1947.129.807

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1947 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 26 lipca 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Rolnictwa i Reform Rolnych, Aprowizacji, Administracji Publicznej oraz Ziem Odzyskanych w sprawie powołania Komisarza Rządowego do spraw organizacji gospodarki mięsnej.

Na podstawie art. 2 Dekretu z dnia 27 marca 1947 r. o zmianach organizacji i zakresie działania naczelnych władz administracyjnych (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 130) zarządza się, co następuje:
par. 1.

(1) Z dniem 1 lipca 1947 r. powołuje się Komisarza Rządowego do spraw organizacji gospodarki mięsnej z siedzibą w Warszawie, podporządkowanego Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Odrębne zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu wyznaczy osobę Komisarza.

par. 2.

(1) Zadaniem Komisarza jest:

a)
porządkowanie gospodarki mięsnej w myśl obowiązujących przepisów,
b)
przeprowadzanie systematycznej akcji organizacyjnej w zakresie całości gospodarki mięsnej w myśl założeń programowych Rządu, między innymi także i w dziedzinie reglamentowanego zaopatrzenia ludności w artykuły mięsne,
c)
koordynowanie z tymi założeniami w ramach obowiązujących przepisów działalności urzędów, instytucji i organizacji gospodarczych,
d)
wykonywanie nadzoru i kontroli w zakresie niezbędnym dla spełnienia zadań wymienionych pod a), b) i c),
e)
gromadzenie odpowiednich materiałów i przedstawianie wniosków, dotyczących organizacji gospodarki mięsnej,
f)
wykonywanie wszelkich innych zadań zleconych przez Ministra Przemysłu i Handlu.

(2) W związku z tym Komisarz i jego organa przejmują ponadto kompetencje Komisji Nadzoru Rynku Mięsnego, przewidziane w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 14 lutego 1939 r. wydanym w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych o Komisjach Nadzorczych nad Obrotem Zwierzętami gospodarskimi i drobiem, nad hurtowym obrotem mięsem oraz nad organizacją targowisk. (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 88).

(3) W razie rozbieżności zdań między Komisarzem a Komisją Doradczą w sprawach dotyczących nadzoru nad obrotem zwierzętami gospodarskimi i drobiem, nad hurtowym obrotem mięsem oraz nad organizacją targowisk rozstrzyga Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Ministrem Administracji Publicznej lub Ziem Odzyskanych.

par. 3.

Działalność Komisarza rozciąga się na obszar całego Państwa.

par. 4.

Dla wykonywania zadań przewidzianych w par. 2 niniejszego zarządzenia Komisarz działać będzie przez delegatów, których wyznaczy w miarę potrzeby.

par. 5.

(1) W sprawach dotyczących produkcji materiału rzeźnego, nadzoru lekarsko-weterynaryjnego oraz zakładów i urządzeń usługowych (rzeźni, targowisk, hal mięsnych i t.p.) Minister Przemysłu i Handlu działać będzie w porozumieniu z właściwymi Ministrami.

(2) Władze przemysłowe I i II instancji, instytucje i organizacje podległe Ministerstwu Przemysłu i Handlu zobowiązane są do współdziałania z Komisarzem w wykonywaniu powierzonych mu zadań, do koordynowania z nim swej działalności i udzielania mu wszelkich danych i informacji w zakresie gospodarki mięsnej.

(3) Zakres współdziałania władz, instytucji i organizacji gospodarczych podległych innym Ministrom ustalą w drodze zarządzenia właściwi Ministrowie w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu.

Od zarządzeń i postanowień Komisarza służy odwołanie do Ministra Przemysłu i Handlu.

Od zarządzeń i postanowień delegatów nieuchylonych przez Komisarza służy odwołanie do Ministra Przemysłu i Handlu za pośrednictwem Komisarza.

(4) W sprawach przekazanych do wykonania Komisarzowi, co do których w myśl obowiązujących przepisów zastrzeżona jest kompetencja wojewody, decyzje będą wydawane po wysłuchaniu opinii Komisarza.

par. 6.

Przy Komisarzu i jego delegatach powołuje się jako organy opiniodawcze:

a)
Główną Komisję Doradczą,
b)
Wojewódzkie Komisje Doradcze.

par. 7.

Zadaniem Komisji jest:

a)
doradzać w sprawach organizacji gospodarki mięsnej oraz w zakresie nadzoru nad nią,
b)
doradzać w sprawach dotyczących koordynacji działalności urzędów, instytucji i organizacji gospodarczych w ramach akcji prowadzonej przez Komisarza i jego delegatów.

par. 8.

Komisarz informuje Komisję Główną, a każdy z delegatów właściwą Komisję Wojewódzką o zadaniach jakie ma do spełnienia, o planie prac, o zamierzonych metodach działania oraz o osiągniętych wynikach jak również na żądanie Komisji udziela wyjaśnień, o ile nie stanowi to naruszenia tajemnicy urzędowej.

par. 9.

W skład Komisji Głównej wchodzą członkowie wyznaczeni po jednym przez:

a)
Ministrów: Rolnictwa i Reform Rolnych,

Aprowizacji,

Administracji Publicznej,

Ziem Odzyskanych,

Skarbu,

Prezesa Centralnego Urzędu Planowania,

b)
Fundusz Aprowizacyjny,
c)
Warszawską Radę Narodową,
d)
Związek: Samopomocy Chłopskiej,

Rewizyjny Spółdzielni R. P.,

Izb Przemysłowo-Handlowych,

Izb Rzemieślniczych,

Centralną Komisję Związków Zawodowych,

oraz organizację zawodową pracowników mięsnych, wyznaczoną przez Ministra Przemysłu i Handlu na wniosek Komisarza,

e)
ponadto w pracach Komisji biorą udział rzeczoznawcy, powołani przez Ministra Przemysłu i Handlu na wniosek Komisarza spośród kandydatów przedstawionych przez:

Centralny Zarząd Przemysłu Konserwowego,

Rolniczą Centralę Mięsną,

Centralę Skór Surowych,

Towarzystwo Przemysłowo-Handlowe "Bacutil",

Związek Eksporterów Bekonu i Artykułów Zwierzęcych,

f)
Komisja może powołać również innych rzeczoznawców dla poszczególnych zagadnień.

par. 10.

W skład Komisji Wojewódzkiej wchodzą członkowie wyznaczeni po jednym przez:

a)
Wojewodę,
b)
Rejonowego delegata CUP-u,
c)
Wojewódzką Radę Narodową,
d)
Fundusz Aprowizacyjny,
e)
Wojewódzki Związek Samopomocy Chłopskiej,
f)
Izbę Przemysłowo-Handlową,
g)
Izbę Rzemieślniczą,
h)
Okręgowy Związek Rewizyjny Spółdzielni R. P.,
i)
organizację zawodową pracowników mięsnych, wyznaczoną przez Ministra Przemysłu i Handlu na wniosek Komisarza,
j)
Komisję Okręgową Związków Zawodowych,
k)
ponadto w pracach Komisji Wojewódzkiej biorą udział rzeczoznawcy powołani przez Komisarza lub Komisję, jak w par. 9.

par. 11.

Komisarz działa pod nadzorem i według zarządzeń Ministra Przemysłu i Handlu, któremu składa sprawozdanie ze swej działalności.

par. 12.

Minister Przemysłu i Handlu wyda regulaminy, dotyczące organizacji i sposobu działania Komisarza i jego delegatów, oraz Komisji przewidzianych w par. 6.

Budżet Komisarza mieści się w ogólnym budżecie Ministerstwa Przemysłu i Handlu.

par. 13.

Na pokrycie wydatków związanych z działalnością Komisarza służyć będą:

a)
opłaty targowe ustalone zgodnie z art. 4 ust. 2 i art. 9 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta R. P. z dnia 27 października 1933 r. w brzmieniu jednolitego tekstu ogłoszonego w Dz. U. R. P. Nr 102, poz. 678 z 1938 r. w sprawie uregulowania obrotu zwierzętami gospodarskimi i drobiem oraz obrotu hurtowego mięsem oraz par. 13 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 14 lutego 1939 r. wydanego w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz Spraw Wewnętrznych o Komisjach Nadzorczych nad obrotem zwierzętami gospodarskimi i drobiem, nad hurtowym obrotem mięsem oraz nad organizacją targowisk (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 88).
b)
opłaty manipulacyjne pobierane przy udzielaniu zezwoleń na prowadzanie przedsiębiorstw i wykonywanie czynności handlowych w dziedzinie gospodarki mięsnej, ustalone w rozporządzeniu przewidzianym w art. 3 ustawy z dnia 2.6.1947 r. o zezwoleniach na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i zawodowych, wykonywanie czynności handlowych (Dz. U. R. P. Nr. 43, poz. 220).

par. 14.

Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1947 r.