Powiązania kooperacyjne przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej z jednostkami gospodarki nie uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1969.14.109

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1969 r.

ZARZĄDZENIE Nr 27
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 20 marca 1969 r.
w sprawie powiązań kooperacyjnych przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej z jednostkami gospodarki nie uspołecznionej.

W celu ograniczenia długotrwałych powiązań kooperacyjnych przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej z jednostkami gospodarki nie uspołecznionej zarządza się, co następuje:
1.
Przedsiębiorstwa przemysłowe zarządzane centralnie obowiązane są sporządzać w okresach półrocznych na podstawie ewidencji zawartych umów kooperacyjnych, prowadzonej zgodnie z przepisami § 10 ust. 1 uchwały nr 314 Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1961 r. w sprawie usprawnienia kooperacji przemysłowej (Monitor Polski z 1969 r. Nr 13, poz. 106), wyciągi z umów wieloletnich i porozumień w sprawie kooperacji zawartych z jednostkami gospodarki nie uspołecznionej, określające w szczególności przedmiot, ilość i wartość dostaw oraz czasokres zawartych umów.
2.
Wyciągi, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorstwa przedstawiają jednostce nadrzędnej w terminach obowiązujących dla sprawozdawczości finansowej, a w odpisie przesyłają prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
1.
Jednostki nadrzędne, o których mowa w § 1 ust. 2, opracują analizę powiązań kooperacyjnych podległych przedsiębiorstw z gospodarką nie uspołecznioną oraz program zastępowania tych powiązań przez rozwijanie własnej produkcji i usług oraz przez rozwijanie powiązań kooperacyjnych z państwowymi i spółdzielczymi zakładami przemysłu drobnego. Programy te powinny być oparte na analizie opłacalności zmian w zakresie powiązań kooperacyjnych.
2.
Realizację programów, o których mowa w ust. 1, wraz z naświetleniem stopnia niezbędności powiązań kooperacyjnych z gospodarką nie uspołecznioną jednostki nadrzędne obowiązane są uwzględniać w rocznych analizach ekonomicznych działalności przedsiębiorstw.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych obowiązane są wykorzystać dane z wyciągów, o których mowa w § 1, dla oceny możliwości zorganizowania dostaw kooperacyjnych w ramach zakładów uspołecznionej drobnej wytwórczości działających na terenie województwa, uwzględniając wnioski i propozycje jednostek nadrzędnych, o których mowa w § 2 ust. 1.
2.
Zorganizowanie dostaw kooperacyjnych, o których mowa w ust. 1, nie może ograniczyć zadań uspołecznionej drobnej wytwórczości w zakresie produkcji przeznaczonej na zaopatrzenie rynku, lecz powinno nastąpić w drodze uruchomienia istniejących rezerw oraz dodatkowych środków.
3.
Jeżeli zorganizowanie dostaw kooperacyjnych, o których mowa w ust. 1, jest niemożliwe na terenie danego województwa, prezydia wojewódzkich rad narodowych przedstawią odpowiednie wnioski Komitetowi Drobnej Wytwórczości.
Przedsiębiorstwa państwowego przemysłu terenowego obowiązane są przed przystąpieniem do zawarcia umów kooperacyjnych z jednostkami gospodarki nie uspołecznionej uzyskać każdorazowo zgodę właściwego zjednoczenia państwowego przemysłu terenowego.
Zaleca się organizacjom spółdzielczości pracy odpowiednie stosowanie § 4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.