Postępowanie w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia wieży bądź sygnału triangulacyjnego na obszarze gmin wiejskich i miast nie stanowiących powiatów.

Monitor Polski

M.P.1953.A-77.925

Akt utracił moc
Wersja od: 25 sierpnia 1953 r.

OKÓLNIK
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 31 lipca 1953 r.
w sprawie postępowania w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia wieży bądź sygnału triangulacyjnego na obszarze gmin wiejskich i miast nie stanowiących powiatów.

W celu zabezpieczenia wież (sygnałów) uszkodzonych i materiału drzewnego z wież (sygnałów) zwalonych poleca się, co następuje:
1.
Prezydium powiatowej rady narodowej (referat pomiarów rolnych) z chwilą otrzymania wiadomości o złym stanie, zwaleniu się lub zniszczeniu wieży lub sygnału triangulacyjnego bada stan rzeczy na miejscu, po czym:
1)
w przypadku stwierdzenia potrzeby naprawy wieży (sygnału) występuje z odpowiednim wnioskiem do prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wojewódzki zarząd urządzeń rolnych);
2)
w przypadku zawalenia się wieży:
a)
o ile materiał drzewny nadaje się jedynie jako materiał opałowy - dokonuje sprzedaży drzewa w drodze licytacji,
b)
o ile materiał drzewny nadaje się na budowę lub remont wież - poleca prezydium gminnej rady narodowej zabezpieczenie drewna przed kradzieżą i zniszczeniem;
3)
w przypadku umyślnego zniszczenia, uszkodzenia wieży (sygnału) lub kradzieży materiału, oprócz czynności przewidzianych w pkt 2, dokonuje oszacowania zniszczonego materiału celem określenia wysokości strat państwa oraz powoduje przeprowadzenie przez Milicję Obywatelską dochodzenia w celu wykrycia sprawców szkody;
4)
we wszystkich wyżej wymienionych przypadkach przesyła do prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wojewódzki zarząd urządzeń rolnych) protokół postępowania, ewentualne wyniki dochodzeń Milicji Obywatelskiej oraz opis wieży zagrożonej lub zniszczonej.
2.
Opis wieży powinien w zasadzie określać:
1)
położenie w terenie i odległość od najbliższego osiedla,
2)
przybliżoną wysokość stolika i świecy,
3)
rodzaj zniszczenia lub uszkodzenia,
4)
przydatność materiału i jego ilość w m3,
5)
szacunek drewna (przybliżony) według cen miejscowych,
6)
własne wnioski co do sposobu zabezpieczenia, zużytkowania zdrowych części drewna na odbudowę lub remont innych wież bądź też sprzedaży; ponadto jeśli chodzi o wieże (sygnały) zagrożone - wniosek dotyczący naprawy, poparty przybliżonym kosztorysem,
7)
własne uwagi dotyczące konieczności odbudowy zniszczonego znaku pomiarowego.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wojewódzki zarząd urządzeń rolnych) po porozumieniu się z delegaturą Centralnego Urzędu Geodezji i Kartografii poleca:
1)
dokonanie rozbiórki bądź naprawy uszkodzonej wieży lub sygnału triangulacyjnego,
2)
przechowanie zabezpieczonego drewna na potrzeby budowy lub naprawy wież (sygnałów) w związku z programem prac triangulacyjnych,
3)
dokonanie natychmiastowego użycia zabezpieczonego drewna na potrzeby remontu wieży,
4)
dokonanie sprzedaży zabezpieczonego drewna, o ile takich prac nie przewiduje się.
1.
Czynności związane ze sprzedażą drewna w drodze licytacji dokonuje prezydium powiatowej rady narodowej (referat pomiarów rolnych) przez delegowanego w tym celu pracownika bądź, o ile podana w opisie wysokość szacunku nie przekracza 300 zł, przez zlecenie sprzedaży prezydium gminnej rady narodowej i wpłacenie uzyskanej kwoty zgodnie z § 6.
2.
W przypadku niedojścia do skutku licytacji należy przekazać bezpłatnie drewno innej władzy lub instytucji (np. szkole powszechnej lub prezydium gminnej rady narodowej) za protokołem zdawczo-odbiorczym. Brak. reflektantów musi być stwierdzony w protokole z przebiegu ogłoszonej, a niedoszłej do skutku licytacji.
3.
Przed przystąpieniem do ewentualnej rozbiórki wieży należy pouczyć i dopilnować nabywcę by należycie zabezpieczył przed uszkodzeniem istniejącą stabilizację punktu triangulacyjnego.
1.
Przedsiębiorstwo wykonujące pomiary triangulacyjne obowiązane jest, co najmniej na 7 dni przed przystąpieniem do rozbiórki starych wież, zawiadomić o tym terenowo właściwe prezydium powiatowej rady narodowej (referat pomiarów rolnych).
2.
Prezydium powiatowej rady narodowej (referat pomiarów rolnych) ustali protokolarnie ilość drewna otrzymanego z rozbiórki z uwzględnieniem ilości drewna przewidzianego do sprzedaży bądź do wykorzystania przy budowie nowej wieży oraz dokona czynności przewidzianych w § 1 ust. 1 pkt 2 lit. a) oraz w § 3 ust. 1 i 2.
1.
O wszystkich przypadkach kradzieży drewna z wież (sygnałów) triangulacyjnych należy niezwłocznie zawiadomić organy Milicji Obywatelskiej lub prokuratury, celem pociągnięcia winnych do odpowiedzialności karno-sądowej.
2.
We wszystkich przypadkach uszkodzenia wież (sygnałów) triangulacyjnych należy zgodnie z art. 21 dekretu z dnia 24 kwietnia 1952 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 24, poz. 162) sprawę przeciwko winnemu kierować na drogę postępowania karno-administracyjnego.
Kwoty uzyskane ze sprzedaży drewna należy wpłacać do Narodowego Banku Polskiego, Oddział Miejski w Warszawie, na konto Centralnego Urzędu Geodezji i Kartografii nr 412-460.
Traci moc obowiązującą na obszarze gmin wiejskich i miast nie stanowiących powiatów okólnik nr 13 Prezesa Głównego Urzędu Pomiarów Kraju z dnia 9 listopada 1946 r. o postępowaniu w wypadku zniszczenia lub uszkodzenia wieży lub sygnału triangulacyjnego, ogłoszony w Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Pomiarów Kraju Nr 6, poz. 106.