Pomoc i asysta organów Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.

Monitor Polski

M.P.1967.37.182

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lipca 1967 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 23 czerwca 1967 r.
w sprawie pomocy i asysty organów Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych.

Na podstawie art. 43 § 2 pkt 1 i art. 48 § 3 pkt 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 24, poz. 151) oraz w związku z przepisami art. 765 § 1 i art. 811 Kodeksu postępowania cywilnego zarządza się, co następuje:
1.
Organy Milicji Obywatelskiej udzielają pomocy organom egzekucyjnym oraz osobom wykonującym czynności egzekucyjne (komornikom, egzekutorom, poborcom skarbowym) w razie:
1)
natrafienia przez nie na opór osoby, która uniemożliwia lub utrudnia przeprowadzenie egzekucji,
2)
istnienia uzasadnionego przypuszczenia, że organ egzekucyjny lub osoba wykonująca czynności egzekucyjne na taki opór natrafi.
2.
Ilekroć w dalszych przepisach mówi się o "organie egzekucyjnym", należy przez to rozumieć również osobę wykonującą czynności egzekucyjne (komornika, egzekutora, poborcę skarbowego).
1.
Organ Milicji Obywatelskiej, właściwy ze względu na miejsce prowadzenia egzekucji, udziela pomocy organowi egzekucyjnemu na podstawie pisemnego wezwania.
2.
W pilnych przypadkach udziela się pomocy również na wezwanie ustne lub telefoniczne; organ Milicji Obywatelskiej nie wstrzymując udzielenia pomocy może zażądać potwierdzenia wezwania na piśmie.
3.
W pilnych przypadkach obowiązek udzielenia pomocy ciąży także na funkcjonariuszach patrolu milicyjnego pełniącego służbę w pobliżu miejsca egzekucji.
1.
Funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej udzielający pomocy powinien w razie wątpliwości ustalić, czy organ egzekucyjny uprawniony jest do przeprowadzenia egzekucji; w tym celu może on żądać okazania właściwego zaświadczenia lub legitymacji służbowej.
2.
Funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej nie jest uprawniony do badania, czy egzekucja jest zasadna i celowa, ani też do dokonywania jakichkolwiek czynności wykraczających poza zakres pomocy.
Pomoc organu Milicji Obywatelskiej polega na towarzyszeniu organowi egzekucyjnemu, zapewnieniu mu osobistego bezpieczeństwa, umożliwieniu wykonywania czynności egzekucyjnych, w szczególności przez przymusowe usunięcie osoby uniemożliwiającej lub utrudniającej wykonanie tych czynności, oraz na zapewnieniu porządku w miejscu przeprowadzania egzekucji.
1.
Z przebiegu czynności wymienionych w § 4 funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej składa notatkę służbową przełożonemu.
2.
W notatce podaje się miejsce, czas trwania i rodzaj egzekucji, nazwisko osoby, przeciwko której egzekucja była skierowana, nazwę organu egzekucyjnego i nazwisko osoby, która wykonywała czynności egzekucyjne, czynności wykonane w ramach pomocy oraz ewentualne uwagi własne.
Gdy funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej udzielający pomocy stwierdzi popełnienie przestępstwa, a w szczególności - użycie przemocy lub groźby bezprawnej dla zmuszenia organu egzekucyjnego do zaniechania czynności egzekucyjnych (art. 129 Kodeksu karnego), jego znieważenie (art. 132 § 1 Kodeksu karnego) lub czynną napaść na niego (art. 133 § 1 Kodeksu karnego), powinien zabezpieczyć ewentualne ślady i dowody przestępstwa i postąpić dalej w sposób wskazany w Kodeksie postępowania karnego.
1.
Jeżeli egzekucja jest prowadzona w obrębie budynków lub pomieszczeń zajmowanych przez organ Milicji Obywatelskiej albo pozostających pod jego zarządem budynków (pomieszczeń), do których wstęp jest dozwolony tylko za okazaniem przepustki, organ Milicji Obywatelskiej udziela organowi egzekucyjnemu asysty.
2.
Do asystowania przy czynnościach egzekucyjnych wyznacza się funkcjonariuszy w stopniu oficera lub podoficera - w zależności od stopnia służbowego funkcjonariusza, przeciw któremu ma być prowadzona egzekucja. Funkcjonariuszy do asystowania wyznacza komendant (kierownik) jednostki, która zajmuje budynek (pomieszczenie) lub pod której zarządem budynek (pomieszczenie) pozostaje, na podstawie zawiadomienia o mającej nastąpić egzekucji.
3.
Obowiązkiem asystującego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej jest towarzyszenie organowi egzekucyjnemu w celu umożliwienia przeprowadzenia czynności egzekucyjnych.
4.
Przepisy §§ 3 i 5 stosuje się odpowiednio.
Traci moc zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 23 czerwca 1956 r. w sprawie służby asystencyjnej organów Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych (Monitor Polski Nr 59, poz. 714).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.