§ 14. - Podnoszenie kwalifikacji pracowników uspołecznionych zakładów pracy oraz świadczenia przysługujące tym pracownikom.

Monitor Polski

M.P.1983.1.6

Akt utracił moc
Wersja od: 25 października 1991 r.
§  14.
1.
Wymiar urlopu szkoleniowego w każdym roku szkolnym, przeznaczony na wypełnienie obowiązków wynikających z procesu dydaktycznego, wynosi dla pracowników skierowanych, odbywających naukę w:
1)
szkołach podstawowych i innych równorzędnych - 2 dni robocze,
2)
zasadniczych szkołach zawodowych wieczorowych oraz w szkołach średnich wieczorowych - 6 dni roboczych, a ponadto w ostatnim roku nauki dodatkowo 6 dni roboczych, jeżeli pracownik przystępuje do egzaminu dojrzałości lub innego egzaminu końcowego,
3)
zasadniczych szkołach zawodowych zaocznych oraz w szkołach średnich zaocznych - 12 dni roboczych.
2.
Wymiar urlopu szkoleniowego w każdym roku studiów w szkole wyższej, przeznaczony na udział w obowiązkowych zajęciach wynikających z programu studiów oraz na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów, wynosi dla pracowników skierowanych odbywających naukę na:
1)
studiach wieczorowych - 21 dni roboczych,
2)
studiach zaocznych - 28 dni roboczych oraz
3)
dodatkowo w ostatnim roku studiów wieczorowych i zaocznych - 21 dni roboczych na przygotowanie pracy magisterskiej (dyplomowej) oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu magisterskiego (dyplomowego).
3.
Wymiar urlopu szkoleniowego dla pracowników skierowanych, przystępujących jako eksterniści do egzaminów z zakresu programu nauczania:
1)
szkoły podstawowej - wynosi łącznie 5 dni roboczych na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów,
2)
szkoły zasadniczej - wynosi łącznie 10 dni roboczych na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów,
3)
szkoły średniej - wynosi łącznie 12 dni roboczych na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów oraz dodatkowo 6 dni roboczych na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dojrzałości lub innego egzaminu końcowego,
4)
studiów wyższych - wynosi łącznie 21 dni roboczych na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów oraz dodatkowo 21 dni roboczych na przygotowanie pracy magisterskiej (dyplomowej) i przystąpienie do egzaminu magisterskiego (dyplomowego).
4. 10
Wymiar urlopu szkoleniowego przeznaczonego na udział w obowiązkowych zajęciach w ciągu całego okresu trwania nauki dla pracowników skierowanych na studia podyplomowe zaoczne wynosi do 28 dni roboczych.
5.
Wymiar urlopu szkoleniowego przeznaczonego na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów końcowych dla pracowników skierowanych na:
1)
wieczorowe i zaoczne studia podyplomowe,
2)
kursy wieczorowe i zaoczne oraz seminaria wieczorowe,
3)
samokształcenie kierowane

wynosi do 6 dni roboczych i ustalany jest przez zakład pracy w zależności od czasu trwania szkolenia i czasu trwania egzaminów.

6.
Wymiar urlopu szkoleniowego przeznaczonego na udział w obowiązkowych konsultacjach dla pracowników skierowanych na kursy zaoczne wynosi 2 dni robocze w miesiącu.
7.
Wymiar urlopu szkoleniowego przeznaczonego na udział w konsultacjach dla pracowników skierowanych, odbywających samokształcenie kierowane, wynosi do 3 dni roboczych na cały okres samokształcenia.
8.
Wymiar urlopu szkoleniowego przeznaczonego na wypełnienie obowiązków wynikających z procesu dydaktycznego w stosunku do pracowników skierowanych, podnoszących kwalifikacje w systemie dziennym, jest uzależniony od czasu trwania nauki w określonej formie szkolnego lub pozaszkolnego nauczania. Urlop ten jest udzielany na czas trwania obowiązkowych zajęć wynikających ściśle z programu nauczania.
9.
Urlop szkoleniowy przeznaczony na wypełnienie obowiązków wynikających z procesu dydaktycznego w stosunku do pracowników skierowanych, podnoszących kwalifikacje w systemie mieszanym, tj. łączącym elementy wymienionych w § 2 ust. 2 systemów, przysługuje:
1)
w części przewidzianej na podnoszenie kwalifikacji w systemie dziennym - w wymiarze określonym w ust. 8,
2)
w części przewidzianej na podnoszenie kwalifikacji w systemie zaocznym i wieczorowym - w wymiarze określonym w § 14, proporcjonalnie do czasu trwania nauki w danym systemie.
10.
Wymiar zwolnień z części dnia pracy dla pracowników skierowanych do zasadniczych i średnich szkół wieczorowych, na studia wieczorowe w szkołach wyższych, na wieczorowe studia podyplomowe oraz na kursy i seminaria wieczorowe nie może przekraczać 5 godzin tygodniowo.
11.
Urlopów szkoleniowych i zwolnień od pracy udziela się na wniosek pracownika.
10 § 14 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 6 uchwały nr 66 z dnia 30 kwietnia 1986 r. (M.P.86.13.89) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 1986 r.