§ 10. - Podnoszenie kwalifikacji pracowników uspołecznionych zakładów pracy oraz świadczenia przysługujące tym pracownikom.

Monitor Polski

M.P.1983.1.6

Akt utracił moc
Wersja od: 25 października 1991 r.
§  10.
1. 4
Skierowanie, o którym mowa w § 9, następuje po uprzednim zawarciu umowy określającej wzajemne prawa i obowiązki zakładu pracy i pracownika.
1a. 5
Zawarcie umowy, o której mowa w ust. 1, nie jest konieczne w wypadku, gdy zakład pracy nie uzależnia wydania pracownikowi skierowania w celu szkolenia, dokształcania lub doskonalenia kwalifikacji w formach pozaszkolnych od zobowiązania się pracownika do przepracowania określonego czasu w zakładzie pracy po ukończeniu nauki, a w razie niedotrzymania zobowiązania - do zwrotu części lub całości kosztów poniesionych na ten cel przez zakład pracy.
2.
Zakład pracy zawierający z pracownikiem umowę, o której mowa w ust. 1:
1)
przyznaje pracownikowi świadczenia przewidziane w niniejszej uchwale,
2)
zapewnia warunki do terminowego ukończenia nauki, w szczególności przez ustalanie w sposób nie kolidujący z obowiązkowymi zajęciami harmonogramu pracy uczących się pracowników oraz wyposażanie - w miarę możliwości - zakładowych bibliotek w niezbędne podręczniki, skrypty i inne pomoce naukowe, a także udostępnianie zakładowych bibliotek i kreślarni.
3. 6
Zakład pracy może uzależnić wydanie pracownikowi skierowania w celu kształcenia, szkolenia, dokształcania lub doskonalenia kwalifikacji od zobowiązania się pracownika do przepracowania określonego czasu, nie dłuższego niż 3 lata, w zakładzie pracy po ukończeniu nauki, a w razie niedotrzymania zobowiązania w trakcie nauki lub po jej ukończeniu z powodu:
1)
wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę przez pracownika za wypowiedzeniem,
2)
rozwiązania umowy o pracę przez zakład pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika,
3)
wygaśnięcia umowy o pracę wskutek porzucenia pracy,

do zwrotu części lub całości poniesionych przez zakład pracy kosztów obejmujących przyznane pracownikowi ulgi i świadczenia.

4.
Pracownik nie ma obowiązku zwrotu kosztów, o których mowa w ust. 3, mimo rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeżeli wypowiedzenie zostało spowodowane:
1)
stwierdzonym przez zakład społeczny służby zdrowia szkodliwym wpływem wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, w razie gdy zakład pracy nie przeniósł go do innej pracy odpowiedniej ze względu na stan zdrowia i kwalifikacje zawodowe w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim,
2)
niemożnością dalszego zatrudnienia ze względu na inwalidztwo lub utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy,
3)
przeprowadzeniem się pracownika do innej miejscowości w związku ze zmianą miejsca zatrudnienia małżonka,
4)
przeprowadzeniem się pracownika do innej miejscowości ze względu na zawarcie związku małżeńskiego z osobą zamieszkałą w tej miejscowości.
4 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) uchwały nr 66 z dnia 30 kwietnia 1986 r. (M.P.86.13.89) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 1986 r.
5 § 10 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) uchwały nr 66 z dnia 30 kwietnia 1986 r. (M.P.86.13.89) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 1986 r.
6 § 10 ust. 3 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 2 lit. c) uchwały nr 66 z dnia 30 kwietnia 1986 r. (M.P.86.13.89) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 15 maja 1986 r.