Poddanie kobiet odbywających studia w akademiach medycznych wojskowemu szkoleniu studentów oraz powoływanie absolwentek tych akademii przeniesionych do rezerwy na przeszkolenie wojskowe.

Monitor Polski

M.P.1959.60.294

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lipca 1959 r.

UCHWAŁA NR 263
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 czerwca 1959 r.
w sprawie poddania kobiet odbywających studia w akademiach medycznych wojskowemu szkoleniu studentów oraz powoływania absolwentek tych akademii przeniesionych do rezerwy na przeszkolenie wojskowe.

Na podstawie art. 108 ust. 1 i 109 ust. 1 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 14, poz. 75 i Nr 17, poz. 108) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Kobiety odbywające studia na wydziałach lekarskich i oddziałach stomatologii akademii medycznych, zwane dalej "studentkami", poddaje się wojskowemu szkoleniu studentów prowadzonemu w tych akademiach pod warunkiem uznania ich za zdolne do służby wojskowej kobiet.
2.
Obowiązek odbywania wojskowego szkolenia studentów określony w ust. 1 powstaje od początku tego roku kalendarzowego, w którym studentki kończą 18 lat życia, i trwa do czasu złożenia przez nie z wynikiem pomyślnym egzaminu końcowego z tego szkolenia.
3.
Wojskowemu szkoleniu studentów nie podlegają kobiety, które w roku przyjęcia na studia w akademii medycznej kończą 25 lat życia.
1.
Przeznaczenie studentek do wojskowego szkolenia następuje w drodze rejestracji przeprowadzanej przez powiatowe komisje poborowe, połączonej z przeglądem lekarskim w celu zbadania stanu zdrowia i wydania orzeczenia o zdolności do służby wojskowej kobiet.
2.
Rektorzy akademii medycznych przesyłają corocznie nie później niż w ciągu 7 dni po rozpoczęciu nauki wykazy studentek do właściwego do spraw wewnętrznych organu prezydium powiatowej (miejskiej w mieście stanowiącym powiat miejski, a w mieście wyłączonym z województwa - dzielnicowej) rady narodowej właściwej dla siedziby akademii.
3.
Na podstawie wykazów wymienionych w ust. 2 właściwe do spraw wewnętrznych organy prezydiów rad narodowych sporządzają listy studentek podlegających rejestracji.
W sprawach sporządzania wykazów i list studentek podlegających rejestracji oraz wzywania ich do stawienia się przed komisją poborową i doręczania wezwań imiennych oraz przeznaczania i powoływania do wojskowego szkolenia stosuje się przepisy dotyczące studentów podlegających wojskowemu szkoleniu.
1.
Wojskowe szkolenie studentek powołanych do tego szkolenia obejmuje przedmioty ogólnowojskowe i wojskowo-medyczne prowadzone w ramach studium wojskowego akademii medycznej według programu przewidzianego w przepisach o wojskowym szkoleniu studentów.
2.
W zakresie odbywania wojskowego szkolenia, noszenia umundurowania wojskowego i przestrzegania zasad dyscypliny wojskowej stosuje się do studentek wymienionych w ust. 1 przepisy dotyczące studentów obowiązanych do tego szkolenia.
1.
Składanie przez studentki odbywające wojskowe szkolenie egzaminów końcowych z tego szkolenia w ramach studium wojskowego akademii medycznej odbywa się na zasadach określonych w przepisach wydanych przez Ministra Obrony Narodowej.
2.
W razie niezłożenia przez studentkę egzaminu końcowego z wojskowego szkolenia z wynikiem pomyślnym stosuje się zasady przewidziane w regulaminie studiów w odniesieniu do egzaminów z innych przedmiotów obowiązkowych.
1.
Studentki, które ukończyły wojskowe szkolenie w ramach studium wojskowego i złożyły z wynikiem pomyślnym egzamin końcowy z tego szkolenia, zostają przeniesione do rezerwy oraz otrzymują tytuł podchorążego rezerwy.
2.
Studentki, które w czasie odbywania wojskowego szkolenia zostały orzeczeniem wojskowej komisji lekarskiej uznane za niezdolne do służby wojskowej kobiet, zostają zwolnione z tego szkolenia oraz od obowiązku wojskowego kobiet.
3.
Studentki obowiązane do odbywania wojskowego szkolenia, które przed jego ukończeniem zostały skreślone z listy studentów akademii medycznej, zostają zwolnione z tego szkolenia i przeniesione do rezerwy.
1.
Absolwentki akademii medycznych, które ukończyły wojskowe szkolenie studentów i zostały przeniesione do rezerwy (§ 6 ust. 1), będą powoływane na jednorazowe przeszkolenie wojskowe na okres nie przekraczający sześciu tygodni.
2.
Powołanie absolwentek akademii medycznych wymienionych w ust. 1 na przeszkolenie wojskowe nie może nastąpić wcześniej niż po upływie trzech lat od uzyskania przez nie prawa wykonywania zawodu lekarza.
3.
W sprawie powoływania absolwentek wymienionych w ust. 1 na przeszkolenie wojskowe oraz poddawania ich przed powołaniem przeglądowi lekarskiemu stosuje się przepisy dotyczące żołnierzy rezerwy powoływanych na ćwiczenia wojskowe.
Wojskowemu szkoleniu studentów określonemu w uchwale podlegają również studentki uznane za zdolne do służby wojskowej kobiet w trybie przewidzianym w § 2, które w dniu wejścia w życie uchwały odbywają wojskowe szkolenie w ramach studium wojskowego akademii medycznych na podstawie dotychczasowych przepisów.
Powołaniu na przeszkolenie wojskowe w myśl § 7 podlegają również absolwentki akademii medycznych, które na podstawie dotychczasowych przepisów odbywały w tych akademiach wojskowe szkolenie studentów i po złożeniu egzaminu z tego szkolenia z wynikiem pomyślnym zostały przeniesione do rezerwy bez mianowania ich na stopień oficerski.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Obrony Narodowej oraz innym zainteresowanym ministrom.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.