Rozdział 4 - Płatność podatku. - Podatek dochodowy od spółdzielczości.

Monitor Polski

M.P.1967.1.8 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 8 lipca 1970 r.

Rozdział  4.

Płatność podatku.

§  10.
1.
Podatnicy obowiązani są uiszczać w ciągu roku podatkowego w terminie do dnia 25 następnego miesiąca za miesiąc ubiegły tytułem podatku dochodowego taki procent planowanego na dany miesiąc podatku dochodowego, jako wynika ze stosunku procentowego realizacji faktycznej tego miesiąca do planowanej na dany miesiąc realizacji. Za planowane na dany miesiąc podatek i realizację uważa się 1/3 odpowiednich kwot przewidzianych na dany kwartał w zatwierdzonym rocznym planie finansowym. Do czasu zatwierdzenia rocznego planu finansowego podatek należy wpłacać w wysokości podatku ustalonego zgodnie z powszechnymi zasadami za końcowy miesiąc okresu objętego ostatnim bilansem okresowym.
2.
Minister Finansów może ustalić, że wysokość wpłat miesięcznych ustala się na podstawie planów operatywnych lub miesięcznych sprawozdań terminowych.
§  11.
1.
Podatnicy obowiązani są w terminie do dnia 5 drugiego miesiąca po upływie I, II i II kwartału dokonać obliczenia podatku przypadającego od zysku wykazanego w bilansach sporządzonych na koniec tych kwartałów (bilansów okresowych). Przepisy § 4 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.
2.
Podatnicy, z wyjątkiem wymienionych w ust. 3, obowiązani są w terminie do dnia 28 lutego roku następnego po upływie roku podatkowego dokonać wstępnego obliczenia rocznego podatku wynikającego ze sporządzonego bilansu na dzień 31 grudnia.
3.
Podatnicy zrzeszeni w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" dokonują wstępnego obliczenia rocznego podatku (ust. 2) w terminie do dnia 31 marca roku następnego po upływie roku podatkowego.
§  12.
1.
Podatnicy, którzy nie sporządzą bilansu kwartalnego (okresowego) przed upływem terminu ustalonego w § 11 ust. 1, obowiązani są uiścić w tym terminie - niezależnie od dokonanych wpłat miesięcznych - kwotę odpowiadającą 10% należnych wpłat za dany kwartał. Rozliczenie dokonanych w ten sposób wpłat nastąpi na podstawie złożonego przez podatnika najbliższego bilansu kwartalnego (okresowego).
2.
Podatnicy, którzy nie sporządzą bilansu rocznego (na dzień 31 grudnia) przed upływem terminu obliczenia wstępnej wpłaty rocznej, obowiązani są uiścić w tym terminie kwotę wynoszącą 10% wpłat, przypadających do uiszczenia w ciągu roku podatkowego.
§  13.
1.
Jeżeli kwota podatku wynikająca ze sporządzonych bilansów na dzień 31 marca, 30 czerwca, 30 września, 31 grudnia (§ 11) będzie wyższa od sumy dokonanych wpłat za te okresy, na podatniku ciąży obowiązek dokonania dodatkowej wpłaty w terminach przewidzianych w § 11.
2.
Jeżeli natomiast kwota podatku wynikająca ze sporządzonych bilansów (ust. 1) będzie niższa od sumy dokonanych wpłat za te okresy, nadpłacona kwota podlega zarachowaniu na bieżące należności podatku dochodowego, następnie zaś na inne należności podatkowe, a w ich braku podlega zwrotowi.
§  14.
1.
Podatnicy obowiązani są w ciągu trzech dni od daty otrzymania decyzji o zatwierdzeniu rocznego planu finansowego złożyć organowi finansowemu odpis tego planu (z podziałem na kwartały). W takim samym terminie obowiązani są podatnicy zawiadomić o ewentualnych zmianach planu.
2.
Podatnicy obowiązani są w terminach płatności (§ 10 i § 11) składać deklaracje miesięczne oraz sprawozdania kwartalne (okresowe). W składanych deklaracjach (sprawozdaniach) należy podać podstawę obliczenia podatku i jego wysokość. Do sprawozdań obejmujących obliczenia okresowe (§ 11) należy dołączyć odpowiedni bilans.
§  15.
Brak zysku bilansowego w poszczególnych okresach nie zwalnia podatnika od złożenia sprawozdania z odpowiednim bilansem.
§  16.
Podatnicy obowiązani są w terminie dwóch tygodni od daty zatwierdzenia bilansu rocznego złożyć organowi finansowemu roczne sprawozdanie podatkowe wraz z zatwierdzonym bilansem, z tym jednak że termin złożenia rocznego sprawozdania podatkowego nie może przekroczyć dnia 30 czerwca po upływie roku podatkowego. W tymże terminie należy uiścić podatek w wysokości różnicy pomiędzy kwotą podatku przypadającego od wykazanego w sprawozdaniu zysku, przy uwzględnieniu przepisów § 8, w sumą dokonanych uprzednio wpłat za dany rok podatkowy (§§ 10, 11 i 12). Nadpłacone kwoty ulegają zarachowaniu - po uprzednim stwierdzeniu przez organ finansowy prawidłowości złożonego sprawozdania (§ 18 ust. 1) - na bieżące należności podatku dochodowego, następnie zaś na inne należności podatkowe, a w ich braku podlegają zwrotowi.
§  17.
Właściwym do ustalania zobowiązań podatkowych z tytułu podatku dochodowego i do poboru tego podatku (poza przypadkami określonymi w § 5) jest organ finansowy prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej, na którego terenie znajduje się siedziba zarządu spółdzielni (centrali związku itp.).
§  18.
1.
Organ finansowy obowiązany jest czuwać nad prawidłowością i terminowością składanych przez podatników deklaracji i sprawozdań podatkowych.
2.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości organ finansowy ustala należny podatek i wydaje decyzję co do uiszczenia nie dopłaconej różnicy.
3.
Różnica pomiędzy kwotą podatku, ustaloną przez organ finansowy, a sumą podatku, wynikającą z deklaracji (sprawozdania), płatna jest w ciągu 30 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe.
§  19.
Upoważnia się Ministra Finansów do zmiany trybu i terminu płatności podatku dla poszczególnych podatników lub grup podatników.
§  20. 14
(uchylony).
14 § 20 uchylony przez § 25 pkt 3 uchwały nr 257 z dnia 12 sierpnia 1968 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (M.P.68.35.244) z dniem 1 stycznia 1969 r.