Pobór w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od drobnych rzemieślników.

Monitor Polski

M.P.1956.32.409

Akt jednorazowy
Wersja od: 23 kwietnia 1956 r.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 kwietnia 1956 r.
w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od drobnych rzemieślników.

Celem jednolitego stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 marca 1956 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego i dochodowego od drobnych rzemieślników (Dz. U. Nr 7, poz. 36) wyjaśnia się, co następuje:
do § 1 ust. 1.
1.
Nie mogą opłacać podatków obrotowego i dochodowego w formie ryczałtu osoby wykonujące rodzaj rzemiosła "wyrób galanterii", który obejmuje następujące specjalności: wyrób galanterii z drzewa, z metalu, ze skór, z rogu, z kości, z bursztynu, z tkanin, z papieru, ze sztucznych tworzyw, wyrób piór wiecznych, naprawa piór wiecznych i ołówków automatycznych, malarstwo na szkle i porcelanie oraz malarstwo na tkaninach. Ponieważ wyrobem drobnych przedmiotów (zwanych potocznie "galanterią") mogą się. zajmować osoby w ramach wykonywania innych rzemiosł niż rzemiosło "wyrób galanterii" (np. w ramach rzemiosła "rymarstwo" można wykonywać torebki, teczki, portfele i portmonetki; w ramach rzemiosła "kowalstwo artystyczne" można wykonywać ręcznie kute świeczniki, kinkiety, talerze itp.), wątpliwości, czy dana działalność rzemieślnicza wchodzi w zakres wykonywanego przez daną osobę rzemiosła, czy w zakres rzemiosła "wyrób galanterii", należy rozstrzygać po zasięgnięciu opinii zarządu przemysłu prezydium właściwej rady narodowej.
2.
Przez ilość 5 izb należy rozumieć łączną ilość izb posiadanych przez podatnika oraz wymienionych w § 1 ust. 5 członków jego rodziny.

do § 10 i tabeli miesięcznych kwot ryczałtu tabelarycznego.

1.
Od osób wykonujących kotlarstwo i wiertnictwo studzien w warunkach odpowiadających przepisom o ryczałcie tabelarycznym należy pobierać ryczałt tabelaryczny:
a)
jeżeli chodzi o kotlarstwo - w wysokości ustalonej dla blacharstwa budowlanego i naczyniowego (poz. 3 tabeli),
b)
jeżeli chodzi o wiertnictwo studzien - w wysokości ustalonej dla budownictwa - murarstwa i ciesielstwa (poz. 4 tabeli).
2.
Nie stanowi przeszkody do opłacania ryczałtu tabelarycznego dokonywanie świadczeń w zakresie napraw wszelkich przedmiotów metalowych (maszyn, wozów, narzędzi, rowerów itp.) przez osoby wykonujące specjalność "ślusarstwo" w ramach rzemiosła "ślusarstwo i naprawa maszyn" (poz. 23 tabeli).