Pobór opłaty od rowerów, transportowych wózków rowerowych, rowerów i wózków z silnikami pomocniczymi o pojemności skokowej do 50 cm(3) oraz motocykli z silnikami o takiej pojemności.

Monitor Polski

M.P.1955.81.971

Akt utracił moc
Wersja od: 16 września 1955 r.

INSTRUKCJA
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 sierpnia 1955 r.
w sprawie poboru opłaty od rowerów, transportowych wózków rowerowych, rowerów i wózków z silnikami pomocniczymi o pojemności skokowej do 50 cm3 oraz motocykli z silnikami o takiej pojemności.

Na podstawie § 9 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 12 sierpnia 1955 r. w sprawie poboru opłaty od środków transportowych i rowerów (Monitor Polski Nr 81, poz. 969) ustala się, co następuje:
1.
Opłatę od rowerów, transportowych wózków rowerowych, rowerów i wózków z silnikami pomocniczymi o pojemności skokowej do 50 cm3 oraz motocykli z silnikami o takiej pojemności, zwaną w dalszym ciągu "opłatą od rowerów", pobierają w związku z rejestracją tych środków:
a)
w m.st. Warszawie i w m. Łodzi kasy specjalne wydziałów finansowych znajdujące się w siedzibie (gmachu) wydziału komunikacji drogowej od osób zamieszkałych (mających siedzibę) na terenie tych miast,
b)
w miastach podzielonych na dzielnice kasy specjalne oddziałów finansowych prezydiów dzielnicowych rad narodowych wyznaczone przez wydziały finansowe prezydiów rad narodowych tych miast - od osób zamieszkałych (mających siedzibę) w tych miastach,
c)
kasy specjalne wydziałów finansowych prezydiów rad narodowych pozostałych miast stanowiących powiaty - od osób zamieszkałych (mających siedzibę) w tych miastach,
d)
kasy specjalne prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatów - od osób zamieszkałych (mających siedzibę) w tych miastach,
e)
kasy specjalne prezydiów rad narodowych osiedli - od osób zamieszkałych (mających siedzibą) w tych osiedlach,
f)
prezydia gromadzkich rad narodowych - od osób zamieszkałych (mających siedzibę) w gromadach,

zwane w dalszym ciągu instrukcji "organami poborowymi".

2.
Opłatę od rowerów można uiszczać również w oddziałach Narodowego Banku Polskiego na rachunek właściwych wydziałów (oddziałów) finansowych lub prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatów oraz rad narodowych osiedli i gromad.
Na pobraną opłatę od rowerów organy poborowe wydają pokwitowanie z kwitariusza przychodowego wzór nr 1 do przepisów o rachunkowości budżetowej.
Na podstawie dołączonego do wniosku o rejestracji pokwitowania pracownik upoważniony do wydawania dowodów rejestracji (kart rowerowych) zaopatruje dowód rejestracyjny (kartę rowerową) w klauzulę: "Opłatę od środków transportowych zapłacono za lata ...../..... w kwocie zł ..... słownie zł ....., dnia ..... w kasie Wydziału (Oddziału) Finansowego Prezydium Miejskiej (Dzielnicowej) Rady Narodowej w .......... Prezydium Rady Narodowej Osiedla w .......... Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w .......... - w Oddziale N.B.P. w .........." - następnie klauzulę tę podpisuje i zaopatruje w odcisk pieczęci urzędowej.
1.
Gotówkę uzyskaną z wpływów z opłaty od rowerów organy poborowe odprowadzają wraz z innymi wpływami na rachunki dochodów własnych budżetów.
2.
Wpływy z opłaty od rowerów podlegają zarachowaniu w prezydiach rad narodowych miast i osiedli na część 12 dział 3 rozdział 3 § 6 "Opłata od rowerów", w prezydiach zaś gromadzkich rad narodowych na część 2 "Inne dochody własne", rozdział 5 "Inne wpływy".
1.
Wydziały (oddziały) finansowe zapisują wpływy z opłaty od rowerów sumami dziennymi z kwitariusza do dziennika wpłat i zwrotów.
2.
Referaty finansowe prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatów, prezydia rad narodowych osiedli i prezydia gromadzkich rad narodowych prowadzą księgowość opłaty od rowerów według przepisów o rachunkowości budżetowej.
3.
Dla opłaty od rowerów nie zakłada się kont osobowych.
Zwrot opłaty od rowerów może być dokonany na podstawie decyzji prezydium rady narodowej z zastosowaniem okólnika Ministra Finansów z dnia 15 października 1952 r. w sprawie zwrotu opłat skarbowych (Monitor Polski Nr A-90, poz. 1412).
1.
W razie gdy w 1955 r. przed wejściem w życie dekretu z dnia 20 maja 1955 r. o podatkach i opłatach terenowych (Dz. U. Nr 21, poz. 136) dokonano już rejestracji rowerów, organy poborowe wezwą posiadaczy rowerów do uiszczenia opłaty na podstawie wykazów sporządzonych przez organy przeprowadzające rejestrację. Wykazy te powinny zawierać kwoty ustalone na podstawie przepisów wspomnianego dekretu.
2.
Wezwania do uiszczenia opłaty za rok 1955 powinny mieć charakter decyzji z terminem płatności dwóch tygodni od doręczenia decyzji.
3.
Nie uiszczone w terminie opłaty za rok 1955 podlegają przymusowemu ściągnięciu i powinny być księgowane w kartach kontowych zbiorowych lub w kartach dochodów.
Instrukcja obowiązuje od dnia ogłoszenia.