Pobieranie i warunki zwrotu wadium przy przetargach na dostawy, roboty i usługi ogłaszanych przez jednostki organizacyjne resortu komunikacji.

Monitor Polski

M.P.1958.100.549

Akt utracił moc
Wersja od: 7 kwietnia 1960 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 8 grudnia 1958 r.
w sprawie pobierania i warunków zwrotu wadium przy przetargach na dostawy, roboty i usługi ogłaszanych przez jednostki organizacyjne resortu komunikacji.

Na podstawie § 12 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 1958 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz jednostek państwowych (Dz. U. Nr 6, poz. 17) zarządza się, co następuje:
1.
Przy przetargach ogłaszanych przez jednostki organizacyjne resortu komunikacji należy żądać od oferentów składania wadium przetargowego w wysokości co najmniej 10% ceny oferowanego świadczenia.
2.
Jednostka zamawiająca może nie żądać składania wadium przy przetargach na dostawy, roboty i usługi, których łączna wartość nie przekracza 100.000 zł.
3.
Jednostki wymienione w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1957 r. o dostawach, robotach i usługach na rzecz jednostek państwowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 3, poz. 7) nie mają obowiązku składania wadium.
4. 1
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Minister Komunikacji może zwolnić jednostki, o których mowa w ust. 1, od obowiązku żądania wadium przetargowego.
1.
Wadium składa się przed terminem przetargu w kasie jednostki zamawiającej bądź w gotówce, bądź też w książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności lub spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych. Książeczki oszczędnościowe imienne powinny być zawinkulowane przed złożeniem ich jako wadium.
2.
Wadium może być również przekazane na rachunek bankowy jednostki zamawiającej. Dowód przekazania oferent załącza wówczas do oferty lub przedstawia komisji przetargowej nie później niż przy rozpoczęciu części jawnej przetargu.
Jednostka zamawiająca przechowuje sumy przyjęte jako wadium na odrębnym rachunku bankowym (depozytowym), a książeczki oszczędnościowe przyjęte jako wadium może złożyć we własnym imieniu do depozytu bankowego.
Komisja przetargowa - po stwierdzeniu w jawnej części przetargu, że oferent albo żądanego wadium nie złożył, albo złożył je w niewystarczającej wysokości - uznaje jego ofertę za nieważną.
Zwrot wadium przetargowego następuje nie później niż w ciągu 7 dni po:
1)
zakończeniu części jawnej przetargu - w przypadku cofnięcia oferty przed otwarciem ofert zgłoszonych do przetargu,
2)
zakończeniu części niejawnej przetargu - w odniesieniu do oferentów, których ofert nie wybrano,
3)
podpisaniu umowy (przyjęciu zamówienia) przez wybranego oferenta, jeżeli w umowie nie jest przewidziane zatrzymanie walorów złożonych jako wadium na poczet zabezpieczenia wykonania umowy,
4)
upływie terminu ważności oferty.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 4 dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 21 marca 1960 r. (M.P.60.31.152) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 kwietnia 1960 r.