Płatność zobowiązań jednostek i zakładów budżetowych.

Monitor Polski

M.P.1962.46.218

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1962 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 maja 1962 r.
w sprawie płatności zobowiązań jednostek i zakładów budżetowych.

Na podstawie art. 51 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) zarządza się, co następuje:
1.
Miejscem płatności zobowiązań jednostki budżetowej (zakładu budżetowego) jest siedziba jednostki (zakładu budżetowego).
2.
Miejscem płatności zobowiązań jednostki budżetowej (zakładu budżetowego) może być również siedziba oddziału banku prowadzącego właściwy rachunek bankowy lub siedziba jednostki nadrzędnej - dysponenta kredytów budżetowych, jeżeli jednostka budżetowa nie jest dysponentem kredytów.
1.
Na żądanie uprawnionego (wierzyciela) i na jego koszt jednostka budżetowa (zakład budżetowy) może przekazać należną kwotę do miejsca zamieszkania uprawnionego (wierzyciela) lub przelać na jego rachunek bankowy.
2.
Na koszt Państwa będą przesyłane uprawnionym (wierzycielom) następujące należności z tytułu zobowiązań jednostek (zakładów) budżetowych:
1)
wynagrodzenia za pracę lub inne należności służbowe, przypadające pracownikom stale zatrudnionym poza siedzibą jednostki budżetowej (zakładu budżetowego), będącej dysponentem kredytów, oraz należności przysługujące świadkom, biegłym i członkom komisji powołanym przez organy administracji państwowej;
2)
należności pokrywane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w wykonywaniu jego zadań ustawowych, a w szczególności renty i inne świadczenia o charakterze rentowym, zasiłki i ubezpieczenia na wypadek choroby i macierzyństwa, zasiłki rodzinne;
3)
pozostałe renty i inne świadczenia o charakterze rentowym, zasiłki wojskowe i inne zaopatrzenia z budżetu;
4)
stypendia i wynagrodzenia przesyłane studentom przebywającym na praktykach studenckich, stypendia lub zasiłki przyznawane twórcom;
5)
zwroty nadpłat.
3.
Należności wymienione w ust. 2 pkt 5 powinny być przesyłane wyłącznie przekazem pocztowym, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
Jeżeli w umowie zawartej przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia miejsce i sposób płatności zobowiązania jednostki budżetowej (zakładu budżetowego) zostało ustalone odmiennie, niż to określają przepisy niniejszego zarządzenia, a wierzyciel tej jednostki nie godzi się na zmianę miejsca i sposobu płatności, to obowiązuje miejsce i sposób płatności ustalone w umowie.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.