Planowanie uzyskiwania złomu i innych odpadków użytkowych metali nieżelaznych i ich stopów.

Monitor Polski

M.P.1951.A-39.471

Akt utracił moc
Wersja od: 14 maja 1951 r.

UCHWAŁA NR 305
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 28 kwietnia 1951 r.
w sprawie planowania uzyskiwania złomu i innych odpadków użytkowych metali nieżelaznych i ich stopów.

W celu zapewnienia zabezpieczenia i zaoszczędzenia dla produkcji cennego surowca, jakim są złom i inne odpadki użytkowe metali nieżelaznych i ich stopów, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
Uchwała niniejsza dotyczy złomu i innych odpadków użytkowych metali nieżelaznych i ich stopów, określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1951 r. w sprawie reglamentacji złomu i innych odpadków metali nieżelaznych (Dz. U. R. P. Nr 9, poz. 69).
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, w których przy produkcji powstają złom i inne odpadki użytkowe metali nieżelaznych lub ich stopów, obowiązane są do sporządzania rocznych planów uzyskiwania tego złomu i odpadków, odprzedaży ich rejonowym zbiornicom podległym Centralnemu Zarządowi Gospodarki Złomem oraz składania sprawozdań z wykonania tych planów.
2.
Sposób sporządzania planów ustali Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w drodze instrukcji,
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej przesyłać będą plany, o których mowa w § 2, do swych jednostek nadrzędnych, wysyłając jednocześnie ich kopie w dwóch egzemplarzach do Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem.
2.
Jednostki nadrzędne na podstawie otrzymanych planów (ust. 1) sporządzać będą plany zbiorcze, przesyłając ich kopie do Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem i do Centrali Handlowej Metali Nieżelaznych dla włączenia do rocznych bilansów materiałowych.
3.
Sporządzanie i przesyłanie planów powinno nastąpić w terminie przewidzianym dla planu techniczno-przemysłowo-finansowego.
4.
Plany na 1951 r. powinny być opracowane i przesłane do jednostek nadrzędnych (ust. 1) w ciągu dwóch miesięcy od daty wejścia w życie niniejszej uchwały.
Centralny Zarząd Gospodarki Złomem na podstawie otrzymanych planów (§ 3 ust. 1) założy ewidencję planowanych ilości złomu i innych odpadków użytkowych metali nieżelaznych i ich stopów według poszczególnych ich gatunków.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej składać będą swym jednostkom nadrzędnym półroczne sprawozdania z wykonania planów, o których mowa w § 2, w terminach do dnia 15 sierpnia każdego roku za pierwsze półrocze i do dnia 15 lutego każdego roku za drugie półrocze, przesyłając jednocześnie kopie tych sprawozdań Biuru do Spraw Gospodarki Metalami Nieżelaznymi oraz Centralnemu Zarządowi Gospodarki Złomem.
2.
Jednostki nadrzędne na podstawie otrzymanych sprawozdań (ust. 1) sporządzać będą półroczne sprawozdania zbiorcze, przesyłając je Centralnemu Zarządowi Gospodarki Złomem oraz Centrali Handlowej Metali Nieżelaznych.
3.
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, powinny być sporządzane według zasad ustalonych przez Państwową Komisję Planowania Gospodarczego.
1.
Oprócz sprawozdań, o których mowa w § 5, jednostki gospodarki uspołecznionej przesyłać będą swym jednostkom nadrzędnym do dnia 10 każdego miesiąca operatywne sprawozdania miesięczne za miesiąc poprzedni, obejmujące zapas na początek i koniec okresu sprawozdawczego oraz dokonane wysyłki do rejonowych zbiornic podległych Centralnemu Zarządowi Gospodarki Złomem.
2.
Odpisy sprawozdań, o których mowa w ust. 1, powinny być równocześnie przesyłane właściwym rejonowym zbiornicom złomu.
Przepisy uchwały niniejszej nie dotyczą jednostek gospodarki uspołecznionej, podległych Ministrom Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego, którzy wydadzą we własnym zakresie zarządzenia regulujące zasady planowania, sprawozdawczości i kontroli w zakresie uzyskiwania i odprzedaży złomu i innych odpadków użytkowych metali nieżelaznych i ich stopów.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i właściwym ministrom.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia,