Planowanie kasowe.

Monitor Polski

M.P.1949.A-51.710

Akt utracił moc
Wersja od: 9 sierpnia 1949 r.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lipca 1949 r.
w sprawie planowania kasowego.

Celem właściwego regulowania obiegu pieniądza gotówkowego w gospodarce narodowej wprowadza się planowanie obrotów pieniądzem gotówkowym, zwane w dalszym ciągu planowaniem kasowym.
1.
Instytucją kierującą planowaniem kasowym jest Narodowy Bank Polski.
2.
Narodowy Bank Polski:
a)
sporządza projekt ogólnego planu kasowego
b)
wykonuje ogólny plan kasowy
c)
sporządza sprawozdania z wykonania ogólnego planu kasowego
d)
kontroluje wykonanie planów kasowych.
1.
Obowiązkowi planowania kasowego podlegają jednostki wymienione w art. 1) ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 1 lipca 1949 r. o obowiązku uczestniczenia w obrocie bezgotówkowym (Dz. U. R. P. Nr 41, poz. 294) zwane w dalszym ciągu uczestnikami planowania kasowego.
2.
Minister Skarbu może upoważnić Narodowy Bank Polski do zwalniania na określony przeciąg czasu jednostki wymienione w ust. 1 od obowiązku planowania kasowego.
1.
Uczestnicy planowania kasowego obowiązani są do sporządzania kwartalnych wniosków kasowych obejmujących wszystkie obroty gotówkowe i przedkładania ich właściwym bankom (oddziałom) w terminie do dnia 5 miesiąca poprzedzającego planowany kwartał.
2.
Przez właściwy bank rozumie się instytucję kredytową, w której uczestnik planowania kasowego posiada rachunek bieżący lub żyrowy.
3.
W stosunku do instytucji kredytowych i ich oddziałów właściwym bankiem jest terytorialnie właściwy oddział Narodowego Banku Polskiego.
Na podstawie wniosków kasowych uczestników planowania kasowego banki (oddziały) sporządzają wnioski kasowe oddziału banku i przedkładają je właściwym terytorialnie oddziałom Narodowego Banku Polskiego.
Na podstawie wniosków kasowych oddziałów banków (§ 5) oraz wniosków kasowych składanych przez uczestników planowania kasowego bezpośrednio do oddziału Narodowego Banku Polskiego (§ 4), Oddziały Narodowego Banku Polskiego sporządzają wnioski kasowe oddziału NBP i przedkładają je Centrali Narodowego Banku Polskiego.
1.
Na podstawie wniosków kasowych oddziałów NBP (§ 6) Narodowy Bank Polski sporządza projekt ogólnego planu kasowego i przedkłada go Ministrowi Skarbu w terminie do dnia 25 miesiąca poprzedzającego kwartał planowany.
2.
Projekt ogólnego planu kasowego wchodzi w system kwartalnego planu finansowego, sporządzonego przez Ministerstwo Skarbu i podlega zatwierdzeniu w trybie stosowanym dla kwartalnego planu finansowego.
1.
Na podstawie zatwierdzonego ogólnego planu kasowego Centrala Narodowego Banku Polskiego zatwierdza plany kasowe oddziałów NBP (§ 6), a oddziały NBP zatwierdzają plany kasowe oddziałów banków (§ 5).
2.
Na podstawie zatwierdzonych planów kasowych wymienionych w ust. 1) właściwe banki (oddziały) zatwierdzają plany kasowe uczestników planowania kasowego (§ 4).
1.
Plany kasowe uczestników planowania kasowego są podstawą wypłat gotówkowych właściwych banków (oddziałów).
2.
Plany kasowe banków (oddziałów) są podstawą zaopatrywania banków (oddziałów) w pieniądz gotówkowy przez Narodowy Bank Polski.
3.
Upoważnia się Narodowy Bank Polski do zaliczkowania ogólnego planu kasowego, jeżeli zatwierdzenie planu nie nastąpi przed początkiem kwartału.
1.
Zarządzenia dotyczące uczestników planowania kasowego w zakresie techniki obrotów gotówkowych powinny być wydawane w porozumieniu z Narodowym Bankiem Polskim.
2.
Obowiązujące w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały zarządzenia dotyczące uczestników planowania kasowego w zakresie określonym w ust. 1 winny być uzgodnione w terminie najdalej do dnia 31.VIII. 1949 r. z Narodowym Bankiem Polskim celem dostosowania ich do potrzeb planowania kasowego.
1.
Instrukcja Narodowego Banku Polskiego zatwierdzona przez Ministra Skarbu i Przewodniczącego PKPG ustali:
a)
szczegółowe zasady planowania kasowego,
b)
tryb i terminy sporządzania projektów planów,
c)
zasady wykonywania i kontroli planów,
d)
zasady sprawozdawczości.
2.
Właściwi ministrowie wydadzą w porozumieniu z Narodowym Bankiem Polskim w terminie do dnia 15 września 1949 r. niezbędne zarządzenia celem wprowadzenia planowania kasowego w podległych im względnie w nadzorowanych przez nich jednostkach.
3.
Dla jednostek, do których mają zastosowanie przepisy rachunkowo-kasowe dla władz i urzędów państwowych, zarządzenia, o których mowa w ust. poprzedzającym, zostaną wydane przez Ministra Skarbu.
1.
Narodowy Bank Polski i właściwe banki za uprzednią zgodą Narodowego Banku Polskiego mogą wstrzymać wypłaty gotówkowe, jeżeli uczestnicy planowania kasowego nie przedłożą planów kasowych w ustalonych terminach i w/g ustalonych zasad.
2.
Wstrzymanie wypłat, o których mowa w ust. (1), nie dotyczy wynagrodzeń za pracę.
3.
Zarządzenie Ministra Skarbu i Przewodniczącego PKPG ustali termin wprowadzenia i zasady stosowania sankcji przy odchyleniach od planu kasowego.
Wykonanie niniejszej uchwały porucza się Ministrowi Skarbu.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym, że planowanie kasowe obejmie okres od 1 stycznia 1950 r., zaś sprawozdawczość okres od 1 października 1949 r.