§ 3. - Planowanie i uruchamianie środków na finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów jednostek objętych lub rozliczających się z budżetami terenowymi.

Monitor Polski

M.P.1965.66.374

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1968 r.
§  3.
1.
Prezydia właściwych rad narodowych określają dla poszczególnych przedsiębiorstw:
1)
na okres 2 lat normy podziału funduszu amortyzacyjnego na:
a)
część pozostawioną do dyspozycji przedsiębiorstw z podziałem na:

- fundusz inwestycyjno-remontowy,

- finansowanie inwestycji podejmowanych na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych,

b)
część przeznaczoną na rachunek amortyzacji scentralizowanej,
2)
normy odpisów z zysku na fundusz inwestycyjno-remontowy - w przedsiębiorstwach nie uprawnionych do tworzenia funduszu rozwoju.
2.
Środki finansowe wynikające z ustaleń, o których mowa w ust. 1, powinny łącznie z pozostałościami środków na rachunkach funduszów i bieżącą akumulacją pozostałych środków własnych inwestorów zapewniać:
a)
sfinansowanie planowanych nakładów na inwestycje własne w ramach szacunku określonego dla województwa w narodowym planie gospodarczym,
b)
sfinansowanie nakładów na kapitalne remonty wynikające z programu remontów planowo-zapobiegawczych,
c)
spłatę kredytów bankowych.
3.
W przedsiębiorstwach mechanizacji rolnictwa ze środków przewidzianych na kapitalne remonty finansuje się także remonty bieżące.
4.
Przepisu ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do państwowych gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw gospodarki mieszkaniowej, gdzie cała amortyzacja zgodnie z odrębnymi przepisami pozostaje do dyspozycji przedsiębiorstwa i służy na sfinansowanie kapitalnych remontów.