Oznakowanie pojazdów samochodowych, należących do jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez niego nadzorowanych.

Monitor Polski

M.P.1960.56.269

Akt utracił moc
Wersja od: 20 lipca 1960 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA i PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 13 czerwca 1960 r.
w sprawie oznakowania pojazdów samochodowych, należących do jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez niego nadzorowanych.

Na podstawie § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministrów Komunikacji, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 24 maja 1947 r. o wyglądzie zewnętrznym pojazdów mechanicznych (Dz. U. z 1947 r. Nr 45, poz. 233 i z 1948 r. Nr 13, poz. 103) zarządza się, co następuje:
Jednostki organizacyjne podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez niego nadzorowane obowiązane są oznaczać trwale posiadane: autobusy, ciężarowe pojazdy samochodowe zwykłe i specjalizowane (wywrotki, cementosamochody itp.), samochody specjalne (dźwigi itp.) oraz przyczepy i naczepy.
1.
Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, instytuty, przedsiębiorstwa budownictwa przemysłowego, przedsiębiorstwa obrotu towarowego podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oznaczą posiadane pojazdy samochodowe znakami według wzorów oznakowania nr 1, stanowiących załącznik do zarządzenia.
2.
Przedsiębiorstwa kluczowego budownictwa miejskiego oraz przedsiębiorstwa podległe radom narodowym, a nadzorowane przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, oznaczą posiadane pojazdy samochodowe znakami według wzorów oznakowania nr 2, stanowiących załącznik do zarządzenia.
3.
Przedsiębiorstwa transportowe budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych oraz inne przedsiębiorstwa nie wymienione w ust. 1 i 2, podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, oznaczą posiadane pojazdy samochodowe znakami według wzorów oznakowania nr 1 lub według wzorów oznakowania nr 2 w zależności od charakteru większości wykonywanych lub obsługiwanych robót budownictwa przemysłowego lub miejskiego. Decyzję o wyborze rodzaju oznakowania podejmie w każdym przypadku właściwy dyrektor zarządu budownictwa lub zjednoczenia przemysłu.
1.
Znaki według wzorów oznakowania podanych w załączniku pod nr 1 lit. "A" i nr 2 lit. "A" należy umieścić na drzwiach kabiny kierowcy po obu stronach pojazdu. Na pojazdach nie posiadających kabiny (np. ciągniki, dumpery itp.) znaki te należy umieścić na masce silnika lub na bokach pojazdu z obu stron. Na przyczepach i naczepach znaki określone wyżej należy umieścić na obu bokach skrzyni ładunkowej. Pod znakiem należy umieścić nazwę przedsiębiorstwa w pełnym brzmieniu.
2.
Znaki według wzorów wskazanych w załączniku pod nr 1 lit. "B" i nr 2 lit. "B" należy umieścić na górnej prawej części przedniej szyby kabiny kierowcy, tak aby nie ograniczały pola widzenia kierowcy, oraz na lewej tylnej części skrzyni ładunkowej.
Pojazdy samochodowe określone w § 1, z wyjątkiem autobusów, samochodów specjalnych, przyczep i naczep, powinny być zaopatrzone w znak rejestracyjny o tej samej treści, jak znak na tablicach rejestracyjnych, namalowany na bokach i na tyle nadwozia białą farbą na tle nadwozia. Litery i liczba znaku powinny być wykonane pismem drukowanym i posiadać wymiary wskazane w załączniku nr 2 do zarządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 19 czerwca 1956 r. w sprawie wymiarów i wyglądu tablic rejestracyjnych oraz tablic ze znakami próbnymi dla pojazdów mechanicznych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 70, poz. 858 i z 1958 r. Nr 56, poz. 325).
Oznakowanie pojazdów należy zakończyć do dnia 30 września 1960 r.
Traci moc zarządzenie Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 10 września 1959 r. w sprawie oznakowania ciężarowych pojazdów samochodowych, należących do jednostek organizacyjnych poległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz przez niego nadzorowanych (Monitor Polski Nr 81, poz. 431).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

PRZEDSIĘBIORSTWO....