Oznaczanie przejść przez jezdnię z pierwszeństwem ruchu pieszego.

Monitor Polski

M.P.1964.13.62

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lutego 1964 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 3 lutego 1964 r.
w sprawie oznaczania przejść przez jezdnię z pierwszeństwem ruchu pieszego.

Na podstawie art. 14 pkt 1 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o bezpieczeństwie i porządku ruchu na drogach publicznych (Dz. U. Nr 53, poz. 295) oraz § 109 ust. 3 rozporządzenia Ministrów Komunikacji i Spraw Wewnętrznych z dnia 1 października 1962 r. w sprawie ruchu na drogach publicznych (Dz. U. Nr 61, poz. 295) zarządza się, co następuje:
Ustala się następujący specjalny sposób oznaczania przejść przez jezdnię, na których kierujący obowiązany jest przestrzegać zasady pierwszeństwa przechodzenia przez jezdnię osób pieszych:
1)
powierzchnia przejścia powinna być oznaczona na jezdni za pomocą wielu linii równoległych do osi drogi (przejście typu "zebra"),
2)
w odległości 50 m przed przejściem (od strony nadjeżdżających pojazdów) powinien być ustawiony znak ostrzegawczy "przejście przez jezdnię" (§ 92 ust. 12 rozporządzenia Ministrów Komunikacji i Spraw Wewnętrznych z dnia 1 października 1962 r. w sprawie ruchu na drogach publicznych); znak ten powinien być powtórzony w odległości 20 m przed przejściem i zaopatrzony w napis: "pierwszeństwo ruchu pieszego",
3)
bezpośrednio przed przejściem (od strony nadjeżdżających pojazdów) powinna być ustawiona latarnia składająca się z masztu o wysokości 2 m, pomalowanego na przemian w pasy białe i czerwone o szerokości 25 cm (pierwszy pas od ziemi - czerwony) oraz umieszczonej na nim symetrycznie kuli koloru żółtego samochodowego.
Znaki ostrzegawcze (§ 1 pkt 2) powinny być od zmroku do świtu oświetlone z zewnątrz lub od wewnątrz (jeżeli tarcze wykonane są z tworzywa przezroczystego), tak aby były widoczne z odległości co najmniej 100 m.
Kula latarni (§ 1 pkt 3) powinna posiadać średnicę 30-40 cm i powinna być wykonana z tworzywa przezroczystego, matowego, zapewniającego widoczność oświetlonej od wewnątrz kuli z odległości co najmniej 25 m przy oświetleniu słonecznym; kula powinna być oświetlona w ciągu całej doby światłem migającym o częstotliwości przerw światła 90 razy na minutę z tolerancją ± 30.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.