Osiąganie projektowanych zdolności produkcyjnych w zakładach i obiektach przemysłowych oddanych do użytku.

Monitor Polski

M.P.1969.34.250

Akt utracił moc
Wersja od: 2 sierpnia 1969 r.

UCHWAŁA Nr 132
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 lipca 1969 r.
w sprawie osiągania projektowanych zdolności produkcyjnych w zakładach i obiektach przemysłowych oddanych do użytku.

W celu wykorzystania pełnej zdolności produkcyjnej w zakładach i obiektach przemysłowych przekazanych z działalności inwestycyjnej do użytku i skrócenia okresu osiągania projektowanych zdolności produkcyjnych, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Projektowaną zdolność produkcyjną zakładów i obiektów przemysłowych oraz wskaźniki efektywności ustala się w założeniach techniczno-ekonomicznych inwestycji. Projektowaną zdolność produkcyjną określa się w zasadzie w stosunku rocznym. W wypadkach wynikających z charakteru inwestycji projektowana zdolność produkcyjna może być ustalana na dobę lub w innych wskaźnikach.
2.
Jeżeli zdolność produkcyjna jest określona na dobę, wówczas wskaźnik wykorzystania zdolności produkcyjnej powinien być obliczany jako stosunek produkcji uzyskiwanej w 24 godzinach do dobowej projektowanej zdolności produkcyjnej.
1.
Pełne osiągnięcie projektowanej zdolności produkcyjnej następuje wówczas, gdy zostaną osiągnięte rozmiary produkcji oraz wskaźniki techniczno-ekonomiczne ustalone w założeniach techniczno-ekonomicznych, będących podstawą powzięcia decyzji inwestycyjnej.
2.
Osiągnięcie wskaźników ekonomicznych ustalonych w założeniach techniczno-ekonomicznych inwestycji jest warunkiem oceny osiągnięcia projektowanej zdolności produkcyjnej.
3.
W razie zmiany programu produkcyjnego, uzasadnionej koniecznością dostosowania się do zapotrzebowania rynku krajowego lub odbiorców zagranicznych, inwestor powinien przedstawić jednostce, która zatwierdziła założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji, wniosek o zmianę ustalonej w tych założeniach projektowanej zdolności produkcyjnej.
1.
Dyrektywny cykl uruchomienia produkcji i osiągnięcia projektowanych zdolności produkcyjnych określają założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji.
2.
Za początek cyklu osiągania projektowanej zdolności produkcyjnej ustala się pierwszy dzień następnego miesiąca po przekazaniu inwestycji do użytku (po przeprowadzeniu rozruchu technologicznego).
3.
Sposób i tryb przekazania inwestycji do użytku regulują odrębne przepisy.
4.
Maksymalne cykle osiągania projektowanej zdolności produkcyjnej dla ważniejszych zakładów i obiektów przemysłowych ustala załącznik do niniejszej uchwały.
5.
Właściwi ministrowie w ramach maksymalnych cykli osiągania projektowanej zdolności, określonych w ust. 4, ustalą w instrukcjach branżowych dla zakładów i obiektów przemysłowych, wymienionych w załączniku do uchwały, rozmiary produkcji, jaka powinna być osiągnięta w poszczególnych kwartałach dochodzenia do projektowanej zdolności produkcyjnej, oraz uzupełnią wykaz obiektów wymienionych w załączniku do uchwały i określą dla nich w zależności od specyfiki branży maksymalne cykle osiągania projektowanej zdolności produkcyjnej, z odpowiednim uwzględnieniem cykli osiągania projektowanych zdolności produkcyjnych dla obiektów lub zadań, które zawarte są w załączniku do uchwały.
6.
Zasady ustalania cyklu osiągania projektowanych zdolności produkcyjnych w gałęziach przemysłu o sezonowym charakterze produkcji ustalą zainteresowani ministrowie.
7.
Dyrektorzy właściwych zjednoczeń wiodących ustalą w terminie do dnia 31 października 1969 r. w dostosowaniu do charakteru i specyfiki produkcji w poszczególnych gałęziach szczegółowe wytyczne branżowe, określające zasady ustalania okresów osiągania projektowanych zdolności produkcyjnych.
Maksymalne cykle osiągania projektowanych zdolności produkcyjnych określone w załączniku oraz ustalone dla innych obiektów lub zakładów przemysłowych przez ministrów, o których mowa w § 3 ust. 5 i 6, stanowią podstawę do ustalania w założeniach techniczno-ekonomicznych inwestycji dyrektywnych cykli uruchomienia produkcji i osiągnięcia projektowanych zdolności produkcyjnych oraz powinny być wykorzystane do:
1)
opracowywania rocznych i wieloletnich planów rozwoju poszczególnych gałęzi przemysłu,
2)
badania zainstalowanych zdolności produkcyjnych i analizy ich wykorzystania,
3)
programowania nowych inwestycji.
1.
W ramach założeń techniczno-ekonomicznych inwestycji przyszły użytkownik powinien opracować plan przygotowania uruchomienia produkcji, zapewniając stworzenie optymalnych warunków do osiągania projektowanych zdolności produkcyjnych w dyrektywnych cyklach uruchamiania produkcji, oraz powinien zapewnić jednocześnie odpowiednie środki na te cele. W planie tym należy przewidzieć między innymi:
1)
organizację przyszłego procesu produkcyjnego,
2)
przeszkolenie robotników i personelu inżynieryjno-technicznego,
3)
zapewnienie w drodze odpowiednich umów i porozumień dostaw surowców, półproduktów i elementów kooperacyjnych oraz niezbędnego oprzyrządowania,
4)
zapewnienie niezbędnych warunków do rekrutacji robotników i personelu inżynieryjno-technicznego, w tym również niezbędnej minimalnej ilości mieszkań,
5)
wytypowanie placówek naukowo-badawczych oraz opracowanie zasad współpracy z nimi przy opanowywaniu technologii i organizacji produkcji w projektowanym zakładzie.
2.
Po rozpoczęciu realizacji inwestycji, nie później jednak niż w okresie umożliwiającym przygotowanie inwestycji do użytku, plan, o którym mowa w ust. 1, powinien być zaktualizowany z wyznaczeniem osób odpowiedzialnych za realizację określonych zadań. W zaktualizowanym planie należy uwzględnić szczegółowo zakres szkolenia załogi w poszczególnych zawodach z podziałem na robotników wykwalifikowanych i wymagających przeszkolenia.
1.
Koszty przygotowania przyszłej załogi eksploatacyjnej pokrywane są ze środków przewidzianych na ten cel w zbiorczym zestawieniu kosztów przedsięwzięcia inwestycyjnego.
2.
Do czasu przekazania inwestycji do użytku liczba zatrudnionych ustalona planem szkolenia (§ 5 ust. 2) nie jest wliczana do zatrudnienia grupy przemysłowej i nie obciąża wskaźnika wydajności pracy, funduszu płac oraz innych wskaźników zjednoczeń i przedsiębiorstw przemysłowych.
3.
Fundusz płac i wielkość zatrudnienia, wynikające z planu przygotowania uruchomienia produkcji, powinny być ujmowane odrębnie w planach przedsiębiorstw i zjednoczeń.
1.
Jednostki nadrzędne obowiązane są dokonywać systematycznej kontroli realizacji planu przygotowania uruchomienia produkcji.
1.
Inwestor ma obowiązek przedstawić informację o stanie przygotowań, o których mowa w § 5, organowi powołanemu do przekazania zrealizowanego zadania inwestycyjnego do użytku (eksploatacji). Organ ten zobowiązany jest sprawdzić, czy plan przygotowania uruchomienia produkcji został zrealizowany.
2.
W razie stwierdzenia, że plan przygotowania uruchomienia produkcji nie został zrealizowany, organ, o którym mowa w ust. 1, może przedstawić jednostce nadrzędnej, przez którą został powołany, odpowiedni wniosek co do konieczności przesunięcia terminu uruchomienia produkcji i zastosowania sankcji zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami za powstałe opóźnienie w realizacji przygotowania zagospodarowania oddanej do użytku inwestycji.
W protokole przekazania inwestycji do użytku należy ustalić termin uruchomienia produkcji i osiągnięcia projektowanych zdolności produkcyjnych zgodnie z dyrektywnymi cyklami określonymi w założeniach techniczno-ekonomicznych.
1.
Po przekazaniu inwestycji do użytku przedsiębiorstwo (użytkownik) obowiązane jest złożyć w oddziale banku finansującego działalność przedsiębiorstwa odpis protokołu, o którym mowa w § 9.
2.
W ciągu dwóch miesięcy po upływie kwartału, w którym powinno nastąpić pełne osiągnięcie projektowanej zdolności produkcyjnej, przedsiębiorstwo obowiązane jest przedstawić w oddziale banku finansującego działalność przedsiębiorstwa informację o stopniu osiągnięcia projektowanej zdolności produkcyjnej (§ 2).
1.
W celu maksymalnego wykorzystania zdolności produkcyjnych w zakładach i obiektach przemysłowych przekazanych do użytku przed dniem 31 grudnia 1968 r., które nie osiągnęły dotychczas projektowanych zdolności produkcyjnych, należy opracować plany pełnego wykorzystania zdolności produkcyjnych, określając rzeczowe oraz finansowe środki niezbędne do realizacji tego celu.
2.
Dla zakładów i obiektów przemysłowych będących w budowie po dniu 31 grudnia 1968 r., a przewidzianych do oddania do użytku w roku 1969, dla których dokumentacja projektowa nie ustaliła dyrektywnych cykli osiągania projektowanych zdolności produkcyjnych, cykle te powinny być ustalone w akcie oddania inwestycji do użytku. Cykle te należy określić na podstawie ustaleń zawartych w załączniku do uchwały oraz wytycznych branżowych (instrukcjach), ustalonych przez właściwego ministra lub zjednoczenie wiodące (§ 3 ust. 5-7). O ustalonych cyklach osiągania projektowanej zdolności produkcyjnej powinien być powiadomiony oddział banku finansującego działalność przedsiębiorstwa.
3.
Dla zakładów i obiektów przemysłowych będących w budowie po dniu 31 grudnia 1968 r., a przewidzianych do oddania do użytku po 1969 r., należy opracować plan przygotowania uruchomienia produkcji zgodnie z przepisem § 5 oraz ustalić dyrektywny okres osiągania projektowanej zdolności produkcyjnej na podstawie przepisów niniejszej uchwały oraz wytycznych branżowych (instrukcji) wydanych przez ministrów lub zjednoczenia.
Zjednoczenia wiodące w zakresie inwestycji branżowych oraz inwestycji objętych koordynacją branżową obowiązane są do:
1)
przedstawienia właściwemu ministrowi do końca każdego roku listy obiektów oddanych do użytku, które nie osiągnęły projektowanej zdolności produkcyjnej w cyklu dyrektywnym, wraz z podaniem przyczyn powstałego stanu,
2)
koordynacji planów produkcyjnych w podległych jednostkach organizacyjnych pod względem rozmiarów produkcji, tak aby poziom produkcji w obiektach oddanych lub przewidzianych do oddania do użytku był zgodny z ustalonym cyklem osiągania projektowanych zdolności produkcyjnych.
Zasady premiowania pracowników za terminowe osiągnięcie projektowanej zdolności produkcyjnej i wskaźników techniczno-ekonomicznych, o których mowa w § 2, określają odrębne przepisy.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów do wydania w terminie do dnia 31 grudnia 1969 r. zweryfikowanej ogólnej instrukcji w sprawie badania zdolności produkcyjnych w przemyśle.
Zobowiązuje się Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do opracowania w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów sprawozdawczości umożliwiającej stałą i pełną analizę procesu osiągania projektowanych zdolności produkcyjnych począwszy od 1970 r.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 9 lipca 1964 r. w sprawie normatywów czasowych osiągania projektowych zdolności produkcyjnych w zakładach i obiektach przemysłowych oddanych do użytku (Monitor Polski Nr 47, poz. 229).
Założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji rozpoczynanych przed dniem 1 stycznia 1970 r. nie wymagają sporządzania planu przygotowania uruchomienia produkcji (§ 5).
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 października 1969 r.

ZAŁĄCZNIK

CYKLE OSIĄGANIA PROJEKTOWANYCH ZDOLNOŚCI PRODUKCYJNYCH

Gałąź przemysłuCharakterystyka zakładów i roczna skala produkcjiWyrób gotowyPełny cykl osiągania zdolności projektowanej miesięcy
1234
I. Wytwarzanie energii elektrycznej
1. Energetyka zawodowaa) znamionowa moc elektryczna przy

wytwarzaniu energii w turbozespołach

cieplnych kolektorowych

energia elektryczna 3
b) znamionowa moc elektryczna przy

wytwarzaniu energii w turbozespołach

cieplnych blokowych

energia elektryczna 6
2. Wytwarzanie energii cieplnej kotły wodne w ciepłowniachenergia cieplna 3
II. Przemysł paliw
Koksowniea) bateria koksownicza o wydajności do 370

tys. t koksu na rok

koks 6
b) bateria koksownicza o wydajności do 750

tys. t koksu na rok

koks12
III. Hutnictwo żelaza wraz z

wydobyciem rud

1. Wydział wielkopiecowywielki piec o objętości 2000 m3 i więcejsurówka martenowska 9
2. Stalownia elektryczna (nowe

stalownie)

a) stalownia z piecami o pojemności 50 tstal z pieców elektrycznych18
b) stalownia z piecami o pojemności

powyżej 100 t

stal z pieców elektrycznych18
3. Piece elektryczne dobudowane w

istniejących stalowniach

a) piec o pojemności 5-15 tstal z pieców elektrycznych 6
b) piec o pojemności 16-30 tstal z pieców elektrycznych 6
c) piec o pojemności 31-50 tstal z pieców elektrycznych 6
d) piec o pojemności powyżej 50 tstal z pieców elektrycznych 6
4. Stalownie konwertorowo-tlenowea) konwertory o pojemności 100-130 tstal konwertorowa15
b) konwertory o pojemności powyżej 130 tstal konwertorowa18
5. Konwertory dobudowywane w

pracujących stalowniach

a) konwertory o pojemności 100-130 tstal konwertorowa 6
b) konwertory o pojemności powyżej 130 tstal konwertorowa 9
6. Walcownie gorącea) walcownia dźwigarów o zdolności

produkcyjnej 400-1.000 tys. t rocznie

szyny, kształtowniki18
b) walcownia średnia o zdolności

produkcyjnej 300-500 tys. t rocznie

pręty i kształtowniki średnie ze stali zwykłej18
c) walcownia drobna o zdolności

produkcyjnej 500-600 tys. t rocznie

pręty drobne ze stali zwykłej18
d) walcownia drobna stali jakościowych o

zdolności produkcyjnej 100-200 tys. t

rocznie

pręty drobne ze stali jakościowej24
e) walcownia średnia stali jakościowych o

zdolności produkcyjnej 200-300 tys. t

rocznie

pręty średnie ze stali jakościowej24
f) walcownia drutu o zdolności

produkcyjnej 500 tys. t rocznie

walcówka ze stali zwykłej18
g) walcownia drutu ze stali jakościowej o

zdolności produkcyjnej 200-300 tys. t

rocznie

walcówka ze stali jakościowej24
h) walcownia blachy grubej o zdolności

produkcyjnej 0,6-1 mln t rocznie

blacha gruba27
i) walcownia taśmy gorącej o szerokości do

700 mm o zdolności produkcyjnej do 1,0

mln t rocznie

taśma gorąco walcowana18
7. Walcownie rur bez szwua) walcownia rur typu "Sztifel" ø 120 mm o

zdolności produkcyjnej 150 tys. t

rocznie

rury bez szwu ze stali zwykłej i jakościowej27
b) walcownia rur ø poniżej 120 mm ze stali

jakościowej o zdolności produkcyjnej

50-100 tys. t rocznie

rury bez szwu ze stali jakościowej24
8. Wytwórnie rur ze szwema) wytwórnia rur zgrzewanych ø do 120 mm o

zdolności produkcyjnej od 100 do 200

tys. t rocznie

rury ze szwem z taśmy18
b) wytwórnia rur zgrzewanych ø do 163 mm o

zdolności produkcyjnej do 250 tys. t

rocznie

rury ze szwem z taśmy18
c) wytwórnia rur ze szwem dużych średnic

powyżej 500 mm z ekspanderem o

zdolności produkcyjnej 70-200 tys. t

rocznie

rury ze szwem dużych średnic12
d) wytwórnia rur ze szwem spiralnie

spawanych ø powyżej 300 mm o rocznej

zdolności produkcyjnej 10-50 tys. t

rury ze szwem dużych średnic12
e) wytwórnia rur wzdłużnie spawanych ø do

400 mm o zdolności produkcyjnej do 250

tys. t rocznie

rury ze szwem18
9. Ciągarnia rur ciągarnia rur ø 24-102 mm o zdolności

produkcyjnej 20-50 tys. t rocznie

rury ciągnione24
10. Ogniowa ocynkownia blach agregat do ogniowego ocynkowania o

zdolności produkcyjnej do 20 tys. t

rocznie

blacha ocynkowana ogniowo 9
11. Ocynkownia ciągła ocynkownia blachy o zdolności

produkcyjnej 100-500 tys. t rocznie

blacha ocynkowana 9
12. Walcownia taśmy zimno walcowaneja) walcownia taśmy zimno walcowanej ze

stali zwykłej o zdolności produkcyjnej

20-75 tys. t rocznie

taśma zimno walcowana ze stali zwykłej18
b) walcownia taśmy zimno walcowanej ze

stali jakościowej o zdolności

produkcyjnej 15-25 tys. t rocznie

taśma zimno walcowana ze stali jakościowej24
13. Ciągarnie prętówa) ciągarnia prętów ze stali zwykłej o

zdolności produkcyjnej do 50 tys. t

rocznie

pręty ciągnione ze stali zwykłej 9
b) ciągarnia prętów ze stali jakościowych

o zdolności produkcyjnej do 25 tys. t

rocznie

pręty ciągnione ze stali jakościowej24
14. Prasownia ciężkich odkuwek prasownia ciężkich odkuwek o zdolności

produkcyjnej do 50 tys. t rocznie,

wyposażona w prasy o nacisku 2-8 tys. t

ciężkie odkuwki swobodnie kute 301)
IV. Hutnictwo metali nieżelaznych
1. Hutnictwo miedzia) ogniowa huta miedzi o zdolności

produkcyjnej 40-80 tys. t rocznie

(obejmuje fazę produkcji kamienia

miedziowego oraz miedź konwertorową)

miedź ogniowa24
b) elektrorafinacja miedzi o zdolności

produkcyjnej 40-80 tys. t rocznie

miedź elektrolityczna18
2. Walcownia drutu z Cu walcownia drutu miedzianego o zdolności

produkcyjnej 25-50 tys. t rocznie

walcówka miedziana12
3. Prasownia drutu z Cu prasownia wytwarzająca drut miedziany o

zdolności produkcyjnej do 30 tys. t

rocznie

prasówka miedziana12
4. Prasownia i ciągarnia wyrobów z

miedzi i jej stopów

prasownia i ciągarnia wyrobów z miedzi

i jej stopów o zdolności produkcyjnej

30-50 tys. t rocznie

wyroby prasowane i ciągnione z miedzi i jej stopów18
5. Walcownia wyrobów z miedzi i jej

stopów

walcownia wyrobów płasko walcowanych z

miedzi i jej stopów o zdolności

produkcyjnej 20-40 tys. t rocznie

wyroby płasko walcowane z miedzi i jej stopów15
6. Huta tlenku cynku piece obrotowe w hucie tlenku cynku o

długości 95 m

tlenek cynku 9
7. Huta cynku huta cynku z piecem szybowym o

zdolności produkcyjnej do 60 tys. t

rocznie

cynk24
8. Walcownia aluminium walcownia blach z aluminium i jego

stopów o zdolności produkcyjnej 40-60

tys. t rocznie

blacha z aluminium i jego stopów18
9. Prasownia i ciągarnia wyrobów z

aluminium

prasownia i ciągarnia wyrobów z

aluminium i jego stopów o zdolności

produkcyjnej do 50 tys. t rocznie

wyroby prasowane i ciągnione z aluminium i jego stopów18
10. Walcownia folii z aluminium walcownia folii aluminiowej o zdolności

produkcyjnej 2-6 tys. t rocznie

folia aluminiowa21
V. Przemysł maszynowy i metalowy
a) odlewnia staliwa o zdolności

produkcyjnej do 50 tys. t rocznie

odlewy staliwne18
b) odlewnia żeliwa o zdolności

produkcyjnej do 50 tys. t rocznie

odlewy żeliwne18
c) fabryka łożysk tocznych o zdolności

produkcyjnej do 10 mln szt. rocznie

łożyska toczne24
d) fabryka wierteł o zdolności

produkcyjnej do 25 mln szt. rocznie

wiertła12
e) fabryka lin stalowych o zdolności

produkcyjnej do 50 tys. t rocznie

(łącznie z ciągarnią drutów)

liny stalowe24
f) ciągarnia drutów klasy 2-4 o zdolności

produkcyjnej do 50 tys. t rocznie

druty stalowe klasy 2-421
g) ciągarnia drutów klasy 1 o zdolności

produkcyjnej 100-150 tys. t rocznie

druty stalowe klasy 112
h) wytwórnia mikrosilników elektrycznych o

zdolności produkcyjnej do 15 mln szt.

rocznie

silniki elektryczne mocy ułamkowej24
i) wytwórnia przekładni o zdolności

produkcyjnej do 75 tys. szt. rocznie

przekładnie małej i średniej mocy27
j) fabryka automatów tokarskich o

zdolności produkcyjnej do 5 tys. szt.

rocznie

automaty tokarskie jednowrzecionowe27
k) fabryka frezarek o zdolności

produkcyjnej do 1,5 tys. szt. rocznie

frezarki27
l) fabryka aparatury wysokiego napięciaaparatura wysokiego napięcia24
m) fabryka aparatury niskiego napięciaaparatura niskiego napięcia24
n) fabryka przewodów o zdolności przerobu

miedzi do 10 tys. t i aluminium do 15

tys. t rocznie

kable i przewody18
o) wytwórnia konstrukcji stalowych o

zdolności produkcyjnej do 30 tys. t

rocznie

konstrukcje stalowe18
VI. Przemysł cementowy
cementownia o zdolności produkcyjnej do

1.200 tys. t cementu rocznie

cement18
VII. Przemysł wapienniczy i gipsowy
zakład wapienniczy o zdolności

produkcyjnej:

- kamienia wapiennego 1.000-3.000 tys. t

rocznie

kamień wapienny15
- wapna palonego 260-660 tys. t roczniewapno palone15
- mączki wapiennej 130-330 tys. t

rocznie

mączka wapienna15
VIII. Przemysł betonów
a) zakład betonów komórkowych o zdolności

produkcyjnej do 150 tys. m3 rocznie

betony15
b) zakład betonów komórkowych o zdolności

produkcyjnej 160 tys. m3 rocznie, z

oddziałem scalania elementów

betony21
c) zakład betonów komórkowych o zdolności

produkcyjnej 300 tys. m3 rocznie

betony15
d) zakład betonów komórkowych o zdolności

produkcyjnej 300 tys. m3 rocznie, z

oddziałem scalania elementów

betony21
e) zakład elementów prefabrykowanych o

zdolności produkcyjnej 30-100 tys. m3

rocznie:

- betonowych żelbetowychelementy prefabrykowane15
- strunobetonowych lub kablobetonowychelementy prefabrykowane21
IX. Przemysł ceramiki budowlanej
a) zakład produkcji dachówek o zdolności

produkcyjnej do 75 mln jednostek

ceramicznych rocznie

dachówka15
b) zakład produkcji rurek drenarskich o

zdolności produkcyjnej od 18 do 45 mln

jednostek ceramicznych rocznie

rurki drenarskie15
c) zakład produkcji cegły wapienno-

piaskowej o zdolności produkcyjnej 30-

55 mln jednostek ceramicznych rocznie

cegła wapienno-piaskowa12
d) zakład ceramiczny materiałów ściennych

o zdolności produkcyjnej od 18 do 50

mln jednostek ceramicznych rocznie

ceramiczne materiały ścienne18
X. Przemysł szklarski
a) huta szkła gospodarczego o zdolności

produkcyjnej 2.000-2.200 t rocznie

szkło gospodarcze18
b) huta szkła opakowaniowego o zdolności

produkcyjnej 500 mln szt. rocznie

szkło opakowaniowe12
c) huta szkła okiennego o zdolności

produkcyjnej 15-20 mln m2 szkła

ciągnionego w przeliczeniu na grubość 2

mm

szkło okienne24
XI. Przemysł ceramiczny
a) zakład ceramiki sanitarnej o zdolności

produkcyjnej 4.500 t rocznie

ceramika sanitarna18
b) zakład porcelany stołowej o zdolności

produkcyjnej 3.600-4.800 t rocznie

porcelana stołowa18
c) szlamownia kaolinu i glin o zdolności

produkcyjnej do 45 tys. t glin i

kaolinu rocznie

kaolin szlamowy 6
d) zakład wyrobów kamionkowych o zdolności

produkcyjnej 54 tys. t rocznie

wyroby kamionkowe18
XII. Przemysł izolacji budowlanej
a) zakład płyt azbestowo-cementowych o

zdolności produkcyjnej 10 mln m2

rocznie

płyty azbestowe18
b) zakład rur azbestowo-cementowych o

zdolności produkcyjnej 35 tys. t

rocznie

rury azbestowo-cementowe18
c) zakład papy dachowej o zdolności

produkcyjnej 50 mln m2 papy rocznie

papa dachowa12
d) zakład o zdolności produkcyjnej 300

tys. m3 wyrobów z wełny mineralnej, tj.

ok. 30 tys. t rocznie

wyroby z wełny mineralnej18
XIII. Przemysł okuć, instalacji i

lekkich elementów budowlanych

a) zakład elementów budowlanych z tworzyw

sztucznych i aluminium o zdolności

produkcyjnej:

- do 5.000 t elementów aluminiowych

rocznie

elementy budowlane z aluminium18
- ca 5.000 t wyrobów z tworzyw

sztucznych rocznie

elementy z tworzyw sztucznych18
b) zakład o zdolności produkcyjnej:
- 1,2 mln m2 elementów budowlanych hal

rocznie

elementy budowlane12
- 3,3 tys. t elementów wyposażenia

rocznie

elementy wyposażenia12
XIV. Przemysł drzewny
a) fabryka płyt pilśniowych: ciąg płyt

twardych o zdolności produkcyjnej 40-45

tys. t rocznie

płyty pilśniowe twarde18
b) fabryka płyt pilśniowych: ciąg płyt

porowatych o zdolności produkcyjnej

35,0 tys. t rocznie

płyty pilśniowe porowate12
c) fabryka płyt wiórowych: ciąg płyt

wiórowych o zdolności produkcyjnej:

- 10,0-15,0 tys. m3 roczniepłyty wiórowe12
- 38,0-40,0 tys. m3 roczniepłyty wiórowe12
- ok. 100,0 tys. m3 roczniepłyty wiórowe18
d) tartak o zdolności przetarcia 60-80

tys. m3 surowca rocznie

tarcica iglasta 6
e) tartak o zdolności przetarcia 90-120

tys. m3 surowca rocznie

tarcica iglasta 6
f) fabryka mebli o rocznej wartości

produkcji 150-250 mln zł według cen

zbytu

meble15
XV. Przemysł papierniczy
a) wytwórnia celulozy papierniczej

siarczanowej o zdolności produkcyjnej

150-200 tys. t rocznie, metoda

produkcji ciągła

celuloza nbl24
b) wytwórnia celulozy papierniczej

słomowej o zdolności produkcyjnej 12-15

tys. t rocznie

celuloza słomowa18
c) wytwórnia papieru pakowego o zdolności

produkcyjnej 60-80 tys. t rocznie

papier pakowy18
d) wytwórnia kartonu i tektury o zdolności

produkcyjnej 80-100 tys. t rocznie

karton i tektura21
e) wytwórnia papierów białych o zdolności

produkcyjnej 40-55 tys. t rocznie

papiery drukowe i piśmienne18
f) wytwórnia tektury falistej o zdolności

produkcyjnej 20 tys. t rocznie

tektura falista12
g) wytwórnia tektury falistej o zdolności

produkcyjnej 35 tys. t rocznie

tektura falista15
XVI. Przemysł chemiczny
a) instalacja destylacji rurowo-wieżowej

ropy naftowej o zdolności produkcyjnej

przerobu 3,0 mln t ropy naftowej

rocznie

frakcje destylacji 4
b) instalacja reformingu benzyn dla

uzyskania wysokooktanowego reformatu

oraz wsadu do ekstrakcji o zdolności

produkcyjnej do 600 tys. t rocznie

reformat i wsad 9
c) instalacja pirolizy benzyn i gazów

wysokich temperatur i uzysk gazów

olefinowych o zdolności produkcyjnej

250 tys. t rocznie

olefiny18
d) instalacja do elektrolizy soli o

zdolności produkcyjnej 60-100 tys. t

rocznie

chlor gazowy, ług sodowy12
e) wytwórnie polietylenu: instalacje do

polimeryzacji etylenu o zdolności

produkcyjnej do 100 tys. t rocznie

polietylen 9
f) wytwórnia sadzy o zdolności

produkcyjnej 10 tys. t rocznie

sadza 9
g) wytwórnia kwasu siarkowego (metoda

kontaktowa) o zdolności produkcyjnej

200 tys. t rocznie

kwas siarkowy 3
h) zakład gazów technicznych o zdolności

produkcyjnej 780 t rocznie

acetylen 6
i) tkalnia kordów (oddział) o zdolności

produkcyjnej 11 mln mb rocznie

kord oponowy12
j) zakład ogumienia trakcyjnego o

zdolności produkcyjnej około 30 tys. t

rocznie

ogumienie trakcyjne18
k) zakład farb i lakierów o zdolności

produkcyjnej 50 tys. t rocznie

farby, lakiery, opakowania12
l) wytwórnia włókien ciągłych

poliestrowych - ciąg produkcyjny o

zdolności produkcyjnej 2,0 tys. t

rocznie

włókno ciągłe poliestrowe12
m) wytwórnia włókien ciętych poliestrowych

- ciąg produkcyjny o zdolności

produkcyjnej 3,0 tys. t rocznie

włókno cięte poliestrowe 9
n) wytwórnia polichlorku winylu - z

acetylenu i chlorowodoru - o zdolności

produkcyjnej do 100 tys. t rocznie

polichlorek winylu12
o) instalacja amoniaku syntetycznego o

zdolności produkcyjnej 750 t amoniaku

na dobę

amoniak16
p) wytwórnia etylobenzenu - proces w

oparciu o etylen i benzen; instalacja o

zdolności produkcyjnej 60 tys. t

rocznie

etylobenzen12
XVII. Przemysł lekki
a) zakład odzieżowy na około 900 osób

zatrudnionych; wartość produkcji według

cen konfekcjonowania około 40 mln zł

rocznie

konfekcja lekka12
b) zakład odzieżowy na około 900 osób

zatrudnionych; wartość produkcji według

cen konfekcjonowania około 40 mln zł

rocznie

konfekcja ciężka18
c) zakład obuwniczy o zdolności

produkcyjnej 5 mln par obuwia rocznie

obuwie różne18
d) zakład garbarski o zdolności

produkcyjnej 12 tys. t skór wagi

zielonej rocznie

skóry garbowane12
e) zakład dziewiarski typu "Jarosław"; 60

maszyn kotonowych; 2.320 t produkcji

rocznie

odzież profilowana18
XVIII. Przemysł spożywczy
a) oddział produkcji margaryny o zdolności

produkcyjnej około 100 t rocznie

margaryna 6
b) młyn o zdolności przemiału 230-350 t na

dobę

mąka 6
c) fabryka pieczywa cukierniczego o

zdolności produkcyjnej 15 tys. t

rocznie

pieczywo cukiernicze 6
d) zakład przerobu mleka o zdolności

produkcyjnej 20-40 mln l rocznie

przerób mleka9-122)
e) zakład mięsny o zdolności produkcyjnej

uboju 57 tys. t rocznie oraz przetworów

mięsnych, niezależnie od rocznej

produkcji

mięso wychłodzone, wędliniarskie, wędliny, konserwy, smalec itd.12-182)
XIX. Przemysł różny
wytwórnia pasz o zdolności produkcyjnej

około 115 tys. t rocznie

mieszanki paszowe 9
________

1) Ze względu na skomplikowany charakter produkcji osiągnięcie wskaźników ekonomicznych może być opóźnione o 6 miesięcy w stosunku do dyrektywnego okresu osiągania projektowanych zdolności produkcyjnych.

2) W zależności od kwartału, w którym inwestycja zostanie oddana do użytku.