Organizowanie oraz kontrola ćwiczeń praktycznych, odbywanych przez studentów szkół wyższych na obozach terenowych lub w gospodarstwach doświadczalnych szkół wyższych, podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego.

Monitor Polski

M.P.1953.A-41.496

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1953 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 16 kwietnia 1953 r.
w sprawie organizowania oraz kontroli ćwiczeń praktycznych, odbywanych przez studentów szkół wyższych na obozach terenowych lub w gospodarstwach doświadczalnych szkół wyższych, podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego.

Na podstawie art. 23 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) zarządza się, co następuje:
Zadaniem ćwiczeń praktycznych, prowadzonych przez pracowników nauki na obozach terenowych lub w gospodarstwach doświadczalnych szkół wyższych, jest pogłębienie wiadomości teoretycznych oraz zapoznanie studentów z metodą i techniką łączenia tych wiadomości z pracą zawodową.
Ćwiczenia praktyczne organizowane są bezpośrednio przez poszczególne szkoły wyższe w ramach przyznanych na ten cel w budżecie szkoły kredytów:
1)
na obozach terenowych,
2)
w gospodarstwach doświadczalnych szkół wyższych.
Rodzaj i czas trwania ćwiczeń praktycznych wymienionych w § 2 określają plany studiów oraz programy poszczególnych kierunków studiów.
Ćwiczenia praktyczne na obozach terenowych, prowadzonych przez poszczególne szkoły, oraz w gospodarstwach doświadczalnych organizuje dziekan właściwego wydziału.
Rektor na wniosek dziekana wyznacza spośród pracowników nauki kierownika ćwiczeń praktycznych, odpowiedzialnego za przygotowanie ćwiczeń i kierowanie nimi.
Do obowiązków kierownika ćwiczeń praktycznych wymienionych w § 2 należy:
1)
współdziałanie w opracowaniu preliminarza wydatków na następny rok budżetowy;
2)
opracowanie projektu regulaminu ćwiczeń praktycznych i życia obozowego;
3)
zaznajomienie studentów z programem i regulaminem ćwiczeń praktycznych oraz poinformowanie ich o obowiązkach w czasie odbywania ćwiczeń;
4)
zaznajomienie studentów z przepisami o tajemnicy służbowej, bezpieczeństwie i higienie pracy oraz o socjalistycznej dyscyplinie pracy;
5)
nadzorowanie przebiegu ćwiczeń praktycznych zgodnie z programem i regulaminem oraz kontrolowanie prowadzonych przez studentów dzienników praktyk;
6)
zapewnienie organizacji wyżywienia i zakwaterowania studentów w okresie odbywania ćwiczeń praktycznych;
7)
opracowanie sprawozdania końcowego z przebiegu ćwiczeń praktycznych;
8)
przedstawienie właściwym profesorom - zgodnie z przepisem § 28 ust. 3 regulaminu studiów pierwszego stopnia i studiów jednolitych w szkołach wyższych - wniosków o zaliczenie studentom odbytych ćwiczeń praktycznych.
Do obowiązków dziekana należy:
1)
opracowywanie preliminarza wydatków, związanych z przeprowadzeniem planowych ćwiczeń praktycznych;
2)
zatwierdzanie, po przedyskutowaniu przez radę wydziałową przy współudziale kierowników ćwiczeń praktycznych, projektów programów ramowych ćwiczeń praktycznych, opracowanych przez właściwe katedry;
3)
zatwierdzanie regulaminu ćwiczeń praktycznych i życia obozowego;
4)
ustalanie listy studentów kierowanych na ćwiczenia praktyczne, wydanie studentom skierowań oraz spowodowanie punktualnego zgłoszenia się studentów na ćwiczenia;
5)
przedkładanie rektorowi do zatwierdzenia składu osobowego personelu pedagogicznego dla prowadzenia ćwiczeń praktycznych;
6)
kontrolowanie przebiegu ćwiczeń praktycznych za pomocą wyznaczonych przez dziekana pracowników nauki;
7)
opracowywanie ogólnego sprawozdania z przebiegu ćwiczeń praktycznych i przesyłanie go rektorowi szkoły.
Studentów wyjeżdżających na ćwiczenia praktyczne do gospodarstw doświadczalnych lub obozów terenowych szkoła powinna ubezpieczyć od wypadku na podstawie przepisów art. 6 ust. 3 pkt 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym.
W czasie pobytu na ćwiczeniach praktycznych studenci obowiązani są, poza innymi pracami przewidzianymi programem ćwiczeń, do prowadzenia dziennika praktyk.
Ćwiczenia praktyczne zalicza profesor odpowiedniej specjalności na wniosek kierownika ćwiczeń i po zapoznaniu się z prowadzonym przez studentów dziennikiem praktyk oraz sprawozdaniem końcowym z przebiegu ćwiczeń praktycznych.
Jeżeli student z przyczyn nie usprawiedliwionych nie zgłosił się na ćwiczenia praktyczne lub nie wykonał prac przewidzianych programem ćwiczeń, wówczas nie uzyskuje zaliczenia ćwiczeń z konsekwencjami wynikającymi z przepisu § 52 regulaminu studiów pierwszego stopnia i studiów jednolitych w szkołach wyższych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 marca 1953 r.