Organizacja zarządów zaopatrzenia robotniczego.

Monitor Polski

M.P.1953.A-52.582

Akt utracił moc
Wersja od: 30 maja 1953 r.

UCHWAŁA NR 352
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 13 maja 1953 r.
w sprawie organizacji zarządów zaopatrzenia robotniczego.

W celu dostosowania organizacji zaopatrzenia robotniczego do nowych zadań i warunków działalności, kierując się potrzebą rozwoju zaopatrzenia robotników przez oddziały zaopatrzenia robotniczego oraz w uzupełnieniu uchwały nr 118 z dnia 21 lutego 1951 r. w sprawie zasad prowadzenia stołówek pracowniczych i tworzenia oddziałów zaopatrzenia robotniczego (Monitor Polski Nr A-19, poz. 246 i Nr A-26, poz. 330) Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
1.
W resortach o większej ilości przedsiębiorstw, w których utworzone zostały oddziały zaopatrzenia robotniczego (O.Z.R.), mogą być tworzone w przepisanym trybie zarządy (centralne zarządy) zaopatrzenia robotniczego, zwane dalej Z.Z.R.
2.
Z.Z.R. tworzy się jedynie w przypadku, gdy przedsiębiorstwa, mające oddziały zaopatrzenia robotniczego, wchodzą w skład co najmniej 2 różnych gałęzi gospodarki kierowanych przez branżowe centralne zarządy lub jednostki równorzędne. W przypadku gdy przedsiębiorstwa te podlegają tylko jednemu centralnemu zarządowi branżowemu, sprawy O.Z.R. należą do właściwej komórki organizacyjnej tego centralnego zarządu.
3.
W resortach, w skład których wchodzą przedsiębiorstwa posiadające O.Z.R., a nie ma uzasadnienia do tworzenia Z.Z.R., sprawy zaopatrzenia robotniczego należą do departamentu zatrudnienia i płac lub innego departamentu o pokrewnym zakresie działania.
1.
Z.Z.R. jest bezpośrednim i wyłącznym organem ministra (kierownika centralnego urzędu) do spraw kierowania, koordynacji, nadzoru i kontroli działalności O.Z.R., wchodzących w skład danego resortu.
2.
Wszelkie sprawy dotyczące działalności O.Z.R., a wymagające współpracy lub uzgodnienia z innymi organami administracji państwowej, załatwia Z.Z.R. bezpośrednio z tymi organami.
1.
Właściwi ministrowie mogą za zgodą Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i w porozumieniu z Państwową Komisją Etatów tworzyć delegatury Z.Z.R. działające na określonym terenie.
2.
Delegatury Z.Z.R. mogą być tworzone w przypadkach, gdy ze względu na dużą ilość O.Z.R. i ich rozmieszczenie terenowe jest znacznie utrudniona kontrola ich działalności bezpośrednio przez Z.Z.R.

§ 4.Do zakresu działania Z.Z.R. należy kierowanie według wytycznych i wskazań ministra (kierownika Centralnego urzędu) sprawami zaopatrzenia robotniczego w resorcie oraz koordynacja, kontrola i nadzór nad działalnością O.Z.R., wchodzących w skład danego resortu.

Znosi się komórki organizacyjne do spraw O.Z.R. w centralnych zarządach i jednostkach równorzędnych ministerstw, w których utworzono Z.Z.R. Postanowienie to nie dotyczy dyrekcji okręgowych kolei państwowych.
Z.Z.R. wraz z jego delegaturami jest jednostką budżetu centralnego.
Z.Z.R. powinien być w szczególności utworzony w Ministerstwach:
1)
Górnictwa,
2)
Hutnictwa,
3)
Przemysłu Chemicznego,
4)
Przemysłu Maszynowego,
5)
Przemysłu Lekkiego,
6)
Przemysłu Drzewnego i Papierniczego,
7)
Przemysłu Materiałów Budowlanych,
8)
Budownictwa Przemysłowego,
9)
Budownictwa Miast i Osiedli,
10)
Energetyki,
11)
Kolei,
12)
Poczt i Telegrafów,
13)
Żeglugi,
14)
Transportu Drogowego i Lotniczego.
Organizację wewnętrzną i szczegółowy zakres działania Z.Z.R. ustala w sposób ramowy schemat organizacyjny i instrukcja, wydana przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
Pracownicy Z.Z.R. podlegają przepisom o państwowej służbie cywilnej i przepisom o uposażeniu pracowników państwowych.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego określi zasady tworzenia i organizacji O.Z.R. zgodnie z zasadami niniejszej uchwały.
Właściwi ministrowie dostosują w trybie obowiązujących przepisów w terminie do dnia 15 lipca 1953 r. organizację służb zaopatrzenia robotniczego do zasad ustalonych w niniejszej uchwale.
1.
Minister Finansów zapewni odpowiednie środki finansowe na koszty utrzymania Z.Z.R.
2.
Prezes Państwowej Komisji Etatów zapewni potrzebne dla Z.Z.R. ilości etatów.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Prezesowi Państwowej Komisji Etatów oraz zainteresowanym ministrom.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.