Organizacja skupu owoców, warzyw i ziemniaków wczesnych.

Monitor Polski

M.P.1974.26.158

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lipca 1974 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 8 lipca 1974 r.
w sprawie organizacji skupu owoców, warzyw i ziemniaków wczesnych.

Na podstawie art. 3 ust. 1 i 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301, z 1956 r. Nr 54, poz. 244 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115), § 10 ust. 2 uchwały nr 84 Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 1973 r. w sprawie intensyfikacji produkcji ogrodniczej oraz usprawnienia obrotu produktami ogrodniczymi (Monitor Polski Nr 21, poz. 122) oraz § 1 ust. 1 zarządzenia nr 28 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 lutego 1968 r. w sprawie przekazania Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu uprawnień do wydawania przepisów o skupie i obrocie hurtowym owocami, warzywami i ziemniakami wczesnymi (Monitor Polski Nr 10, poz. 60) zarządza się, co następuje:
1.
Zarządzenie dotyczy dokonywanego przez jednostki gospodarki uspołecznionej skupu owoców i warzyw produkcji krajowej w stanie nie przetworzonym, kwaszonek warzywnych, orzechów włoskich i laskowych, suszu owocowego i warzywnego oraz ziemniaków wczesnych - zwanych dalej "produktami ogrodniczymi".
2.
Zarządzenie nie dotyczy skupu płodów leśnych.
1.
Do skupu produktów ogrodniczych uprawnione są następujące jednostki gospodarki uspołecznionej:
1)
spółdzielnie ogrodnicze zrzeszone w Centrali Spółdzielni Ogrodniczych oraz spółdzielnie i ich związki zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska",
2)
przedsiębiorstwa państwowe zgrupowane w zjednoczeniach Przemysłu Chłodniczego oraz Przemysłu Owocowo-Warzywnego,
3)
rolnicze spółdzielnie produkcyjne prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa owoców i warzyw,
4)
inne jednostki gospodarki uspołecznionej, którym w odrębnym trybie przyznano uprawnienia do organizowania produkcji ogrodniczej.
2.
Do skupu produktów ogrodniczych uprawnione są również jednostki gospodarki uspołecznionej, prowadzące działalność w zakresie handlu detalicznego przemysłu gastronomicznego, żywienia przyzakładowego oraz przetwórstwa owoców i warzyw w razie:
1)
odmowy sprzedaży produktów ogrodniczych albo niewykonania lub nienależytego wykonania przez spółdzielnie zawartych z nimi przez te jednostki umów,
2)
nieobjęcia produktów ogrodniczych skupem przez spółdzielnie.
1.
Spółdzielnie wymienione w § 2 ust. 1 pkt 1 mogą dokonywać skupu produktów ogrodniczych w rejonie ich statutowej działalności.
2.
Przedsiębiorstwa, spółdzielnie i jednostki, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, 3 i 4, mogą dokonywać skupu produktów ogrodniczych w wyznaczonych im rejonach produkcji ogrodniczej (bazy surowcowe).
3.
Pozostałe jednostki (§ 2 ust. 2) mogą dokonywać skupu produktów ogrodniczych wyłącznie na uzupełnienie własnego zaopatrzenia w miejscowościach będących ich siedzibą, w rejonach ich statutowej działalności oraz na targowiskach na obszarze województwa i miasta wyłączonego z województwa. Ograniczenia te nie mają zastosowania do skupu produktów ogrodniczych dokonywanego bezpośrednio od państwowych gospodarstw rolnych.
4.
Dokonywanie skupu produktów ogrodniczych poza terenami, o których mowa w ust. 1 i 2, wymaga zezwolenia naczelnika powiatu właściwego dla miejsca skupu; wnioski o uruchomienie punktu skupu należy składać w terminie do dnia 15 marca każdego roku.
1.
Jednostki skupujące produkty ogrodnicze w ramach kontraktacji obowiązane są do skupu produktów dostarczonych ponad ilości określone w umowie kontraktacji, jeżeli pochodzą one z zakontraktowanej plantacji.
2.
Skup produktów ogrodniczych nie pochodzących z zakontraktowanej plantacji albo o jakości niższej od obowiązujących norm będzie dokonywany w miarę istniejących możliwości zagospodarowania.
3.
Jednostki skupujące (§ 2 ust. 1) obowiązane są:
1)
zapewnić kontrolę jakościową skupowanych produktów ogrodniczych; pracownicy tych jednostek dokonujący bezpośrednio skupu od producentów powinni mieć kwalifikacje towaroznawców,
2)
informować producentów o wymaganiach jakościowych obowiązujących w skupie produktów ogrodniczych,
3)
podawać do wiadomości producentów ceny skupu poszczególnych gatunków i wyrobów produktów ogrodniczych przez uwidacznianie tych cen na tablicach w punktach skupu.
1.
Skup produktów ogrodniczych może być dokonywany bezpośrednio od producentów:
1)
w organizacyjnie wyodrębnionych punktach skupu lub w zakładach przetwórczych,
2)
we własnych punktach sprzedaży detalicznej lub na targowiskach,
3)
na stacjach kolejowych lub w gospodarstwach producentów.
2.
Osoby, które dokonują skupu na targowiskach, powinny być zaopatrzone w odpowiednie upoważnienia jednostki skupującej.
Jednostki skupujące produkty ogrodnicze (§ 2 ust. 1) na terenach ich statutowej działalności lub w wyznaczonych rejonach produkcyjnych zgłaszają właściwemu miejscowo urzędowi powiatowemu punkty skupu przed ich otwarciem. Zgłoszenie powinno zawierać:
1)
oznaczenie jednostki skupującej,
2)
adres i rejon punktu skupu,
3)
przedmiot skupu,
4)
okres działania punktu skupu.
Każda jednostka skupująca obowiązana jest prowadzić dokumentację skupu, zawierającą co najmniej następujące dane:
1)
imię i nazwisko oraz adres producenta,
2)
nazwę, wybór, ilość, cenę jednostkową i wartość skupionych produktów ogrodniczych.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o naczelniku powiatu lub urzędzie powiatowym, rozumie się przez to prezydentów i naczelników miast stanowiących powiaty, naczelników dzielnic w miastach wyłączonych z województw oraz podległe im urzędy.
Traci moc zarządzenie Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 1 marca 1968 r. w sprawie organizacji skupu owoców, warzyw i ziemniaków wczesnych (Monitor Polski Nr 10, poz. 65).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1974 r.