Organizacja grup studenckich w szkołach wyższych.

Monitor Polski

M.P.1950.A-104.1312

Akt utracił moc
Wersja od: 30 września 1950 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: SZKÓŁ WYŻSZYCH I NAUKI, ZDROWIA, OŚWIATY ORAZ KULTURY I SZTUKI
z dnia 21 września 1950 r.
w sprawie organizacji grup studenckich w szkołach wyższych.

Na podstawie art. 7 i 16 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) oraz art. 5 ustawy z dnia 28 czerwca 1950 r. o organizacji wyższego szkolnictwa artystycznego (Dz. U. R. P. Nr 29, poz. 269) zarządza się, co następuje:
Na wydziałach (oddziałach, studiach specjalnych) i latach studiów szkół wyższych zawodowych i szkół wyższych akademickich, w których obowiązuje nowa organizacja i plan studiów oraz na akademiach medycznych dziekani dokonują w porozumieniu z Zarządem Uczelnianym Z.A.M.P. i Komitetem Uczelnianym Z.S.P. podziału studentów na stałe grupy.
Grupa jest podstawową jednostką organizacyjną studentów wydziału i posiada opracowany przez władze uczelni semestralny plan zajęć i rygorów (kolokwiów i egzaminów).
Plan pracy studenta winien być tak ułożony, aby:
a)
zajęcia i rygory (kolokwia i egzaminy) rozłożone były równomiernie na semestry i sesje egzaminacyjne,
b)
wszyscy członkowie grupy przystępowali do kolokwiów i egzaminów możliwie w tym samym okresie czasu,
c)
zajęcia grupy lub grup łączonych obejmowały potrzebną część dnia w miarę potrzeby bez przerw.
Liczebność grup winna być uzależniona od kierunku studiów oraz warunków lokalnych; w zasadzie grupa obejmować winna 25-30 studentów.
Kontrola pracy studentów w grupie należy do dziekana danego wydziału.

Dla jednej, dwu lub więcej grup dziekan może wyznaczyć opiekuna spośród profesorów lub pomocniczych pracowników naukowych. Opiekun kontroluje postępy w nauce studentów powierzonych jego opiece grup i prowadzi ewidencję tych postępów.

Ponadto opiekun na zlecenie dziekana może zastępować go w sprawach, dotyczących dyscypliny pracy studentów w odniesieniu do powierzonych jego opiece grup, z wyjątkiem nakładania kar.

Na czele grupy stoi starosta, wyznaczony spośród członków grupy przez dziekana na wniosek Komitetu Uczelnianego Z.S.P. Oddzielna instrukcja ustali tryb i zasady tworzenia grup i zadania starostów grup.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 października 1950 r.